Najvažniji savjeti koje trebaš usvojiti želiš li se početi baviti trčanjem

Istraživanja su pokazala da je trčanje jedna od najzdravijih tjelesnih aktivnosti jer može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti te produžiti životni vijek.

Najvažniji savjeti koje trebaš usvojiti želiš li se početi baviti trčanjem

S dolaskom ljepšeg vremena i toplijih dana, mnogi se sve više okreću boravku na otvorenom te nekoj vrsti rekreacije. Iako su zbog pandemije koronavirusa na snazi posebne mjere i zabranjeni su treninzi te bavljenje rekreativnih sportom u grupama, to ne znači da u potpunosti trebamo zapostaviti fizičku aktivnost.

Uz poštivanje svih mjera stručnjaka za javno zdravstvo, možeš se baviti nekom vrstom sporta i to na otvorenom. Jedna od aktivnosti koja je u posljednjih nekoliko godina postala vrlo popularna i kod nas je trčanje, a svi oni koji se bave trčanjem tvrde da je ono poput svojevrsne 'ovisnosti' jer jednom kad kreneš, ne možeš stati.

Trčanje je jako zdrava aktivnost – za tijelo i za duh i njime se može baviti gotovo svatko. Ne trebaš nikakve dodatne rekvizite ili opremu osim kvalitetnih tenisica i dobre volje. Istraživanja su pokazala da je trčanje jedna od najzdravijih tjelesnih aktivnosti jer može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti te produžiti životni vijek. Osim toga, odličan je izbor za sagorijevanje kalorija i sprečava pretilost.

via GIPHY

Zanimljivo je spomenuti i da su u posljednje vrijeme sve popularnije škole za trčanje, što je odličan izbor za sve početnike koji ne znaju baš ništa o trčanju ili pak im nedostaje motivacije. Osim toga, grupni treninzi uvijek su nekako zabavniji i odlična su prilika za sklapanje novih poznanstava. Ipak, zbog trenutne situacije izazvane pandemijom koronavirusa, svi grupni treninzi, pa tako i škole trčanja, do daljnjeg su zabranjeni.

Zahvaljujući razvijenoj tehnologiji, mnoge takve škole odlučile su treninge održavati online pa tako i na FB stranici Trčaone - najpoznatije i najstarije zagrebačke škole trčanja – gotovo svakodnevno možeš sudjelovati u live treninzima koje održavaju profesionalni treneri.

Iz Trčaone su nam javili kako se nadaju da će s popuštanjem mjera doći i dopuštenje za rekreaciju pa će prilagoditi broj ljudi i treninga sukladno uputama. Putem društvenih mreža održavaju virtualne treninge, a otkrili su nam i kakav je interes samih trkača:

"S obzirom da se ne održavaju normalni treninzi trčanja odlučili smo se na online vježbanje snage I jogu. Svaki ponedjeljak, srijedu i petak naši treneri na našoj Trčaona Facebook stranici uživo izvode treninge snage u trajanju od 60 minuta, a sada smo uveli i jogu subotom ujutro također uživo na Facebooku. Znali smo da će ova pauza od trčanja trajati, ali nikako nismo željeli da primarno naši članovi, a onda I svi ostali koji su zainteresirani ostanu bez ikakvog oblika rekreacije. Odlučili smo se za vježbanje uživo zato što imamo osjećaj kao da smo u grupi i direktno se može komentirati trening. Interes nas je sve jako iznenadio jer je uistinu velik I nismo ga očekivali. Prate nas i brojni rekreativni trkači i trkačice koji nisu članovi Trčaone, ali im se sviđa naš način rada i besplatne vježbe. Također na kraju svakog treninga imamo ocjenjivanje i komentiranje kakav je bio trening, što se i kako može prilagoditi. Na ovaj način mi nismo stali raditi u potpunosti, iako ne održavamo grupne treninge, a svi ostali dobili su vođene i dobro promišljene vježbe idealne za ovo vrijeme izolacije", otkrila nam je Tea Gvardijan iz Trčaone.

Sličnu praksu imaju i mnoge druge škole trčanja na čijim profilima na društvenim mrežama, osim virtualnih treninga, možeš pronaći i mnoštvo korisnih i zanimljivih savjeta o trčanju, ali i vježbanju općenito.

