Sklekovi su jedna od temeljnih vježbi, upravo kao i trbušnjaci, a to što imaš preslabe ruke jer si po cijele dane za računalom i najteže što dižeš je vilica s nabodenim komadićem mesa, dodatni su razlog da ih obvezno uvrstiš u svoju fitness rutinu, a ne argument da ih izbjegavaš, popraćen onim klasičnim "ja to ne mogu".
U nastavku ćemo to objasniti kako pravilno napraviti sklek, onaj "pravi" iliti još gore "muški" i onaj "ženski" te zbog čega bi ih trebala raditi svakodnevno. Ne samo što jačaju ruke, nego imaju i neke druge benefite za zdravlje. Pod navodnike smo stavile "prave" i "ženske" jer koliko su prvi ženski toliko su drugi pravi. Hoćemo reći i jedni i drugi su pravi i jedni i drugi su ženski. I muški. Ovi drugi uvriježili su se zvati ženskima jer su lakši, no znamo cure koje su bolje u pravim sklekovima od mnogih dečki. Stoga bi "ženske" trebalo zvati početničkim. Radiš ih dok ne ojačaš. Tada si spremna za klasični sklek.
Klasični sklek
Stani u plank poziciju, aktiviraj sve mišiće i spuštaj se prema podu. Laktovi pritom nisu niti skroz uz tijelo niti su skroz odručeni. Negdje su između i sama ćeš pronaći pravu poziciju za njih. Naravno, postoje sklekovi kod kojih su laktovi skroz uz tijelo te oni kod kojih su skroz odručeni, no o njima drugi put. Povratak u početnu poziciju neka bude eksplozivan. Udišeš kada ideš prema dolje, izdišeš kada se vraćaš natrag. Pritom gledaš u pod, a vrat je u prirodnoj poziciji.
Sklek na koljenima
Kod klasičnog, pravog ili muškog skleka na pod se oslanjaš stopalima, a kod ženskog, odnosno početničkog oslonit ćeš se na koljena i tako rasteretiti još uvijek slabe ruke. Pritom ćeš aktivirati cijelo tijelo, od glave do pete, kako bi ravnomjerno rasteretila težinu. Laktovi su u neutralnom položaju. Spuštaš se dok ti nadlaktice ne dođu u položaj paralelan s podom, nakon čega se vraćaš u početnu poziciju.
Sklekovi su dobri za srce
Studija objavljena na portalu JAMA Network Open pokazala je da sklekovi preveniraju bolesti srca, odnosno redovito izvođenje istih čuva ti zdravlje. Znanstvenici su deset godina pratili skupinu vatrogasaca, njihovu fizičku aktivnost i zdravstveno stanje. Došli su do zaključka da su oni vatrogasci koji su redovito radili 40 i više sklekova, u usporedbi s onima koji nisu bili u stanju napraviti niti deset, imali za 96 posto manji rizik od infarkta i drugih bolesti srca.
Sklekovi tope tjelesne masnoće
Sklek je kao kinder jaje - dva u jednom. Vježba koja ne samo da izgrađuje mišiće i to odjednom u čitavom tijelu, već i topi masnoće. Riječ je o vježbi izdržljivosti tijekom koje se u organizmu, na molekularnoj razini, aktiviraju mehanizmi koji potiču sagorijevanje masti.