Umro je Kenzo Takada - dizajner koji je japansku modu donio svijetu

Planirao je biti u Parizu šest mjeseci, a na kraju je ostao 56 godina. Svjetsku slavu je stekao živopisnim kreacijama. Umro je od posljedica koronavirusa u 81. godini

Umro je Kenzo Takada - dizajner koji je japansku modu donio svijetu

Kenzo Takada, dizajner čije su kreacije pomogle svijetu da otkrije japansku modu, umro je nedjelju, 4. listopada u pariškoj bolnici. Imao je 81. godinu. Uzrok smrti su komplikacije od koronavirusa, rekla je njegova glasnogovornica, dodajući da je bio bolestan nekoliko tjedana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Karl Lagerfeld- Kaiser, dizajner nevjerojatnog talenta koji je promijenio svijet mode


Veliki dizajner bio je poznat po svom osmijehu, ali i po zabavnim i živahnim kreacijama. Jedna od njegovih najpoznatijih izjava bila je: Takada nikada nije bio poznat po prezimenu, kao što je slučaj s većinom svjetskih dizajnera, već po imenu, a modni brend Kenzo pokrenuo je ubrzo nakon što stigao iz Japana u Pariz 1964. 

Iako je na početku planirao ostati u Parizu samo šest mjeseci, na kraju je ostao do kraja života - 56 godina. Njegov rad nije samo otvorio vrata   japanskim dizajnerima koji su došli nakon njega, kao što su Yohji Yamamoto i Rei Kawakubo, nego je stvorio i novu vrstu estetike koja je prelazila dotadašnje granice boje i kulture, prihvaćala raznolikost i utjecala na nove generacije. Njegov doprinos modi bio je velik. Zalagao se za mladenačku estetsku i nestrukturiranu formu i uklonio patentne zatvarače kako bi oslobodio tijelo. Njegovi su potpisi bili široki rukavi što je sličilo odijevanju u Aziji. "Moda nije za nekolicinu - ona je sve ljude. Ne bi trebala biti previše ozbiljna", rekao je za 1972. za The New York Times.


Image


(Foto: Profimedia.hr)

"Kenzo Takada je bio vrlo posebna osoba u pariškom modnom svijetu. Puno ljudi koji se nisu voljeli ili se međusobno mrzili vrlo često su se slagali oko činjenice da njega vole", rekao je Oliver Gabet, direktor Musée des Arts Décoratifs, odijela primijenjene umjetnosti Louvrea. Kenzo je u svijet mode donio novu umjetničku živopisnu priču -

Otišao je brodom do Pariza i nije se vratio

Rođen u Himejiju u Japanu, 27. veljače 1939., bio je jedno od sedmero djece u obitelji vlasnika hotela Kenjija i Shizua Takada. Njegov interes za dizajn počeo kada je listao modne časopise svojih sestara. Iako je studirao književnost na Sveučilištu Kobe, kako bi udovoljio roditeljima koji nisu odobravali ideju o modnoj karijeri, kasnije je ipak odustao i prijavio se na modni koledž Bunka u Tokiju te postao jedan od prvih muških studenata.

1960. osvojio je nagradu Soen, koju je dodijelio istoimeni prestižni japanski modni časopis, i započeo karijeru dizajnirajući žensku odjeću za robnu kuću Sanai. Njegov se život, međutim, potpuno promijenio kada su mu, kao pripremu za Olimpijske igre u Tokiju 1964. godine, srušili stambenu zgradu i za kompenzaciju dali desetomjesečnu stanarinu u gotovini. Odlučio je novac iskoristiti za putovanje brodom do Francuske, prolazeći kroz Singapur, Bomabaj i Španjolsku i napokon došao do Pariza. Iznajmio je sobu za samo devet dolara i započeo svoju parišku modnu avanturu koja će trajati sve do njegove smrti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Prvo je prodavao skice dizajnerima poput Louisa Ferauda, a do 1970. godine skupio je dovoljno novaca za otvaranje svoje prve trgovine. Inspiriran Henrijem Rousseauom, zidove je oslikao divljim cvjetovima i nazvao butik "Jungle Jap", gdje je održao i svoju prvu reviju koja je koštala samo 200 dolara. Ime je kasnije promijenio u Kenzo.

"Kada sam otvorio prvu  trgovinu, mislio sam da nema smisla raditi ono što rade francuski dizajneri jer to ni nisam mogao učiniti", rekao je Kenzo 2019. za The South China Morning Post. "Tako da sam radio na svoj način i bio drugačiji." 

Kaotičnost u bojama i oversized modeli napravljeni da oslobode tijelo, ne ograničavaju ga ili preoblikuju, često bez patentnih zatvarača bili su njegov zaštitni znak. Njegove kreacije pojavile su na naslovnici francuskog Ella i američkog Voguea i njegova moda je predstavljena cijelom svijetu. "Njegove prve modne revije bile su nezaboravne. Lagan i razigran, s modelima koji više plešu i hodaju nego predstavljaju odjeću, daleko od hijerarhijske vizije francuske mode", rekao je Gabet.

Poznat po svom osjećaju za zabavu, Kenzo kojem se nije svidjelo to što je poznat kao "japanski dizajner" jer se prvenstveno smatrao "modnim dizajnerom", priredio je revije u cirkusu, a sam je jahao slona. Postao je kultna figura u svijetu mode za mlade naraštaje, a 70-tih i 80-tih godina prošlog stoljeća bio je jedan od najpopularnijih dizajnera.
(Foto: Profimedia.hr) 

Njegovo modno carstvo je raslo tijekom godina. Tako je Kenzo predstavio liniju mušku odjeću 1983., liniju traperica 1986. i parfeme 1988. No, 1990. nakon smrti životnog i poslovnog partnera Xavier de Castella, koji je umro od moždanog udara, Kenzo je odlučio svoju tvrtku prodati LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy). Francuski modni konglomerat postao je vlasnik za približno 80 milijuna dolara, a iako je Kenzo na početku i dalje ostao u tvrtki i radio kao dizajner, 1999. bilo mu je dosta i odlučio se odmaknuti od mode. "Sve se promijenilo, od načina na koji izrađujemo odjeću do načina na koji se informacije šire", rekao je Kenzo za The South China Morning Post.

Image


(Foto: Profimedia.hr)

Modni brend Kenzo nastavio je rasti i širiti modnu raznolikost pod modnom palicom Humberta Leon i Carol Lim, a trenutačni umjetnički direktor je Felipe Oliveira Baptista koji nastavlja Knezovim putem kreativnosti. Kenzo se i dalje bavio umjetnošću - dizajnirao je kostime za operu, napravio je japanske uniforme za Olimpijadu 2004. i kreirao kolekciju kućnih potrepština. 2019. izdao je knjigu "Kenzo Takada" koja je bila kombinacija skica, izvatka iz dnevnika, pisama i fotografija. 

Simbolično, Kenzo je umro tijekom održavanja pariškog Tjedna mode u gradu u kojem je postao priznati svjetski modni dizajner. Velikog Kenza Takadu modni svijet pamtit će razigranosti i veselju jer nikada nije prestao slaviti modu i umijeće življenja.

U našoj fotogaleriji pogledaj i neke od Kenzovih kreacija koje su odabrale slavne dame.

1/11