Da su dijete lagane ne bi se toliko o njima pisalo i diskutiralo. Svi mi znamo da je teško smršaviti i zbog toga se okrećemo razno raznim savjetima i trikovima. I iako mnogi od njih i ne koriste baš puno, tu i tamo čovjek naleti na neke koji su zaista korisni. Ovi spadaju u tu kategoriju, a odnose se na problematiku držanja dijete (ili kontrole prehrane) kroz dulje vrijeme. Svi smo mi različiti i drugačije se nosimo s problemom držanja dijete – mnogima je težak početak, a neki pak nisu niti svjesni da problem držanja dijete ne prođe s vremenom, odnosno da je to konstantna "borba". Činjenica je da u mnogo slučajeva držanje dijete s vremenom postaje kompliciranije i teže – što je razlog zbog kojeg čak 80 posto dijeta ne uspjeva.
Kako biste se pridružili onom drugom postotku, onih 20 posto koji su uspjeli – trebate znati s kojim ćete se sve nedaćama i testovima volje susretati za vrijeme svog putovanja do savršene linije – i koje su strategije najbolje za hvatanje u koštac s njima.
1. tjedan
Najteži dio:Vi ste jako gladni. Zaista, užasno gladni i to većinu vremena i cijelo vrijeme razmišljate o hrani.
Kako to prebroditi:Nemojte preskakati doručak! Ako ste gladni tijekom prvih nekoliko dana dijete, to je zato što vaše tijelo (jer konzumirate manje kalorija) proizvodi više želučanog hormona grelina, koji je izravno odgovoran za vašu glad.
Kako biste smanjili razina grelina, a opet imali unos kalorija pod kontrolom, usredotočite se na doručak. Istraživači u Nizozemskoj otkrili su da osobe koje započnu dan s visokokaloričnim obrokom sastavljenim od proteina i složenih ugljikohidrata proizvode 33 posto manje grelina tijekom dana, duže su siti i lakše se nose s napadajima gladi kasnije u danu. Cilj je da za doručak pojedete 20 posto svojih dnevnih kalorijskih potreba (oko 350 kalorija). Odlučite se za kajganu s jednim jajem i šnitu integralnog kruha te jednu rajčicu, ili pak za zdjelicu različitih žitarica s nemasnim jogurtom ili mlijekom i voćem, ili pak za posni kravlji sir i integralni tost.
2. tjedan
Najteži dio:Počinjete biti živčani i napeti zbog niskokalorične prehrane
Kako to prebroditi:okrenite se prijateljima i obitelji. Nije nikakva tajna da su dijete jednako teške i za um koliko i za tijelo (ako ne čak i teže). Nedavno istraživanje provedeno na kalifornijskom sveučilištu je povezalo držanje dijete s kroničnim stresom. Nije ni čudno jer je velik dio držanja dijete – mijenjanje ponašanja, što može biti veoma stresno. Nažalost upravo su ovaj stres i napetost razlozi zbog kojeg osobe na dijeti često "relapsiraju". A to ne samo da vas može vratiti starim, nezdravim prehrambenim navikama, već se možete još više udebljati jer kortizol, hormona koji se otpušta kad je tijelo pod stresom, usporava mršavljenje.
Upravo je zato ovo savršeno vrijeme da potražite utjehu i potporu u krugu obitelji i prijatelja, ili da im čak date zadatak da vam pomognu i vašoj borbi s kilogramima. Istraživači iz Velike Britanije su ustanovili da su žene koje su krenule na dijetu u grupi, lakše i brže smršavile uz manje stresa, nego žene koje su se same uhvatile u koštac s ovim problemom. Potpora je veoma važna u procesu držanja dijete – to vam omogućava da podijelite svoje frustracije s drugim ljudima i da naučite i saznate kako se nositi s njima. I imajte vjere u sebe – ako ste s dijetom dogurali do ovdje, još samo par dana i sve će postati lakše. Dokazano je da nakon 21 dana ponavljano ponašanje postaje navika!
3. tjedan
Najteži dio: glad za vrijeme PMS-a i želja za slatkim ili slanim grickalicama
Kako to prebroditi: jedite češće! Tijekom završnih 14 dana menstrualnog ciklusa (koji se naziva luteinska faza), progesteron je povišen. Kada se to dogodi, smanjuje se razina hormona sreće - serotonina, zajedno s razinama endorfina i dopamina, dvjema kemikalijama koje pomažu tijelu u borbi protiv stresa. Ova kombinacija je razlog zbog čega vam raspoloženje pada, a apetit se pojačava. Uz to, za vrijeme ove faze pojačava se osjetljivost na inzulin, što također može povećati vašu želju za hranom.
