U posljednjih se stotinu godina moda drastično promijenila, a u svakom desetljeću bismo mogle pobrojati preko deset velikih fashion trendova koji su oblikovali cijelu epohu. Ipak, ograničit ćemo se i predstaviti ti samo najbitnije komade, stilove i krojeve koji su dominirali od 1920. do 2020. godine.
Od šeširića pa sve do glomaznih trenirki i košulja, moda se mijenjala jednako koliko i politika, društvo i kultura. Donosimo ti pregled posljednjih 100 godina ženskog odijevanja kako bi i ti lakše mogla dokučiti koje te razdoblje svojom estetikom najviše inspirira. Probaj rekreirati neki od omiljenih lookova na moderan način i odijevajući se zabavi više no ikad prije.
Divlje i lude 1920-e
1920-e su ostale zapamćene kao doba velikog obilja, ali i Velike depresije. To ludo povijesno razdoblje između dva svjetska rata u popularnoj je kulturi ostalo zapamćeno po raskoši, neobuzdanim zabavama, rušenju moralnih pravila, oslobađanju ženske seksualnosti i po sveopćoj dekadenciji društva.
Korzeti i sputavajuća odjeća su odbačeni, a žene su prigrlile mnogo izazovniju siluetu. Dva najbitnija modna trenda u ovom su desetljeću bila poznata flapper haljinica i cloche šeširi. Flapper haljina je karakteristična haljina spuštenog struka i ravne siluete koja ne naglašava figuru, već ju izdužuje i skriva obline.
Izazovna, često kratka i ukrašena mnogim kristalima i perlicama, flapper haljina je simbol razuzdanih 20-ih godina kada su svi plesali na ritmove jazza. Uz ovaj se "it" komad nosila kratka bob frizura kao i već prije spomenuti cloche šeširić koji je svaka dama imala u svom ormaru. Zvonolikog oblika, s jedva podignutim obrubom i jednostavno dekoriran, cloche šešir ženama je ponekad onemogućavao da dobro vide ispred sebe, pa su morale jako podizati glavu dok su hodale. To je činilo njihov izgled i hod još izazovnijim i ženstvenijim, pa čak ni nepraktičnost nije taj model šešira izbacila iz mode.
Elegantne i svečane 1930-e
Mnogi smatraju 1930-e zlatnim dobom glamura. Tada su žene nosile svečane haljine za odlazak u restorane ili u jazz klubove, ekstravagantnetkanine su se kupovale na metre, a sve su pripadnice nježnijeg spola radile sve što je bilo u njihovoj moći kako bi naglasile svoju mističnost i senzualnost.
Nakon što je svijet izašao iz Velike depresije, zlatno doba Hollywooda željelo je kroz filmske zvijezde pokazati doba raskoši i blagostanja koje je došlo nakon krize. Tako su se glumice pojavljivale u raskošnim haljinama od baršuna, svile i šifona, a žene diljem svijeta su ih željele kopirati pa je nastala moda pretjerano svečanog odijevanja.
Uz svečane haljine, bilo je iznimno trendi nositi i krznene ogrtače i bunde. Ti su luksuzni modni dodaci ženama davali osjećaj glamura, a bilo ih je prihvatljivo nositi u svako doba dana. Tako je došlo do natjecanja u tome tko će nositi raskošniju, ljepšu i skuplju bundu od neke egzotične životinje.
1940-e i radničke kute
Drugi svjetski rat promijenio je živote milijuna ljudi diljem svijeta, a promijenila se i moda. Kako više nije bilo novca za rasipanje te kako je vladala velika oskudica u gotovo svim životnim potrepštinama, nije se moglo krojiti niti kupovati luksuzne ekstravagantne modne kombinacije. Prioriteti su se promijenili, a tako i trendovi, pa su svečane haljine bile odbačene.
Na njihovo je mjesto po popularnosti došla radnička odjeća, tj. kombinezoni, kute i praktične uniforme u kojima su žene mogle provesti cijeli dan. Ovo je desetljeće donijelo pravo revoluciju u živote žena, jer su mnoge po prvi puta mogle glasati, raditi i ne brinuti isključivo o kućanstvu.
To je zahtijevalo i robusnu, izdržljivu odjeću napravljenu od tvrdih, otpornih tkanina, pa je nastala moda pomalo muškobanjastih krojeva, odijela i kombinezona koje su žene svakodnevno nosile. Kako bi ipak naglasile svoju ženstvenost, žene su više pažnje posvećivale šminki i frizuri, pa su nosile upečatljive crvene ruževe, nanosile tuš na oči i uvijale kosu.
Ženstvena elegancija 1950-ih
Za razliku od prošlog desetljeća, 1950-e su ženama donijele ponovnu revitalizaciju uloga sretnih domaćica i požrtvovnih majki. Naime, baby boom koji je uslijedio nakon završetka Drugog svjetskog rata, nepostojanje vrtića i predškolske skrbi kao i povratak muškaraca na radna mjesta naveo je žene da se ponovno posvete obiteljskom životu i ulozi majke.
