25 načina da ustrajete u dijeti

Ovaj tjedan ste se pažljivo pridržavali dijete, redovito vježbali, zdravo se hranili, a onda...

25 načina da ustrajete u dijeti

...dođe petak i uz film navečer dohvatite čips i pijete gazirani sok.
Istraživanja su pokazala da uspješno mršavljenje znatno više ovisi o tome hoćete li se pridržavati dijete, nego o vrsti dijete koju držite. Stoga evo nekoliko savjeta kako se uspješno pridržavati dijete.

1. Više manjih obroka Bolje je pet manjih obroka umjesto tri velika. Vrijeme između obroka je kraće i manje osjećate glad. Osim toga, tijelo bolje i brže prerađuje male porcije, pa masne stanice nemaju šanse. Čekate li sve do trenutka dok stvarno ne ogladnite, veća je vjerojatnost da ćete se prejesti. Upamtite da se broji koliko ste kalorija pojeli u jednom danu, a ne koliko često ste jeli.

2. Odredite čvrsti ciljKod dijete je neobično važno da točno odredite koliko želite smršaviti. Nikada nemojte reći: želim malo smršaviti. Umjesto toga recite: želim skinuti dva kilogrema

3. Jabuka ubrzava mršavljenje
Svako jutro natašte pojedite jednu jabuku. Pektin napuni želudac te manje osjećate glad, a istodobno potičete probavu.

4. Pojačajte izmjenu tvari
Sportskim aktivnostima nećete samo izgorjeti suvišne kalorije, već potičete i izmjenu tvari. Liječnici kažu da je 45 minuta sporta dnevno (plivanje, vožnja biciklom, šetnja) dovoljno da se potroši 25 posto više energije.

5. Obratite pozornost na osjećaj sitosti Trebate jesti polako kako bi što lakše prepoznali signale da ste siti. Cilj je istančati taj osjećaj. No sve dok ne raspoznate razgovore između trbuha i mozga, nosite remen. Široka odjeća možda je udobnija, no uža odjeća ili remen će vam biti podsjetnik da prestanete jesti jer ćete osjetiti svaki zalogaj viška.

6. U trgovinu s malo novca
Razmislite što morate kupiti i uzmite samo onoliko novca koliko vam je za to potrebno. Tako nećete doći u napast da kupujete nepotrebne kalorije.

7. Nemojte uzimati repete
Stavite si samo jednom u tanjur, nikad ne dodajte jelo - to vraća apetit. Nakon kraćeg vremena priviknut ćete se na veću količinu hrane. Odmah poslije obroka maknite tanjur i ostatke jela sa stola, kako ne biste došli u napast da ukradete još koji zalogaj. Prste k sebi - u kalorije se računaju i naknadni zalogaji.

8. Jedite polako i dobro sažvačite hranu
Jedite polako jer vašem mozgu treba oko 20 minuta da primi poruku od tijela da ste siti. Uz to svaki zalogaj prožvačite 15 puta. Vrlo je zdravo jer želudac ima manje posla, a vi ćete biti brže siti.

9. Međuobrok - kiselo zelje
Jedite što više sirovog kiselog zelja. Ima mnogo vitamina C, potiče probavu i utažuje glad. Jedna porcija (150 g) ima samo 38 kalorija.

10. Mnogo vode
Pijte barem dvije litre na dan. Voda uklanja štetne tvari iz organizma, potiče izmjenu tvari, puni želudac.

11. Voćem protiv nervozePrilikom svake dijete smanjuje se šećer u krvi. Rezultat: nervozni ste i osjećate potrebu za slatkim. Pažnja: čokolada i keksi samo još više otvaraju apetit za slatkim. Jabuka ili neko drugo voće mnogo je bolje: njime ćete napuniti želudac, a uz to ćete dobiti minerale i vitamine.

12. Sauna i masažaIako si većina ovo samo iznimno može priuštiti, ali ipak: masaža potiče prokrvljenost i napetost kože.
Time ne mršavite, ali se osjećate mnogo bolje i - laganije. Znojenje u sauni ubrzava uklanjanje štetnih tvari iz organizma i pomaže razgradnji nakupina masnih stanica.

13. Juha umanjuje gladKao međuobrok odlična je vruća juha - može i ona bistra iz vrećice. Zasićuje, ubrzava krvotok, a jedna šalica sadrži samo 40 kalorija. Nasjeckajte i malo svježeg peršina, listića celera ili kopra radi vitamina.

14. Žvačite gumu za žvakanje
Možete i onu sa šećerom, a ona bez šećera sadrži tek 5 do 10 kalorija. Utažuje glad, istovremeno želudac proizvodi više kiseline, a više kiseline razgrađuje više masnoće. Djeluje i protiv lošeg mirisa usta, a pojačana slina dezinficira bakterije. U vrijeme dijete usna šupljina je inače vrlo pogodna za razmnažanje bakterija.

15. Ugrijte se čajem
Za vrijeme dijete više osjećate hladnoću. Skuhajte veće količine čaja, najbolje voćnog. Držite ga u termosici da vam je uvijek pri ruci. Dobro vas zagrije i odlično gasi žeđ.

16. Suho voće umjesto kikirikijaUkoliko se navečer, dok sjedite pred malim ekranom, ne možete odreći "grickalica" - zamijenite ih svježim ili suhim voćem (100 g sušenih šljiva – 257 kalorija). Time umanjujete i želju za slatkim.

17. Jaja smanjuju apetit
Ukoliko ste pozvani na večeru ili prijem, prije odlaska pojedite dva tvrdo kuhana jaja. Imaju samo 150 kalorija, a smanjuju apetit. Nakon toga želudac će biti zadovoljan i s manjom porcijom.

18. Kiselo mlijeko prije jelaPrije svakog jela popijte pola čaše (60 kalorija) kiselog mlijeka. Nestat će velike gladi, a dobit ćete važne vitamine i minerale. Dodatni učinak: aktivirate floru crijeva.

19. Ne jedite uz televizorNikad ne jedite gledajući televiziju, jer ste tada koncentrirani na mali ekran, a ne na tanjur. Usredotočite se na svaki zalogaj.

20. Ne odričite se svega
Nemojte prema sebi biti apsolutno strogi, to će vas učiniti nervoznim. Tu i tamo načinite iznimku - priuštite si komadić čokolade, pojedite kolačić.

21. Poslije jela - šetnjaPoslije jela idite što više na svježi zrak, u šetnju. Osvježit će vas, a potrošit ćete dodatne kalorije.

22. Jedite samo do 18 sati
Navečer jedite što je moguće manje (voće, bistru juhu), jer poslije 18 sati tijelo troši manje energije.

23. Stalno mjesto za jelo
Izaberite određeno mjesto za jelo i i samo tamo konzumirajte svoje obroke. To će vam i psihološki pomoći da ne jedete s nogu, ne grickate usput i kontrolirajte svaki zalogaj.

24. Izbjegavajte kruh
Pozvani ste u restoran na ručak ili večeru? Zamolite konobara da vam na stol ne donosi kruh  - izazov je prevelik. Umjesto toga naručite juhu od rajčice ili povrća. Ne sadrži više od 90 kalorija, a smanjuje apetit. Ne naručujte jela s umakom i pečena na masnoći. Najbolji je nemasni odrezak s roštilja i svježa salata.

25. Bilježite kalorije
Imajte uz sebe tablicu kalorija, kako biste mogli kontrolirati količinu kalorija koje unosite za vrijeme pojedinih obroka. Točno pišite što i koliko ste pojeli za pojedine obroke. Na kraju večeri zbrojite kalorije. Postat ćete svjesniji toga što jedete i više paziti.