Opće je mišljenje da seksualna privlačnost među bračnim partnerima nestaje s godinama, no jesi li znala da muškarcima, navodno, ona nije ni bitna kada traže buduću suprugu?
Obiteljski i bračni terapeut Ian Kerner tvrdi kako je u svojoj praksi susreo brojne muškarce koji su izabrali životne partnerice potpuno ignorirajući aspekt seksualne privlačnosti, odnosno oženili su žene s kojima nisu osjetili kemiju.
"Tijekom terapije za parove , dok su u ordinaciji bili zajedno s partnericom, svi bi redom govorili kako ne znaju zašto više ne osjećaju želju za seksom, iznoseći kao potencijalne razloge stres, nizak testosteron ili osjećaj tjeskobe. No, kada bih s njima bio na samo, odgovor je uvijek bio isti - govorili su da su izabrali partnericu koja ih nije seksualno privlačila, odnosno nije im bio prioritet oženiti se za osobu s kojom osjećaju kemiju. "'Žena koju samo odlučio oženiti ispunjavala je sve uvjete, osim jednoga. Bila mi je najbolja prijateljica, a znao sam da će biti divna majka, naše obitelji i prijatelji su se odlično slagali i ona me zaista voli"', otprilike je bio odgovor većine muškaraca u njihovim 30-ima koji su došli kod mene na terapiju za parove, otkrio je za CNN Health Karner te priznao kako je i dalje iznenađen tim odgovorom jer je upravo seksualnost ono po čemu se razlikuje prijateljski odnos od romantičnog.
"Smatram da je seksualnost jedna vrsta 'ljepila za vezu' koje pomaže parovima da ostanu zajedno u teškim vremenima. Zato sam zbunjen da toliko muškaraca obezvrjeđuje seks pri odabiru partnera za dugoročnu vezu", iskren je terapeut.
Istraživanja pokazuju da, iako je fizička privlačnost obično među najvažnijim osobinama koje ljudi žele kod romantičnog partnera, ona zapravo nije na vrhu popisa ni kod muškaraca ni kod žena", rekao je dr. Justin Lehmiller, znanstveni suradnik na Kinsey institutu, istraživačkom centru posvećenom seksualnosti. Osobine poput inteligencije, humora, iskrenosti i ljubaznosti često su barem jednako važne, ako ne i više.
Seksualna terapeutkinja iz Chicaga dr. Elizabeth Perri dodaje kako neki muškarci žene dijele na one koje su izvrsne majke i supruge te one koje su seksualno pustolovne. Za brak će odabrati ovu prvu te se odreći seksualnih užitaka čak i seksa u konačnici ili pak isti potražiti izvan braka. “Primijetila sam to kod muških klijenata koji su singl i izlaze na spojeve te osjećaju pritisak da moraju odabrati ženu koga smatraju 'materijalom za ženidbu'. Izabrat će ženu koju smatraju pristojnom i dobrom, umjesto da čekaju da pronađu partnericu koji im bolje odgovara i emocionalno i seksualno", objašnjava Perr.
Dobar seks može pomoći u zaštiti od stresa, uključujući tjeskobu i depresiju, pomaže parovima da ostvare dublju vezu i pojačava zadovoljstvo u odnosu. "Ako je veza obrok, seks treba smatrati njegovim sastavnim dijelom, poput proteina, a ne nečim bez čega se množe - primjerice deserta”, slikovito će Eva Dillon, seksualna terapeutkinja iz New Yorka.
Žene su drugačije od muškaraca
“Prema mom iskustvu, za žene je moguće da naknadno razviju seksualnu privlačnost prema partneru, ali ako muškarac nema želju za svojom partnericom na početku veze, nikada je neće poželjeti", vrlo iskreno će Dillon što dodatno pogoršava situaciju kod onih koji su se oženili za žene koje ih nisu seksualno privlačile, odnosno kod njihovih supruga koje ostaju bez seksa u odnosu.
Ipak, niža razina seksualne privlačnosti nije uvijek problem za parove, dodaje seksologinja dr. Yvonne Fulbright za spomenuti portal. “Za neke ljude, nedostatak seksualne privlačnosti može dovesti do nevjere ili razvoda. Za druge, nedostatak seksualne privlačnosti postaje problem samo kada je jedan od partnera pod pritiskom društvenih očekivanja u vezi sa seksom", kaže Fulbright, pomoćni profesor na Odsjeku za sociologiju na Američkom sveučilištu u Washingtonu.
Na parove se vrši veliki pritisak da vode aktivan i strastven seksualni život. U suprotnom imaju osjećaj da nešto propuštaju i da njihova veza nije dobra. Drugim riječima društvo im diktira što činiti i kako se osjećati, umjesto da pogledaju u sebe i otkriju što je za njih dobro.
Seks ne treba zanemariti, no ni učiniti da postane jedino mjerilo stvari, čak ni na samom početku odnosa. “Imamo tu pogrešnu predodžbu da nas netko mora fizički privući kad ga upoznamo ili ne postoji potencijal za vezu. To jednostavno nije istina”, rekla je seksualna terapeutkinja dr. Rachel Needle. “Privlačnost može rasti s vremenom, odnosno kroz upoznavanje i stvaranje bliskosti s osobom", objašnjava terapeutkinja Needle.
Ako si, pak, u dugoj vezi i seksa više nema, ne očajavaj. Postoji rješenje. "Kod nekih parova seksualna želja može s vremenom rasti ako se usredotoče na nju. Često se tek u 30-ima i 40-ima osjećamo dovoljno dobro da tražimo ono što želimo u krevetu", objašnjava Dillon.
"Odbijam se složiti s bilo kim tko misli da će bračni parovi ionako prestati imati seks pa zašto se mučiti davanjem prioriteta seksualnoj privlačnosti. Mnogi parovi u 50-ima mogu istražiti i proširiti svoju seksualnost zahvaljujući zrelosti i praznoj kući - djecu ste odgojili i sad opet imate vremena za sebe. Za parove u 60-ima, 70-ima i više koji mogu proširiti svoju definiciju seksa izvan orgazma, seks može i dalje biti živ i bogat,” dodao Dillon.
Također, ne zaboravi da je tvoje seksualno zdravlje barometar cjelokupnog zdravlja. Ako si iznenađena manjkom seksualne želje, posjeti liječnika. Možda je riječ o hormonalnom poremećaju ili nekim drugim zdravstvenim problemima. Bez obzira na uzrok nedostatka seksualnog nagona, trudi se biti iskrena prema partneru. Iskrenost, kako se pokazalo, može iznova zapaliti vatru među vama.