Gdje jedete? Možda je lokacija razlog zašto ne mršavite...

Nemojte jesti s nogu u kuhinji, u automobilu ili za radnim stolom

Gdje jedete? Možda je lokacija razlog zašto ne mršavite...

Znamo da nije uvijek moguće jesti svaki obrok u miru i za stolom u blagovaonici, no kada jedete "s nogu" ili kad jedete i istovremeno radite još nešto – puno su veće šanse da konzumirate veće količine i više kalorija. Kako biste spriječili debljanje ili prestali kočiti vlastite šanse za gubitak kilograma, prestanite jesti na nekoj od ovih lokacija.

Stojeći u kuhinji

Kad uletite u kuhinju po brzinski obrok s nogu, okruženi ste hranom, pa nije čudno što postoji velika šansa da pojedete više nego što ste očekivali. Najgora stvar koju možete napraviti jest da jedete ispred otvorenog frižidera (ormarića ili špajze s hranom), jedući direktno iz pakiranja jer tako, u pravilu, ne vodite računa o tome koliko ste zapravo pojeli. Ako ste gladni pripremite posudu, zdjelu ili tanjur koji je odgovarajuće veličine, ovisno o tome je li riječ o pravom obroku ili međuobroku, stavite na njega hranu i onda nakratko sjednite i pojedite je.

Ispred televizora

Jedenje dok ne razmišljate o tome koliko zapravo jedete, kao što je to situacija kada istovremeno gledate film ili neku seriju, može imati velik utjecaj na to da previše pojedete. Osim toga na apetit utječu i televizijske reklame. Sve te reklame za hranu – čips i ostale grickalice, čokolade, hamburgere, složence i deserte mogu vas potaknuti da više pojedete te da i čak nastavite razmišljati o hrani i kasnije. Upravo one mogu biti uzrok kasnonoćnih zalogaja, kada ćete posegnuti za čokoladom,  čipsom, sladoledom... Ne kažemo da je potpuno zabranjeno nešto prigricnuti pred TV-om, no pobrinite se da svejedno vodite brigu o tome koliko i što zapravo jedete.

U automobilu

Osim što istovremeno jedenje i voziti automobil može biti opasno po vaš život i život ostalih u prometu, to može biti pogubno i za vašu liniju. Kad je riječ o hrani koju jedemo usputno u automobilu riječ je najčešće ili o kaloričnom fast foodu, pekarskim proizvodima ili nekakvim grickalicama. Kad vozite cilj je, najčešće, što brže pojesti hranu, a s obzirom da istovremeno pazite i na cestu – onda obično ne pazite koliko ćete zapravo pojesti. Ako već morate jesti u automobilu sami spakirajte zdraviju hranu pa ćete tako znati točno koliko ste pojeli.

Image



Za stolom na poslu

Ovo je sve češća navika, osobito ako radite u nekom uredu i zatrpani ste poslom preko glave. Sve češće se pauze koriste za brzinski obrok ispred računala dok nešto istovremeno radite ili pak surfate po netu. A za ovo vrijede ista pravila kao i za jedenje ispred televizora ili u automobilu. Ako istovremeno još nešto radite ili pak čitate, ne obraćate dovoljno pozornosti na to što i koliko jedete. Osim toga, kad jedete prebrzo ne obraćate pozornost na svaki zalogaj i vaš mozak ne može registrirati koliko ste točno pojeli, pa se i nakon puno hrane još uvijek možete osjećati gladnima, iako ste pojeli puno više nego što bi vam inače bilo potrebno. Uzmite si barem 15 minuta za sebe i za obrok – bez ikakvih odvlačenja pozornosti. Ako to nije moguće onda barem pripazite na pakiranje hrane – odnosno koliko ćete pojesti. I nemojte sami sebe dovoditi u napast držeći grickalice i slatkiše u ladici radnog stola.

U krevetu

Postoji nekoliko razloga zašto neki ljudi jedu u krevetu (iako se to, većini, čini potpuno suludim) – kad se osjećaju bolesno, kad se žele razmaziti ili pak se osjećaju veoma lijenima. Međutim jedenje u krevetu nikada nije dobra ideja. Ono promiče jedenje bez razmišljanja, a da ne govorimo o tome da tako krevet postaje ne-baš-higijensko mjesto za spavanje. Izbjegavajte jesti u krevetu, radije odvojite 15 do 20 minuta za pravu večeru za stolom i pojedite zdjelicu svježeg voća nekoliko sati prije spavanja kako vas glad ne bi uhvatila dok pokušavate zaspati.