Kopanje po mailovima, porukama i pozivima druge osobe mnogi bi okarakterizirali kao teško kršenje intime i narušavanje povjerenja te osobe. Slično kao kada smo bili djeca, pa nismo željeli da itko čita naše misli zapisane u spomenare ili dnevnike, tako u odrasloj dobi ne želimo da nam itko pretražuje intimu na mobitelima ili laptopima. No, što kada imamo osjećaj da nam partner nešto skriva ili nas u najgorem slučaju vara, a mi nemamo načina da to dokažemo - osim da mu pregledamo mobitel? Očekivano, situacija se ovdje komplicira.
U svakoj vezi ili ljubavnom odnosu kad tad dođe do nesigurnosti, trzavica i razmirica, a ponekad nam se može učiniti i kako osobu s kojom smo u vezi uopće ne poznajemo. Naravno, može se raditi o jednostavnoj činjenici da smo uzrujani, pa sve mane svoje polovice uveličavamo i vidimo pod povećalom, no može se raditi i o djelovanju naše intuicije, koja nam sugerira da doista nešto nije kako bi trebalo biti. Iako se u takvoj situaciji može činiti jako primamljivom ideja o potajnom pregledavanju partnerovih poruka, mailova i poziva, stručnjaci i psiholozi tvrde da se u takav tip aktivnosti ne bismo trebali upuštati. Prvenstveno, radi se o djelu koje može biti i zakonski kažnjivo, a može i uništiti svaki odnos. Stručnjaci za ljubavne veze tako se slažu da je ključ rješavanja takvih nedoumica otvorena i direktna komunikacija i konfrontiranje partnera, a ne špijuniranje, uhođenje ili kopanje po mobitelima.
U nastavku smo izdvojile četiri ključna razloga zbog kojih bi se trebala odreći zadovoljstva pregledavanja partnerovih poruka. Postoje i jednostavniji i moralniji načini tjeranja stvari na čistac no što je nedopušteno zavirivanje u tuđu intimu.