Iako mnogi koji se bave "ozbiljnim" sportovima misle da od hodanja nema koristi, činjenice govore sasvim drugačije. Studija objavljena u Journal of Exercise Nutrition & Biochemistry pokazala je da je hodanje izuzetno učinkovito u skidanju viscelarne masnoće (poznatije pod nazivom masnoća na trbuhu), za regulaciju inzulina te ubrzavanje metabolizma.
Hodanje će ti pomoći da skineš kilograme, učvrstiš tijelo, sniziš loš kolesterol, otopiš masnoće i smanjiš rizik od dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti. Kako bi hodanje dalo rezultata, bitno je svakodnevno hodati najmanje pola sata, bržim tempom od šetnje. Kada se hoda u vidu rekreacije, hoda se toliko brzo da jedva možeš pričati i da kući dođeš znojna.
Samo zato što je hodanje sasvim prirodna aktivnost, ne znači da ne možeš činiti greške u koracima. U nastavku pročitaj koje ti se greške mogu potkrasti dok hodaš. Ispravi ih i izvuci najviše iz ove sjajne fizičke aktivnosti koja je temelj za svaku drugu.
Biraš traku umjesto prirode
Da se razumijemo, bolje i hodanje na traci u teretani ili pred TV-om, nego sjedenje na kauču. No ipak, želiš li izvući maksimum iz hodanja, šetaj po prirodi. Prava si sretnica ako u blizini svog doma imaš šumu ili more. Japanski liječnici propisuju svojim pacijentima tzv. šumske kupke - višesatni boravak u šumi, jer je dokazano da snižava krvni tlak i razinu kortizola u tijelu te ublažava simptome depresije i anksioznosti. Na isti način djeluje i more. Stoga, zaustavi traku i izađi u prirodu.
Pogrešno si odjevena i obuvena
Odjeća i obuća za hodanje drugačiji su od one za trčanje. Počevši od obuće, tenisice za hodanje su laganije, šire i fleksibilnije od onih za trčanje no, ne treba ići u tolike detalje. Bitno je da su ti tenisice udobne i da dobro amortiziraju korake kako ne bi osjetila pritisak na kostima. Pogrešna obuća može dovesti do žuljeva pa čak i ozljeda. Odjeni se slojevito kako bi mogla skinuti šuškavac ili jaknu kad se ugriješ, ali i kako bi je mogla vratiti na sebe kada zahladi ili zapuše vjetar.
Hodaš samo po ravnome
Brda daju posebnu draž hodanju, dodatno jačaju mišiće, aktiviraju one koji su inače neaktivni i pomažu ti sagorjeti puno više kalorija od hodanja po ravnome. Naravno, hodanje po raznim uzbrdicama nije ni malo lagano i traži kondiciju. Steći ćeš je, pogađaš? - Samo ako kreneš uzbrdo!
Ne pretjeruj
S jedne strane, hodaš li premalo, nećeš imati neke koristi od toga, no kao što u ničemu ne treba pretjerivati, ne treba ni s hodanjem. Povećavaj kilometražu postepeno. Nikako nije dobro stavljati pred sebe prevelike zalogaje. Računaj i na povratak kući pa ne idi predaleko jer će nastupiti umor, s njime manjak koncentracije, manjak ravnoteže i preveliko opterećenje zglobova i mišića, što u konačnici može dovesti do ozljeda.