Tijekom ovog ludog perioda u mjesecu preskočite svoja uobičajena vremena za obroke – i prebacite se na više manjih obroka u toku dana. Konzumiranje šest ili više malih obroka dnevno će stabilizirati razinu šećera u krvi, smanjiti umor, ali i spriječiti nadimanje i letargičan osjećaj koje može dovesti do prejedanja.
6. tjedan
Najteži dio: vaga je stala, unatoč vašim najboljim naporima.
Kako to prebroditi: isprobajte skinny traperice. Nakon otprilike 6 mjeseci kontroliranja prehrane i redovitog vježbanja (nažalost zdravog mršavljenja nema bez te kombinacije), primijetit ćete više mišića i manje masnih naslaga. To je odlično – čak iako vam vaga možda trenutačno stoji! Mišićno tkivo je teže od masnog tkiva jer se sastoji 70 posto od vode, dok masnoća sadrži 20 posto vode.
Ali čak i ako vam vaga stoji, to ne znači da vi ne mršavite! Vi svejedno napredujete jer vam novi mišići pomažu da sagorjevate još više masnoća. (Mišićno tkivo sagorjeva više kalorija od masnih stanica) Dakle, što više mišića imate, to ćete više kalorija sagorjevati – čak i dok ne vježbate. Kako biste izbjegli frustraciju koju možete osjećati, pronađite nove načine da mjerite svoj napredak. Je li vam odjeća komotnija? Možete li razgovarati dok istovremeno trčite? Izgledate li bolje i zategnutije? Sve to jednako vrijedi, ako ne i više, od onoga što vaša vaga pokazuje.
6. mjesec
Najteži dio: nakon redovitog gubitka težine, vaga ponovo stoji i to dulje vremena
Kako to prebroditi: preskočite vježbanje jedan tjedan. Znajte da niste sami u ovom problemu. Većina istraživanja pokazala su da kod većine ljudi mršavljenje se uspori ili stane nakon 6 mjeseci. A i previše vježbanja može učiniti vaše tijelo preefikasnim – ono shvati kako napraviti iste vježbe trošeći manje kalorija. Zato bi odmor mogao biti upravo ono što vam je potrebno da vam se tijelo ponovo "trgne". Nakon odmora, počnite s drugačijim vježbama ili načinom vježbanja – već bi i sama ta promjena mogla biti dovoljna da "šokira" vaše tijelo kako biste ponovo počeli gubiti kile.
1. godina
Najteži dio: zapravo se mogu javiti dva problema – prvi je da se "umislite" da znate apsolutno sve o mršavljenju, a drugi da (ako ste možda postigli željenu težinu) vi prestajete s dijetom i vraćate se starim navikama
Kako to prebroditi: tako da postanete svjesni da vaša borba nikada ne staje, te da je druga godina (a i sve one nakon nje) jednako važna kao i prva.
Nakon godinu dana vjerojatno ste usvojili zdravu prehranu i vježbanje u svoj svakodnevni život. No, time niste gotovi. Svijet u kojem živimo - uključujući sve više fast foodova i sve manje vremena za normalne obroke – može biti dovoljan da vas gurne u stare prehrambene navike. Danas je jednako teško održavati težinu, kao i smršaviti, pa je potrebno i dalje voditi računa o svemu tome.
Da biste nastavili sa svojim programom zdrave prehrane i vježbanja – nagradite se za 365 dana uspjeha s nekim wellness tretmanom kao što su masaža ili piling tijela. A tada se spremite za iduću godinu postavljanjem novih ciljeva - daljnje mršavljenje ako je potrebno, održavanje kilaže, napredovanje u vježbanju (da otrčite maraton), da iduće ljeto po plaži šećete u mini bikiniju...
Dobre vijesti: Ako ste godinu dana izdržali sa zdravim navikama – vjerojatno nećete vratiti izgubljene kilograme. Prema istraživanju objavljenom u American Journal of Clinical Nutrition – oni koji su se konstantno držali dijete najmanje godinu dana imaju 50 posto manje šanse da vrate kilograme. A ako ste do ovdje dogurali – pa nećete se valjda sada predati?
Isprobajte ovih šest trikova za mršavljenje i možda ćete po prvi puta zaista i uspjeti skinuti kilograme