Nordijsko hodanje

Proljeće kuca na vrata i pravo je vrijeme da počnete sa razgibavanjem. Preporučamo vam da probate nordijsko hodanje.

Nordijsko hodanje

Tražite li vježbu koja troši više kalorija u manje vremena, nordijsko hodanje je idealno za vas. Iz godine u godinu sve više ljudi počinje se baviti ovim sportom i na taj način održavaju tijelo u formi. To je izvrsna tjelesna vježba za ljude svih dobi i tjelesne spremnosti, a pridonosi kontroli tjelesne težine, opuštanju i povećanju tjelesne kondicije.

Nordijsko hodanje (Nordic Walking) je oblik vježbe koja pokreće vaše tijelo kontroliranim i ritmičkim tempom, pri čemu se  koristite posebnim štapovima koji vam omogućavaju da postignete visok stupanj aerobne vježbe.  Kod nabave štapova morate voditi računa o njihovoj visini, a za to će vam pomoći ova jednostavna formula : vaša visina x 0,7 = dužina štapova u cm (npr. 170 cm x 0,7 = 119 cm dužina štapova).

Nordijsko hodanje je steklo veliku popularnost zbog toga jer se ne vježba samo donji, već i gornji dio tijela. Na taj način tijelo sagorjeva 50% više kalorija, bez potrebe za dužim ili bržim hodanjem.

Neke od prednosti nordijskog hodanja:

1. Frekvencija rada srca je oko 13%, odnosno 5-17 otkucaja u minuti viša nego kod običnog hodanja.
2. Štapovi pomažu kod ravnoteže na skliskim površinama.
3. Trošite oko 400 kalorija na sat, dok kod običnog hodanja trošite oko 280 kalorija.
4. Povećava opću izdržljivost organizma.
5. Lakše savladavate brda i povišene dijelove.
6. Poboljšava stabilnost i ravnotežu.
7. Manji je pritisak na leđa i zglobove, te je samim time i manja vjerojatnost ozljeđivanja.
8. Značajno se poboljšava pokretljivost vrata i kralježnice, oslobađajući tako napetost mišića tih područja.

Tehnika

Kako bi učinak ove vježbe bio maksimalan, bitno je da je radite ispravno.
Iako vam se čini možda jednostavno, hodanje uz pomoć štapova nije baš tako lako. Pokrete rukama i nogama treba raditi sinhronizirano. Najčešće pogreške koje rade neki su: koriste štapove kao pomoć pri hodanju umjesto kao sportsku opremu, ramena su povučena prema gore,  leđa su zgrbljena, ruke su obješene. Kako bi izbjegli te greške, evo kako bi trebali raditi vježbe:

Glava: Držite je uspravno. Pogled neka vam bude usmjeren prema naprijed. Povremeno provjerite podlogu, da znate po čemu hodate.
Ramena: Opustite vrat i ramena i lagano ih povucite prema otraga.
Gornji dio tijela: Krećite se prirodnim laganim pokretima: desna noga naprijed, desno rame natrag i obratno.
Ruke: Obje ruke su savijene i pokreću se u skladu sa pokretima tijela. Sa lijevom nogom prema naprijed uvijek ide desna noga i obratno. Pripazite kod mahanja rukama – radite pokret sa cijelom rukom, ne samo sa podlakticom.
Bokovi: Kreću se paralelno sa ramenima. Nemojte njihati bokove, ne plešete latinski ples!
Noge: Prednju nogu kod koraka uvijek lagano saviti. Stražnja noga je kod snažnog iskoraka gotovo sasvim ravna.

Savjet:
Prvo počnite polagano hodati, bez štapova (pustite neka samo vise iz ruku).  Hodajte opušteno barem dvije minute. Ramena i ruke neka vam budu mekane i neka se prirodno kreću uz tijelo. Nakon nakoliko minuta aktivirajte ruke. Radite li iskorak sa lijevom nogom, pokreće se desna ruka prema naprijed i obratno.  Kad ulovite ritam, uključite štapove. Nemojte prečvrsto stezati šakama štapove jer ćete tako stvoriti napetost koja će se prenijeti na ramena i vrat. 

Prije nego se počnete baviti ovim sportom, savjetujemo vam da se konzultirate sa stručnjakom.