Znamo da je za zdrav i kvalitetan život izuzetno važno imati uravnoteženu prehranu i redovito vježbati. Najvažnije je zadržati kontinuitet tijekom različite životne dobi. No, naše tijelo se mijenja tijekom godina i ima drukčije zahtjeve.
U mladosti je vrlo lako održavati kondiciju i fleksibilnost, naravno osim ako nema nekih određenih zdravstvenih problema, i većina žena se osjeća dobro. Tijelo uz vrlo malo napora može odraditi puno toga, ali kako godine prolaze vrlo je važno prilagoditi treninge i prehranu.
U četrdesetima i pedesetima tijelo doživljava različite hormonalne promjene i događa se gubitak mišićne mase pa je važno raditi na snazi, ali i prilagoditi prehranu. Zato nije loše provjeriti što kažu stručnjaci o vježbanju ovisno o našim godinama.
Dvadesete: Sve je lagano
"Na fizičkom si vrhuncu - snažna i vrlo brzo se oporavljaš", objašnjava britanska trenerica Lara Milward. Smjernice britanske Nacionalne zdravstvene službe kažu da bi zdrava osoba u dobi između 19. i 64. godine trebala imati najmanje 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti tjedno, uz to i dva do tri treninga snage.
"U dvadesetima treba stvoriti dobre prehrambene i vježbačke navike jer su to temelji za cijeli život te uživati u raznovrsnim treninzima", objašnjava dalje. Trener Lee Mullins slaže se i dodaje da je važno raditi na mišićima i snazi što će olakšati godine koje dolaze. Razmisli o treninzima kao što su boks, trčanje i spinning.
Tridesete: Fleksibilnost je najvažnija
Istezanje je presudno u ovom desetljeću i zato je dobro uvesti treninge kao što su joga ili pilates. "U ovoj fazi života odaberi dinamični oblik joge kao što je vinyasa. Zahtjevniji stilovi poboljšat će kardiovaskularni sustav, kao i fleksibilnost. Joga je također sjajna za ublažavanje stresa koji se neizbježno povećava u tridesetima", objašnjava Mullins.
Četrdesete i pedesete: Vježbe snage
"U četrdesetima je HIIT trening učinkovit način za smanjenje tjelesne masnoće i poboljšanja hormonalnog zdravlja. Učinkovit trening možeš uraditi za samo 20 minuta", objašnjava Mullins te dodaje. "U četrdesetim i pedesetim godinama počinju se primjećivati promjene u hormonima i mišićnoj masi, te pad kardiovaskularnih funkcija. Smatra se da u četrdesetima možeš izgubiti oko 200 grama mišića godišnje, povećavajući na pola kilograma u pedesetim godinama, pa su dizanje utega i vježbe snage vrlo korisne." Zato razmisli o vježbama snage i dodavanju bučica i kettlebellova u treninge.
Šezdesete: Redovito vježbanje
"U šezdesetim godinama fokus bi trebao biti na održavanju snage, fleksibilnosti i ravnoteže kako bi tijelo ostalo u funkciji tijekom zrelijih godina", objašnjava Milward. Trebala bi češće trenirati s utezima kako bi održavala mišiće i povećala ravnotežu i fleksibilnost. Pilates, ples i joga, ali i plivanje su izvrstan način treniranja i koriste kardiovaskularnom sustavu.