Ljubavne veze složene su i komplicirane, a osobito danas kada živimo u naročito izazovnim vremenima. Recept za idealnu vezu ili brak ne postoji, no svi znamo da su ljubav, međusobno povjerenje i poštovanje temelji na kojima se gradi svaki uspješan odnos.
Stvari koje vezu uistinu čine dobrom, stabilnom i ispunjenom nisu baš uzbudljive niti dramatične, kao što nam se to u filmovima često prikazuje. Zbog pogrešniih obrazaca i uvjerenja koje su nam mediji, društvo i filmovi nametnuli, ljubav često miješamo s toksičnim ponašanjem.
Ponekad se u vezi mogu pojaviti određene navike koje smatramo normalnima, a zapravo negativno djeluju na odnos s partnerom te su izuzetno nezdrave i toksične. U nastavku otkrivamo 7 toksičnih navika koje mogu ugroziti odnos.
Očekivanje da će partner popraviti svaku emocionalnu nevolju
Koliko puta si se svađala s partnerom oko toga da nije bio uz tebe u teškim trenucima ili onim danima kada ti je bilo teško? Jesi li bila nezadovoljna jer tvoj partner nije bio emocionalno prisutan koliko si ti htjela? Iako je tražiti podršku i utjehu od partnera sasvim u redu, postoji razlika između podržavanja i emocionalne obveze. Partneri u odnosu trebali bi se međusobno nadopunjavati, a ne se osjećati kao da ovise jedno o drugom. Kada ti je teško, razgovaraj s partnerom o tome i zamoli ga da bude uz tebe. Iskrena komunikacija jedini je način za održavanje kvalitetnog odnosa.
Postavljanje određenih rezultata kao prioriteta u vezi
Iako su pravednost i balans poželjne osobine svakog odnosa, trebamo imati na umu da veza nije utakmica u kojoj se gleda samo postizanje rezultat. Odnosi su komplicirani i ispunjeni i usponima i padovima. Ako neprestano u glavi preračunavaš koliko je napora tvoj partner uložio u razvoj vašeg odnosa, na pogrešnom si putu. Veza nije tablica rezultata koja prikazuje tko je učinio više pogrešaka. Ravnopravnost u odnosu je važna, no nije i jedini preduvjet za stvaranje sretne veze. Predbacivanje jedno drugom na način 'ja sam napravila ovo, a ti nisi' zaista je loš obrazac ponašanja. Važno je uspostaviti odnos i odrediti prioritete koji će odgovarati i tebi i tvom partneru.
Razmišljanje o partneru kao da je tvoja 'polovica'
U filmovima se odnosi između muškarca i žene često idealiziraju pa se partneri prikazuju kao dvije polovice koje spajanjem kreiraju savršenu cjelinu. U stvarnom životu odnosi su mnogo složeniji. Ne možemo živjeti ispunjeni život u uvjerenju da nam je potreban još netko da bi nas učinio potpunom osobom. Takav obrazac ponašanja u vezi može izazvati suovisnost, nesigurnost i manipulaciju. Na partnera bismo trebali gledati kao na nekoga tko obogaćuje i unosi dodatnu vrijednost u naš život. Svatko od nas je kompletna i jedinstvena osoba, s partnerom ili bez njega.
Nametanje vlastitih ideala
U odnosu ne bismo trebali kreirati i nametati vlastite ideale koji nemaju nikakve veze s drugom stranom. Partnera trebamo prihvatiti onakvoga kakav je, sa svim manama i vrlinama koje ima. Važno je pronaći kompromis i stvoriti uspješan odnos koji će odgovarati i tebi i tvom partneru.
Intenzivni konflikti predstavljaju strast
Još jedan obrazac koji smo pokupili iz filmova je onaj o tome da su sve strastvene veze ispunjene intenzivnim konfliktima i dramatičnim ispadima. I dok je posve normalno povremeno se posvađati s partnerom, česti i dramatični sukobi nisu znak zdravog odnosa i upućuju na prisutnost toksičnih navika. „Strast“ koja rezultira stalnim svađama i vikanjima zapravo je korijen nekih mnogo dubljih problema i ukazuje na nezrelost, poteškoće u komunikaciji pa čak i na neke gore osobine poput narcizma. Bez obzira na to što je uzrok čestim svađama, takav odnos na duge staze nije održiv. Ljubav je nježna, a iako su svađe dio odnosa, većinu bismo se vremena trebali osjećati zadovoljno, a ne ljutito ili ogorčeno. Način na koji ti i tvoj partner rješavate probleme vrlo je važan. Nemojte biti jedno protiv drugog, već se udružite protiv problema i zajedničkim snagama pokušajte pronaći idealno rješenje. Umjesto strašću i sukobima, kvalitetna je veza ispunjena osjećajem sigurnosti i bezuvjetne podrške.
Skriveni znakovi
Iskrena komunikacija ključ je uspješnog odnosa. Umjesto da svome partneru govoriš u šiframa ili mu pokušavaš određenim znakovima i ponašanjem natuknuti što želiš, radije mu otvoreno reci što te muči i koje su tvoje potrebe. Ne možeš li mu otvoreno prenijeti svoje emocije ili želje, to znači da trebate poraditi na komunikaciji kao par.
Vjerovanje u teoriju o srodnim dušama
Ideja o srodnim dušama zvuči uistinu tako lijepo i romantično, no u stvarnom životu baš i nije provediva. Filmovi su nas uvjerili da za svakoga od nas postoji samo jedna prava osoba, a upravo radi takvih pogrešnih uvjerenja mnogi su doživjeli prave ljubavne brodolome jer su u partneru tražili nešto što on nije. Dakako da bismo trebali tragati za idealnom osobom koja će nas usrećiti, ali ne smijemo zaboraviti da nitko nije savršen. Biti s nekim u vezi je stvar izbora, a ne sudbine. Važno je da najprije budeš sretna sama sa sobom i onda ćeš moći pronaći i partnera koji će biti kompatibilan s tobom i s onime što ti uistinu jesi.