Joga pomaže da svjesnije jedemo
"Na svojoj prostirci za jogu jačaš puno više stvari od mišića", kaže dr. Sat Bir Singh Khalsa, profesor na Harvard Medical School u Bostonu. Kada si u nekom položaju određeno vrijeme, povezuješ se s onim što tvoje tijelo osjeća. Tvoj instruktor možda od tebe traži da pratiš svoje disanje i obratiš pozornost na ono što ti govore um i tijelo, a to je način na koji se prakticira svjesnost.
"No, vježbanje svjesnosti na prostirci može pomoći i kada je u pitanju prakticiranje svjesnih prehrambenih navika. Svjesno jedenje znači da prepoznaješ znakove gladi i ograničavaš emocionalno prejedanje. S vremenom i s vježbom možeš se čak usmjeriti na to koja hrana ti daje energiju, a koja ima više negativnih učinaka (osjećaš se letargično ili napuhano)", kaže Khalsa. I sva ta ponašanja mogu ti pomoći da se držiš određene dijete, plana prehrane ili da općenito donosiš zdravije odluke.
Khalsa ističe istraživanje objavljeno 2015. u International Journal of Yoga koje je otkrilo da je joga povezana s promjenama u ponašanju u prehrani, posebno smanjenjem unosa masnoća i dodavanjem više svježeg povrća, cjelovitih žitarica i proizvoda na bazi soje. "Ovdje se radi o tome da ljudi koji se bave jogom bolje slušaju svoje tijelo", kaže Khalsa.