Mit 3: Ako sve jedete u umjerenim količinama, izgubit ćete na težini
Istina: Umjerenost nije uvijek pravo rješenje.
Sve u umjerenim količinama je lijepa ideja, ali za većinu ljudi, ta strategija jednostavno ne pali kad je riječ o šećerima i rafiniranim ugljikohidratima. Umjerenost je posebno loša strategija za kontroliranje unosa šećera za one koji imaju problema s težinom, visokim šećerom u krvi ili inzulinskom rezistencijom. Najbolja stvar za pobijediti želju za slatkim, kao i kod svake druge ovisnosti, je biti radikalan i potpuno izbaciti šećer. Čak vas i male količine mogu skrenuti s puta - sa šećerom jednostavno nema pregovaranja!
Studije su pokazale da jedenje slatkog aktivira iste centre za užitak u mozgu kao i konzumiranje heroina. Ne posežemo za šećerom zato što nam se sviđa, nego jer smo uhvaćeni u podmukao krug ovisnosti. Međutim, dobra vijest je, ako prestanete hraniti želju za slatkim, bit ćete iznenađeni kako će brzo nestati, često u roku od nekoliko tjedana.
Umjesto umjerenog pristupa kad su šećeri u pitanju, najbolja je strategija zavoljeti povrće, mahunarke, zdrave masti i voće s niskim udjelom šećera. Budite rigorozni s unosom loših tvari kao što su šećer, procesirana hrana i rafinirani ugljikohidrati - konzumirajte ih u što manjoj mjeri. Još i bolje, u potpunosti ih eliminirajte. Bilo kakve vrste rafiniranih ugljikohidrata, kao što su kruh, tjestenina ili red čokolade, pretvaraju se unutar minute od jela u glukozu - umjerenost ne postoji jednom kad dospiju u vaš krvotok.
Zaključak: Dok umjerenost može funkcionirati kod nekih ljudi bez problema s težinom ili šećerom u krvi, to još uvijek nije recept za zdravu prehranu. Ovakav pristup ne nudi dovoljno zdrave hrane bogate ključnim nutrijentima, niti izbacuje lošu hranu koje bi se trebali kloniti.