Nemojte odabir prepuštati slučaju
Priznale ili ne, vjerojatno da je svaka od vas „neudavača“, razmišljala to tome kakav bi zaručnički prsten voljela dobiti - veliki, mali, debeli, tanki, s velikim ili malim kamenčićem, jednim ili više kamenčića, bez kamenčića, ekstravagantan, moderan ili klasičan. Ako mislite da samo o muškarcima ovisi kakav će vam prsten pokloniti, varate se. Vi itekako možete indirektno na brojne načine utjecati na svoje odabranike i kakav će vam prsten pokloniti, a da oni nisu svjesni.
S druge strane, moderno je doba i nije poželjno da nosite nakit koji vam se ne sviđa, ne odgovara vašem ukusu, vašem stilu i sl. Vrijeme je da svog dragog educirate. Nemojte mu nametati svoju volju, no ako slutite da nešto planira, iskoristite tu prednost. Nemojte se previše pouzdati u njihov ukus. Naime, Amerikanci su i na tu temu proveli istraživanje koje je pokazalo da čak 80 posto muškaraca, kada ide u kupovinu zaručničkog prstena nema pojma što želi kupiti, niti znaju kakav bi prsten njihove odabranice voljele. Sve ovisi o tome što će im zlatar preporučiti. Zbog toga nemojte se previše pouzdati da su upravo vaši odabranici u onih 20 posto. Šanse su vrlo male.
Tipovi prstena
Prije nego što uopće počnete razmišljati o dragom kamenju, zlatu, srebru i platini, budite realne u financijskim mogućnostima svoga dragog. Osim toga, zaručnički prsten ne morate nositi nakon vjenčanja ako ne želite, a i možete. Zbog toga, ne treba trošiti previše novaca na prsten, koji ćete možda nositi i kraće od godinu dana. Ako ga želite nositi cijeli život, kao i vjenčani prsten, onda bi sigurno trebali kupiti nešto kvalitetnije.
Stil 1: Šareni dragulji
Prsteni sa šarenim dragim kamenjem su namijenjeni netradicionalnim ženama. Od ružičaste, boja safira, rubina, pa sve do sive i crne boje. U boljim zlatarnicama možete naći ili naručiti boju koju god poželite. Ako se radi dragom kamenju u boji, oni se često kombiniraju s bijelim kamenčićima, koji su poredani oko dragog kamena u boji ili su naslagani u nizu po samom prstenu.
Stil 2:
Ukoliko ne volite drago kamenje u boji nego samo bijele dragulje, a pri tome volite velike i sjajne prstene, ovaj stil je kao stvoren za vas. Veliki kamen u sredini kojeg s svih strana okružuju manji kamenčići. S time se dobiva dojam da je glavni dragulj još veći, a sam prsten još sjajniji.
Stil 3:
U posljednje vrijeme rade se kompleti u koji ulaze zaručnički i vjenčani prsten. Prvi, zaručnički prsten ima najčešće izraženi jedan ili više dragih kamena, nešto je tanji no upečatljiviji. Vjenčani prsten koji se stavlja na isti prst odmah do njega, pristaje uz zaručnički prsten, te tvori cjelinu. Često je deblji nego zaručnički prsten, no diskretniji.
Stil 4:
Ukoliko volite bogati isprepleten nakit, neobičnih oblika, zavijutaka, a ne želite odustati u većeg dragog kamena, onda je ovo pravi odabir za vas. Svako drugo objašnjenje je suvišno. Bogati su sami po sebi.
Stil 5:
Ovaj stil prstena može se nazvati klasičnim stilom. Iako se pojavljuju u najrazličitijim varijantama brušenja dragog kamenja, debljinama samog prstena, jedan izbočeni kamenčić, koji je postavljen u sredini može biti jedini na prstenu. Također, na različite načine može uz glavni dragi kamen biti ugrađeni manji kamenčići, no djevojke koje vole ovaj stil, najčešće bi se odlučile samo za jedan dominantan dragi kamen. Manje je više.
Na kojoj ruci se nosi?
Vjerojatno ste se mnogo puta pitali na kojoj ruci se nosi zaručnički prsten. Naime, u nekim zapadnim zemljama zaručnički prsten se nosi na desnoj ruci na prstenjaku. Na taj prst samo se naknadno stavlja vjenčani prsten. Primjerice u SAD-u i Velikoj Britaniji, prsten se nosi na lijevoj ruci, na prstenjaku. S druge strane u Poljskoj i Ukrajini zaručnički prsten nosi se na desnoj ruci, na prstenjaku. S obzirom da Hrvatska ipak spada među slavenske narode, bilo bi logičnije da se zaručnički prsten stavlja na desnu ruku. No, bez obzira na bilo koju ruku, pa čak i prst ga stavili, važno je ono što osjećate prema svojem zaručniku.
(vam)