Tako su mnoge dame jednostavno brinule za obitelj i dom, a pri tome ih je društvo poticalo da drže do sebe, uvijek brinu o vlastitom izgledu i budu što ženstvenije. Popularnost takve ideje o savršenoj ženi išla je tako daleko da se tražilo da žene i usisavaju u štiklama. Dva najpopularnija trenda tog doba definitivno su bile biserne ogrlice i Petar Pan ovratnici. Uz to treba još istaknuti i zvonolike suknje A kroja koje su naglašavale uski struk, a istovremeno bile dovoljno ugodne za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
1960-e i dolazak Twiggy na scenu
Početkom 1960-ih Jackie Kennedy je bila utjelovljenje elegancije kakvoj su težile žene diljem svijeta. Ova slavna prva dama SAD-a bila je poznata po besprijekornom stilu, nošenju dvodijelnih Chanelovih kostimića i krutih šešira. Pastelne, vedre boje dominirale su ormarima dama, a uskoro su postale popularne i babydoll haljinice dužine iznad koljena.
Široke, udobne, ali i vrlo kratke babydoll haljine postale su simbol cijele ere, a posebno ih je popularizirala manekenka i "it" djevojka Twiggy. Žene su nošenjem minica, visokih čizmi i vedrih boja slavile svoju slobodu i drugi val feminizma te su otvoreno željele izgledati što seksualnije. Praktičnost i razigranost babydoll haljina omogućavala im je da im bude udobno, ali i da se osjećaju seksi istovremeno.
Boho 1970-e
Seksualna revolucija početkom 1970-ih je na velika vrata predstavila hipi pokret kao i trend ležernog odijevanja u šarenim uzorcima cvijeća, laganim tkaninama i širokim krojevima koji su ostavljali mnogo slobode kretanju. Duge lepršave haljine, cvijeće i ukrasi u kosi, duge raspuštene frizure, zvonolike traperice i visoke platforme obilježile su epohu.
Disco glazba dodatno je popularizirala šarenu odjeću, a jedan od najpopularnijih tog doba definitivno su bile "trapezice" od trapera i visoke platforme koje su u to doba nosili i muškarci i žene. Danas taj specifičan stil odijevanja nazivamo boho, a gotovo je jednako popularan kao i 1970-ih.
Buntovničke i ekscentrične 1980-e
Kako je disco glazba gubila na popularnosti, tako je metal dobivao na važnosti. Elektronička glazbena scena miješala se s metalom, a mladi diljem svijeta osjećali su potrebu za nošenjem predimenzionirane crne, kožne odjeće i kožnih jakni s detaljima od zakovica. Uz to su se nosile i glomazne čizme, majice s natpisima slavnih rock i metal bendova, kao i jaka i upečatljiva šminka.
Nešto starija generacija 1980-ih je prigrlila nošenje sakoa i kaputa s jastučićima koji su naglašavali siluetu pješčanog sata, a bile su popularne i šarene tajice i štucne. Frizure su bile glomazne, natapirane i teške za održavanje, a potrošnja laka za kosu nikada nije bila veća no u tom razdoblju.
Seksi sportski look 1990-ih
1990-e su jedne od modno najzanimljivijih era i to zato što su donijele mnoge kontradiktorne trendove i struje u odijevanju. Mladi su voljeli punk i grunge izgled kojim su dominirale sive i neutralne zemljane boje, prevelike košulje i frotir, a istovremeno su bile popularne i iznimno seksi opravice poput kupaćih kostima visokog izreza.
Naime, serija "Baywatch" popularizirala je sportski, atletski izgled tijela, a u modu je donijela i visoko rezane badiće koji su zračili seksepilom. Uz to, bilo je popularno nositi i kratke karirane kostimiće i suknje koji su ostali "it" komad sve do ranih 2000-ih.
2000-e i ljubav prema šiltericama i plišanim trenirkama
Čini se da je svaka žena koja je držala do sebe i smatrala se fashionisticom ranih 2000-ih morala u svom ormaru imati barem jednu plišanu trenirku u roza ili plavoj boji. Mekane, udobne i niskog struka, trenirke brenda Juicy Couture bile su popularnije no ikad, a starlete i bogate nasljednice poput Paris Hilton i Kim Kardashian nosile su ih i na crvene tepihe i u šoping.
Uz trenirke, najvažniji modni trend ove ere definitivno su šilterice. Brend Von Dutch postao je planetarno popularan zahvaljujući svojim dizajnerskim kapama i šiltericama koje su nosile i zvijezde i "obični" ljudi. Šarene, jednobojne, s uzorcima ili minimalističke - šilterice su bile "it" komad desetljeća.
Mikro sunčane naočale i glomazne tenisice 2010-ih
2010-ih smo imali priliku vidjeti povratak mnogih davno minulih trendova i lookova, kao i neke nove fashion statement komade koji su pak bili inspiriranih filmovima i zvijezdama iz prošlosti. Takav primjer je i hit komad ovog desetljeća - mikro sunčane naočale koje su dizajneri osmislili inspirirajući se filmom "Matrix". Sitne, uske i šarene - takve naočale nosile su sve trendseterice.
Drugi veliki modni krik 2010-ih su definitivno glomazne "tata" tenisice. Velike, bijele tenisice postale su najtraženiji par obuće, a iako smo ih prije samo nekoliko godina smatrali ružnima, još i danas su itekako tražene. Udobnost i praktičnost idu prije estetike, čini se.