U današnje je vrijeme upravljanje financijama postao pravi izazov. Ako nisi financijski stručnjak ili guru, prilično je teško imati pod kontrolom vlastite prihode i rashode te održavati nekakvu ravnotežu.
Ponekad je nemoguće uskladiti vlastite želje i potrebe s primanjima, ali ipak, uz malo truda i samokontrole nije i nemoguće. Ne moraš biti matematički genij niti pak stručnjak da bi svoje financije dovela u ravnotežu. Dovoljne su samo male promjene, a neke od učinkovitih financijskih trikova koji će ti olakšati upravljanje vlastitim financijama, otkrivamo u nastavku.
Pregledaj sve svoje dugove
Pokušaj na papir staviti sve svoje mjesečne dugove uključujući sve kredite, iznose računa za kreditne kartice i sl. Na taj ćeš način moći procijeniti svoju stvarnu zaduženost, a to je prvi korak na putu prema dovođenju vlastitih financija u ravnotežu.
Pokreni plan štednje
Svaka bi osoba trebala imati barem jedan štedni račun, iako nam to možda zvuči teško s obzirom na vremena u kojima živimo. Otvori si štedni račun i izdvajaj koliko možeš, ne trebaju to biti nekakvi veliki iznosi. I sto kuna mjesečno nešto znači. Nikad se ne zna što donosi budućnost pa je uvijek dobro imati ponešto za 'crne dane'.
Otkaži nepotrebna članstva
Ponekad nismo ni svjesni koliko mjesečno potrošimo na posve nebitne stvari. Primjerice, ako plaćaš članarinu u teretani, a nikad ne ideš vježbati, to baš i nema smisla, zar ne? Razmisli o takvim članstvima i pretplatama koje svaki mjesec plaćaš a nisu ti potrebna. Pojedini su troškovi uistinu nepotrebni.
Izbaci bar jednu lošu naviku koja te košta novaca
Svi mi imamo neke svoje navike na koje trošimo novac, a bez kojih bismo mogli lako živjeti. Primjerice, ako hodaš prečesto na kavu poslije posla ili jedeš u restoranima svaki dan ili pak trošiš svoje novce na cigarete - sve su to navike koje se mogu izbaciti ili promijeniti i na kojima se može uštedjeti dosta novca.
Pripazi na potrošnju
Želiš li imati vlastitu potrošnju pod kontrolom, počni više pažnje obraćati na svoje svakodnevne troškove. Postoje mnoge zanimljive aplikacije koje ti mogu pomoći kod nadziranja troškova, a ako pak si više 'staromodan tip' uzmi rokovnik i zapisuj sve na papir. Brojke na kraju mjeseca bi te mogle itekako iznenaditi, a te će ti informacije biti od pomoći za kreiranje budžeta za naredni mjesec.
Plaćaj gotovinom kad god je moguće
Želiš li vlastitu potrošnju imati pod kontrolom, najbolje je sve plaćati gotovinom umjesto karticama. Osobito valja biti oprezan kad je u pitanju plaćanje kreditnim karticama. U prosjeku, ljudi troše 12-18 posto više novaca kada plaćaju karticama.
Napravi reorganizaciju ormara
Trošiš li previše novaca na odjeću, probaj jednom mjesečno napraviti reorganizaciju ormara i na taj ćeš način vjerojatno shvatiti kako već imaš dovoljno svega i da nema smisla gomilati još odjeće. Isto tako, odjeću koja ti se više ne sviđa a u dobrom je stanju možeš prodati i na taj način zaraditi nešto dodatnog novca.
Otkaži sve trajne naloge
Najlakše je dogovoriti trajne naloge za sva plaćanja no na taj način nemaš svoje finacije pod potpunom kontrolom jer nisi posve svjesna vlastite mjesečne potrošnje. Počni sama plaćati sve te račune i to će te prisiliti da više pažnje posvetiš svojim troškovima.
Zauzmi pozitivan stav
I kad su financije u pitanju, važno je imati pozitivan stav. Nemoj govoriti nešto poput 'nikad neću imati dovoljno novaca'. Umjesto toga, usvoji pozitivne mantre i naglas izgovaraj pozitivne riječi. Svemir sve čuje.
Zatraži savjet
Razgovaraj s prijateljima, mamom ili terapeutom - osobom u koju imaš povjerenja - o svim svojim financijskim nadama, strahovima, borbama i frustracijama. Sigurno su i oni sami već prošli kroz slična iskustva pa ti mogu pomoći. Ne pronađeš li rješenje za svoje financijske probleme, zatraži pomoć financijskog stručnjaka.