Jeste li ikada čuli za Bartholinijeve žlijezde? Ako jeste onda znate da se radi o žlijezdama vanjskih ženskih spolnih organa, koje se nalaze sa svake strane ulaza u rodnicu odnosno kod velikih stidnih usana. Radi se o vrlo malim žlijezdama za koje većina žena niti ne zna da postoje. Njihova funkcija je izlučivanje sekreta na područje ulaska u rodnicu prije i za vrijeme spolnog odnosa. Ove žlijezde počinju s izlučivanje kada započne seksualna stimulacija, a sekret omogućuje lakše ovlaživanje ulaza u rodnicu te prodor penisa.
Problem može nastati kada se zbog određenog razloga začepi izlaz iz Bartholinijeve žlijezde, pri čemu dolazi do naticanja žlijezde, čak do veličine veće špekule, što je nerijetko prilično bolno, što se naziva Bartholinijeva cista. U najčešćim slučajevima, upaljena je samo jedna žlijezda s jedne strane, makar se može dogoditi i da dođe do upale obje žlijezde.
Što se ustvari događa?
U samoj žlijezdi zbog neprohodnosti izlaza dolazi do nakupljanja tekućine koju ona sama proizvodi, a ta nakupina naziva se Bartholinijeva cista. Ako se pak sama cista upali javlja se gnojni čir kroz koji izlazi gnojni iscjedak. Upalu mogu uzrokovati bakterije koje se prirodno nalaze na području spolnih organa, mokraćnog kanala i rektuma, primjerice Escherichia coli, ali i spolno prenosive bolesti kao što su klamidija i gonoreja. Često se može dogoditi da se ne radi o jednoj, nego više bakterija.
Kako prepoznati simptome?
Bartholinijeva žlijezda može uzrokovati naticanje na jednoj strani velikih stidnih usana i okolnog područja, vrlo blizu vaginalnom ulazu. Cista sama po sebi nije bolna, a bol se najčešće javlja pojavom gnojnog čira i iscjetka iz njega. U rijetkim slučajevima cista sama po sebi zbog veličine i područja na kojem se nalazi može uzrokovati bol. Prilikom upale ciste može se pojaviti i pojačani iscjedak iz rodnice, a u rjeđim slučajevima može doći do povišene temperature i povraćanja.
Kada potražiti liječničku pomoć?
Čim primijetite formiranje bilo kakve neobične mase na području genitalija, ako se iz dana u dan povećava. Ako se pojavi gnojni čir, liječnik na žlijezdi treba napraviti drenaža. Također nemojte čekati s posjetom liječniku ako se pojave simptomi kao što je bol, neugodan vaginalni iscjedak, temperatura, povraćanje. Neke žene s upaljenom Bartholinijevom žlijezdom ne mogu hodati ili sjediti i u tom slučaju potrebno je potražiti liječniku pomoć što prije.
Pretrage
Osim fizičkog pregleda genitalnog područja i utvrđivanja radi li se zaista o upali Bartholinijeve žlijezde, postoji li gnojni čir, te postoji li nenormalan iscjedak iz rodnice, također se uzima bris od samog gnojnog iscjetka ili pak bris rodnice, te se određuje o kojoj kakvoj se bakterijskoj upali se radi i koji lijekovi će biti potrebni radi sanacije upale.
Pomoć od kuće
Kod kuće možete si olakšati tegobe vezane uz Bartholinijevu žlijezdu na način da spravite kupku te budete u njoj u sjedećem položaju, što će vam pomoći u drenaži, ako se pojavio gnojni čir. Voda ne smije biti previše vruća, ne smije peći kožu, a u kupki ne smijete biti duže od 10-15 minuta, najviše tri do četiri puta na dan.
Kada se radi samo Bartholinijevoj cisti, bez upale, mogu pomoći hladnije kupke kako bi se smanjila oteklina. Cista bi se s vremenom trebala povući sama.
Operacija
Kada je riječ o manjoj cisti, osim kupki vjerojatno neće biti potrebna nikakav drugi tretman, no ako se radi o inficiranoj i bolnoj cisti ginekolog će ju isušiti pod lokalnom anestezijom. Može se i baviti kirurški zahvat, koji se naziva marsupializacija, a koji bi trebao spriječiti ponovnu pojavu ciste.
Nakon zahvata, ostavlja se nešto veći otvor koji bi trebao omogućiti lakše izlučivanje žlijezde. Nakon dva mjeseca, otvor se prirodno smanjuje i više se ne može vidjeti. Ponekad je i potrebno uzimanje antibiotika kako bi se infekcija u potpunosti suzbila, te uklonila mogućnost upale i širenje infekcije na vaginalno područje.
(vam)