ŽENSKO ZDRAVLJE

Zbog čega tijekom ljeta češće dolazi do urinarnih infekcija?

Žene imaju četiri puta veću vjerojatnost od muškaraca za razvoj urinarnih infekcija

urinarna infekcija
Foto: Profimedia

Infekcije mokraćnog sustava jedan su od najčešćih razloga posjeta lječniku, a ljeti se javljaju češće iz nekoliko razloga. Uzročnici ove infekcije su bakterije, među njima i Escherichia coli (E. coli), koje se u tijelu zbog visokih temparatura i znojenja, brže razvijaju. Iako su urinarne infekcije u većini slučajeva bezazlene i mogu se liječiti  prirodnim putem, istovremeno mogu uzrokovati neugodne simptome poput učestalog mokrenja, inkontinencije ili neugodnog mirisa urina.

Istraživanja su pokazala kako žene imaju četiri puta veću vjerojatnost od muškaraca za razvoj urinarnih infekcija.

Kako nastaju urinarne infekcije?

Urinarne infekcije mogu zahvatiti bilo koji dio mokraćnog sustava uključujući bubrege, mokraćovod, mjehur i mokraćnu cijev. Međutim najčešće zahvaća donji dio mokraćnog sustava i uključuje infekcije mjehura i mokraćne cjevi.  Zbog toga što je mokraćna cijev kod žena kraća, bakterije lakše putuju do mjehura, što može uzrokovati ozbiljnije komplikacije i daljnje širenje infekcije.

Također, ženska mokraćna cijev nalazi se blizu analnog područja, što povećava rizik od prijenosa bakterija iz crijeva. Hormonske promjene tijekom menstruacije, trudnoće i menopauze dodatno mogu oslabiti obrambene mehanizme mokraćnog sustava.

Simptomi upale mokraćnog sustava:

  • učestalo mokrenje
  • bol i peckanje tijekom mokrenja
  • inkontinencija - oslabljena sposobnost zadržavanja urina
  • bol u donjem dijelu trbuha ili leđima
  • mutna mokraća ili prisutnost krvi u mokraći
  • neugodan miris mokraće
  • osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura

Infekcije mokraćnog puta razlikuju se obzirom na područje koje obuhvaćaju:

  • cistitis - upala mokraćnog mjehura
  • pijelonefritis - upala bubrega
  • uretritis - upala mokraćne cijevi

Najčešće infekcije urinarnog sustava su upala mokraćnog mjehura (cistitis) i mokraćne cijevi (uretritis).

Upala mjehura i mokraćne cijevi

Upala mjehura i mokraćnog kanala javlja se kada se u inače sterilnim dijelovima mokraćnog sustava jave bakterije. Iako se većina bakterija koje dospiju u mokraćni mjehur otklanjaju mokrenjem, u određenim situacijama bakterije se mogu zadržati i uzrokovati upalu. Simptomi upale mjehura i mokraćne cijevi se najčešće javljaju naglo, a mogu biti praćeni bolnim spolnim odnosima, bolovima u donjem djelu leđa i zdjelici, temperaturom ili umorom.

Dijagnosticiranje upale mjehura i mokraćne cijevi obično se provodi analizom laboratorijskih uzoraka urina. Radi se o jednostavnim pretragama koje je moguće napraviti kod doktora opće prakse, no ako se infekcije ponove više od tri puta u roku od godine dana, potrebne su dodatne pretrage i dodatna pozornost lječnika.

Liječenje urinarnih infekcija obuhvaća antibiotike koji se obično uzimaju najmanje sedam dana, a trajanje terapije može se produžiti u slučaju ponavljajućih infekcija. Uz antibiotike, moguće je koristiti i proizvode koji olakšavaju simptome dok antibiotici ne počnu djelovati.

Image
Foto: Unsplash

Zbog čega tijekom ljeta češće dolazi do urinarnih infekcija?

Tijekom ljeta, urinarne infekcije postaju češće zbog nekoliko ključnih faktora. Vruće i vlažno vrijeme povećava znojenje, što može dovesti do brže dehidracije tijela. Visoke temperature i visoka vlažnost stvaraju idealne uvjete za rast bakterija, dok smanjeni unos tekućine može otežati ispiranje bakterija iz mokraćnog sustava. Osim toga, česta upotreba javnih bazena, koji mogu sadržavati bakterije, dodatno povećava rizik od infekcija.

Kako spriječiti pojavu infekcije mokraćnog mjehura?

Stil života često igra značajnu ulogu u razvoju urinarnih infekcija. Tako i dehidracija tijela može povećati rizik od urinarnih infekcija. Dovoljnim unosom tekućine potičemo mokrenje i češće uklanjanje bakterija iz tijela i mokraćnog sustava te na taj način smanjujemo rizik od upale mjehura, mokraćne cijevi i ostalih infekcija urinarnog trakta.

Održavanjem zdravih navika i pravilnim brigom o mokraćnom sustavu možemo očuvati zdravlje urinarnog trakta. Neki od savjeta za prevenciju infekcije mokraćnog mjehura ukljčuju:

  • Ne odgađati ili trpiti nagon za mokrenjem
  • Temeljita briga o higjeni
  • Pamučno donje rublje