Je li vam se ikada dogodilo da ste pokušali skinuti koji kilogram konzumirajući samo „zdravu“ hranu, a umjesto toga dobili još kilograme više ili ostali na istom? Amerikanci su taj efekt nazvali „health halo“ efekt. Istraživanja su pokazala da se on događa zbog toga jer su ljudi skloni jesti dva puta veće porcije samo zato jer se određena vrsta hrane reklamira kao „zdrava hrana“.
Naime, zbog neznanja se vjeruje marketinškim trikovima proizvođača hrane, koji na proizvodima najčešće reklamiraju da je njihov proizvod niskokaloričan ili s malo ili ništa masti. Također, američka su istraživanja pokazala da mnoge osobe brkaju pojmove „malo masnoća“ i „malo kalorija“, a rezultat je najčešće prekomjerno konzumiranje tih „zdravih“ proizvoda, što u konačnici rezultira ili nemogućnošću smanjenja kilograma ili čak povećanjem broja kilograma.
Naravno, nije samo problem u kalorijama i masnoćama, često se javlja problem i s količinom soli i šećera koji sadrži određena „zdrava“ hrana i tako dalje.
Zdravo, organsko, dijetno…
Kada na proizvodima piše „zdrava hrana“ ili „prirodna hrana“ ili primjerice „domaći uzgoj“ i slično, ne znači da je ona organskog uzgoja. Primjerice, kada kupite žitne pahuljice koje su označene kao prirodne ili cjelovite vrlo je važno pročitati deklaraciju, jer su vrlo često tvornički procesuirane i u sebi sadrže brojne aditive i šećere, što nikako ne može biti dobro za gubitak kilograma.
Ono što zapravo treba tražiti jest termin organska hrana ili ekološka hrana koja je rasla u potpuno prirodnim uvjetima bez ikakvih dodataka poput umjetnih gnojiva, pesticida ili uzgoja u neuobičajenim okolnostima, poput staklenika te genetski modificirana hrana. Organski uzgojena stoka za meso i mlijeko te mliječne proizvode znači da je stoka hranjena organskom hranom, da je imala slobodan prostor za ispašu, te da živa stoka nije bila tretirana hormonima ni antibioticima.
Naravno, organska hrana je zdrava hrana, ali ne znači da je neophodno poželjna za osobe koje žele izgubiti višak kilograma. Organski uzgojeno meso može biti s visokim udjelom masnoće, organski uzgojeni bademi ili orasi još uvijek su visokokalorični i tako dalje.
Dakle, vrlo je važno da prije nego što se odlučite za određenu vrstu dijete, dobro razmislite ne samo što unosite u sebe, nego i u kojoj količini.
Na koju hranu treba obratiti posebnu pozornost?
Vode s okusima – Uz specifične okuse u sebi sadrže velike količine šećera.
Čips od povrća ili voća – U trgovinama zdrave hrane mogu se naći razni „zdravi“ čipsevi od voća ili povrća kao alternativne grickalice, no treba imati na umu da su se mnogi zdravi sastojci povrća i voća vjerojatno izgubili njezinim procesuiranjem, pa makar je riječ samo o sušenju.
Energetske pločice – Mogu imati oznaku da su načinjene od cjelovitih žitarica, ali su često krcate šećerom, aditivima, pojačivačima okusa i konzervansima.
Light proizvode – To su proizvodi koji imaju manje hranjivih tvari, masnoća, vitamina, minerala, a vrlo često imaju mnogo šećera…
Foto: © Piotr Marcinski - Fotolia