Želja za seksom u 40-ima
Hormonalne promjene mogu jako pogoditi ovo desetljeće, jer žene ulaze u perimenopauzu, 5-10 godina prije početka menopauze i tvoji jajnici postupno prestaju proizvoditi estrogen. Tijekom perimenopauze, hormonalni padovi su česti. A ti fluktuirajući hormoni mogu utjecati na tvoj spolni nagon, raspoloženje, pa čak i na senzaciju seksa i na to kako se fizički zbog seksa osjećaš.
To je zato što kad se proizvodnja estrogena uspori, može se usporiti i tvoja prirodna lubrikacija rodnice. "Pad estrogena može vaginalno tkivo učiniti suhim, a seks može biti bolan", kaže dr. Thoppil. Smanjena razina progesterona, koji dr. Landa naziva "smirujućim" hormonom, može dovesti do "težih razdoblja, više PMS-a, debljanja, raspoloženja, nesanice i razdražljivosti", kaže ona.
No nisu sve samo loše vijesti. Za mnoge žene njihove su četrdesete seksualno oslobađajuće vrijeme samopouzdanja i istraživanja. Djeca mogu biti starija i neovisnija; a karijere čvrste. Do sada si dobro upoznala svoje tijelo i ono što te uzbuđuje, a vjerojatnije je da ćeš otvoreno reći partneru što te točno napaljuje kako bi došla do orgazma. A dok se dogodi menopauza (prosječna dob je 51. godina), postoji još jedan razlog zbog kojeg se mnoge žene seksualno osjećaju sjajno: nema više brige oko kontracepcije.
Savjeti za najbolji seks u 40-ima: Francis savjetuje da predvidite da će se tvoje tijelo razvijati i da ćeš reagirati znatiželjom, a ne negativno. "Održavanje odnosa istraživanja s vašim tijelom daje vam dopuštenje da pronađete prihvaćanje onoga što nije i uživate u onome što jest", kaže ona.
Ako su ti suhoća rodnice i druge nuspojave u perimenopauzi snizile libido i ako te to muči, dr. Landa predlaže da se obratiš svom ginekologu. "Liječenje progesteronom ili testosteronom, ili oboje, kod nekih žena može pomoći u poboljšanju spolnog nagona", kaže ona. Međutim, imaj na umu da ono što proživljavaš može jednostavno biti prirodni dio starenja, a libido možeš poboljšati zdravim životom i osjećajem povezanosti s partnerom.