Krajnje je vrijeme da se počneš baviti nekim sportom i privedeš kraju postblagdansko izmotavanje. Zrak je čist, pravi zimski hladan, kiša ne pada, ništa ne pada i uvjeti su savršeni za boravak na zraku i rekreaciju.
Znamo, u tebi čuči sportašica i dovoljne su bile već ove dvije rečenice da otvoriš ormar i izvučeš iz njega trenirku ili tajice i znojnik za glavu, grijače za uši, možda i kapu, obvezno rukavice, no ipak malo smanji entuzijazam i pročitaj što ne smiješ raditi kad kreneš s treniranjem, odnosno nauči koje greške u vježbanju ti mogu poremetiti planove.
Ovo su početničke greške u vježbanju na koje upozoravaju treneri. Izbjegni ih kako bi se zaljubila u sport i duuugo, duuuugo bila fizički aktivna. Ne samo prigodničarski pred ljeto, sezonu krizmi i svadbe, već cijelu godinu.
Prenadobudno počinješ trenirati
"Najveća greška koju početnici rade je da uzimaju preveliki zalogaj, odnosno previše preintenzivnih treninga tjedno. To vrlo često dovodi do ozljeda ili 'predoziranja' vježbanjem pa osoba jako brzo izgubi volju", kaže fitness trener Anthony Crouchelli za portal Well and Good.Počni polako. Ne dokazuj si da si u dobroj formi, ako nisi i ne pretjeruj s vježbama. Slušaj svoje tijelo i budi strpljiva.
Ne prilagođavaš prehranu treninzima
Dok si u treningu, tijelo traži dodatnu energiju jer je izloženo dodatnom naporu. To znači da bi trebala uvesti neke izmjene u prehranu, odnosno početi se hraniti kvalitetnije, a ne nužno obilnije. Ukoliko je na redu trening visokog intenziteta ili kardio trening, pojedi najkasnije 45 minuta prije treninga bananu ili neku proteinsku pločicu, a nakon njega kvalitetan, nutritivno bogati obrok u kojem će biti ugljikohidrati i proteini. I ne zaboravi piti vodu.
Dižeš preteške utege
Došla si u teretanu i umjesto da slušaš svoje tijelo i trenera, ti mu se želiš dokazati pa dižeš preteške utege a svoju spremu. Na taj način riskiraš ozljede. Uzmi radije puno lakši uteg ili vježbaj težinom svog tijela pa kada ti to postane prelagano, dodaj opterećenje.
Preskačeš dane oporavka
Apsolutno jednako važio kao i sami treninzi su dani u kojima odmaraš tijelo i psihu od njih. Tvoji mišići trebaju odmor kako bi se obnovili i kako bi ojačali, što znači da u svoj raspored moraš uvrstiti aktivni odmor. Dinamika 5 plus 2 pokazala se učinkovitom, a znači pet dana treninga i dva dana odmora. Ili treniraj svaki drugi dan. Također, ne zaboravi nakon svakog treninga posvetiti najmaneje deset minuta pažnju istezanju. Istezanje će relaksirati mišiće.
Ignoriraš bol
Ako si potpuni početnik u vježbanju, vjerojatno ne znaš prepoznati razliku između upale mišića koja će uslijediti drugi ili treći dan od treninga i akutne boli koja bi mogla biti rezultat neke ozljede. Ako imaš upalu mišića, trebaš nastaviti s treninzima, a ako je riječ o ozljedi, mirovati i posjetiti liječnika. Upala mišića manifestira se u onom mišiću koji je bio opterećene prethodnim treningom, tupa je i brzo prolazi, dok će ozljeda, ukoliko je ignoriraš postajati sve bolnija. Tajna je u tome da naučiš slšati svoje tijelo.