Ako si tek početnik i želiš uvrstiti trčanje u svoju redovitu rutinu, u nastavku ti donosimo nekoliko odličnih savjeta koje svakako vrijedi imati na umu.  



Foto: Unsplash

Pij puno vode

Bez obzira na to baviš li se nekom vrstom fizičke aktivnosti ili ne, hidratacija je nešto što nikada ne bi trebala zapostaviti. Ipak, odlučiš li se početi baviti trčanjem, vrlo je važno piti puno vode. Svaki put dok ideš na trčanje obavezno sa sobom ponesi i bocu vode. Izbjegavaj sokove, kavu i čaj jer će to potaknuti dehidraciju. Kroz dan možeš piti cijeđene voćne sokove kako bi nadoknadila elektrolite koje tijelo gubi tijekom trčanja.  


Image

Počni sporo

Ako si se tek počela baviti trčanjem, moraš biti svjesna činjenice da će ti u početku možda biti vrlo teško. Nemoj očekivati da ćeš već nakon tjedan dana moći trčati maraton. Počni s malim ciljevima i lagano pomiči svoje granice. Nije važno koliko si kilometara pretrčala, važno je da si krenula, a s vremenom će se broj pretrčanih kilometara povećavati. Također, ako tijekom trčanja osjetiš potrebu stati ili hodati, učini to. Poslušaj svoje tijelo i zaustavi se kad ti ono to kaže. Uhvati dah i zatim opet lagano kreni.


Image

Ostani motivirana

Baš kao i sa svim ostalim stvarima u životu, i za trčanje je potrebno neko vrijeme da bi ti ono postalo navika. Stoga moraš pronaći način koji će ti pomoći da ostaneš motivirana. Čak i ako se odlučiš trčati 3-4 puta tjedno, to je bolje nego da uopće ne trčiš. Kada osjetiš da ti je dosadno ili si umorna, uvedi promjene u svoju uobičajenu rutu ili zamoli prijateljicu da ti se pridruži. Sigurno nećeš požaliti.


Image

Odredi si cilj

Još jedan vrlo važan savjet koji trebaš zapamtiti je taj da si moraš odrediti glavni cilj želiš li ostati motivirana. Primjerice, odredi si koliku kilometražu želiš moći otrčati nakon 8 tjedana. Ili izazovi samu sebe i odredi si da ćeš trčati sat vremena svaki dan, bez uzimanja pauze. Budeš li imala cilj kojeg ćeš se držati, biti će ti mnogo lakše fokusirati se i na njegovo ostvarenje.  


Image

Investiraj u kvalitetnu odjeću

Želiš li se ozbiljno početi baviti trčanjem, onda bi svakako trebala investirati i u malo kvalitetniju opremu. Nabavi si dobru odjeću i udobne tenisice. Dobre tenisice za trčanje spriječiti će ozljede i omogućiti će ti da budeš bolja. Osim toga, uloži i u dobar sportski grudnjak i tajice. Uz udobnu i trendi sportsku opremu mnogo ćeš lakše ostati motivirana a trčanje.


Image

Počni se zdravo hraniti

Trčanje ćeš potrošiti mnogo kalorija, no to ne znači da ih trebaš nadoknaditi nezdravim namirnicama i slatkišima. Vodi računa o zdravoj i uravnoteženoj prehrani koja će te opskrbiti vitaminima i svim ostalim bitnim nutrijentima. Voće, povrće, cjelovite žitarice i proteini trebali bi činiti glavni dio tvoje prehrane. Izbjegava brzu hranu i procesuirane namirnice. Tvoje će ti tijelo biti zahvalno i puno ćeš se bolje i energičnije osjećati.


Image

Kombiniraj trčanje s drugim aktivnostima

 Budeš li se svaki dan bavila trčanjem, postoji i mogućnost da će ti ono ubrzo dosaditi stoga je važno da povremeno malo začiniš svoju rutinu. Primjerice, jedan dan umjesto trčanja možeš izabrati bicikliranje ili brzo hodanje. Na taj način tvoja će rutina biti mnogo dinamičnija i lakše ćeš ostati motivirana.   



Image