Razmisli dvaput!

Spopala te želja da mu 'prekopaš' mobitel? Evo zašto je to loša ideja

Svi znamo scenarij - u tebe se uvukao crv sumnje da ti dragi nešto skriva ili da te vara. Najlakši je način da saznaš imaju li tvoje sumnje uporišta u realnosti taj da mu prekopaš poruke na mobitelu. No, je li to uvijek dobra ideja?

magnet-me-Ayx2M0iiVFQ-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Kopanje po mailovima, porukama i pozivima druge osobe mnogi bi okarakterizirali kao teško kršenje intime i narušavanje povjerenja te osobe. Slično kao kada smo bili djeca, pa nismo željeli da itko čita naše misli zapisane u spomenare ili dnevnike, tako u odrasloj dobi ne želimo da nam itko pretražuje intimu na mobitelima ili laptopima. No, što kada imamo osjećaj da nam partner nešto skriva ili nas u najgorem slučaju vara, a mi nemamo načina da to dokažemo - osim da mu pregledamo mobitel? Očekivano, situacija se ovdje komplicira.

U svakoj vezi ili ljubavnom odnosu kad tad dođe do nesigurnosti, trzavica i razmirica, a ponekad nam se može učiniti i kako osobu s kojom smo u vezi uopće ne poznajemo. Naravno, može se raditi o jednostavnoj činjenici da smo uzrujani, pa sve mane svoje polovice uveličavamo i vidimo pod povećalom, no može se raditi i o djelovanju naše intuicije, koja nam sugerira da doista nešto nije kako bi trebalo biti. Iako se u takvoj situaciji može činiti jako primamljivom ideja o potajnom pregledavanju partnerovih poruka, mailova i poziva, stručnjaci i psiholozi tvrde da se u takav tip aktivnosti ne bismo trebali upuštati. Prvenstveno, radi se o djelu koje može biti i zakonski kažnjivo, a može i uništiti svaki odnos. Stručnjaci za ljubavne veze tako se slažu da je ključ rješavanja takvih nedoumica otvorena i direktna komunikacija i konfrontiranje partnera, a ne špijuniranje, uhođenje ili kopanje po mobitelima.

Image
Slažeš li se?

Stručnjaci tvrde: Recept za sretnu vezu je spavanje u odvojenim krevetima!

U nastavku smo izdvojile četiri ključna razloga zbog kojih bi se trebala odreći zadovoljstva pregledavanja partnerovih poruka. Postoje i jednostavniji i moralniji načini tjeranja stvari na čistac no što je nedopušteno zavirivanje u tuđu intimu.

Narušavanje privatnosti

Prvi osnovni razlog zbog kojeg bi se trebala zamisliti nad svojom željom da dečku ili suprugu prekopaš poruke je taj da je to teško narušavanje privatnosti. Čak i da imaš pravo, te da te tvoj partner na neki način iznevjerio, i dalje mu nemaš pravo kopati po privatnim računima i profilima na društvenim mrežama. Ako se upleteš u takav čin gubiš i dio moralne nadmoći koju imaš ako te on vara ili flerta s nekim drugim. Osim toga, zapitaj se, bi li voljela da netko tebi prekapa po računima i osobnim stvarima? Vjerojatno je dogovor negativan, pa se u ovoj situaciji dobro voditi onom poslovicom - "ne radi drugome ono što što ne želiš da drugi radi tebi".

Image

Začarani krug nesigurnosti

Kada krenemo opsesivno razmišljati o tome vara li nas netko, izdaje li nas na ovaj ili onaj način, zapravo štetimo vlastitoj psihi. Naravno da su takve situacije bolne i neizvjesne, no ako postaneš opsesivna te svako malo pregledavaš mobitel svom dečku, a i dalje ne nalaziš tragove sumnjivog ponašanja, bilo bi najbolje da prestaneš s navikom zavirivanja u njegovu privatnost. Tako dugoročno štetiš svom psihičkom zdravlju, tjeraš se da se stalno osjećaš nesigurno, a u konačnici kompromitiraš i vaš odnos narušavajući njegovu intimu.

Image

Gubitak povjerenja

Ako te tvoj partner otkrije u činu kopanja po njegovom mobitelu možeš se pozdraviti s povjerenjem u vašoj vezi. Za većinu je ljudi njihova privatnost svetinja te će burno reagirati ukoliko im je ona narušena bez njihove privole. Zbog toga dva puta razmisli prije no što ćeš ući u partnerov mobitel i pročitati mu sve poruke s frendovima ili pak sve mailove - ako se odaš ili te on pak zatekne u tom činu, nadrapala si.

Image

Opsesivnost

Za kraj stručnjaci se slažu u jednome - ponašanjem kojim narušavamo tuđa prava na slobodu i intimu zapravo su ponajprije štetna za nas. Vrlo je lako postati opsesivno ljubomoran, a kada provjeravamo i uhodimo drugu osobu to se opsesivno ponašanje samo potencira i postaje sve gore i gore. Možda misliš da ćeš samo škicnuti na dečkov mob da bi pogledala o čemu on priča s prijateljima i slično, no ubrzo ćeš možda to ponoviti - i tako u nedogled dok ne postaneš pravi "control freak" koji će bijesno i opsesivno čekati na svaku novu poruku na njegovom mobitelu. Treba li ti to u životu?

Image