Dosta je ljudi odraslo uz priču da za svakog od nas postoji netko savršen, odnosno srodna duša. S vremenom prihvatimo ili odbacimo takvo tumačenje romantičnih odnosa, a kad susretnemo osobu koja nam u tom trenutku odgovara, shvatimo da ni srodna duša ne može opstati bez truda, razumijevanja i komunikacije. OK, prije nego ovaj koncept pokušaš poistovjetiti s ljubavi na prvi pogled – premda su i tu podijeljena mišljenja – hajdemo pokušati definirati srodnu dušu.
Tumačenja je više, ali obično se sve svodi na to da je srodna duša osoba koja nam savršeno odgovara po temperamentu – i to kao romantični partner, ali i prijatelj. Iz toga proizlazi da se srodne duše spajaju poput slagalice što je diskutabilno jer bi to značilo da svatko pod svaku cijenu treba savršenog romantičnog partnera uz kojeg će postati cjelina. A to ne mora biti tako.
Zato ovaj pojam izaziva previranja – dok jedni misle da je svatko od nas predodređen za jednu 'pravu' osobu, drugi će reći da tijekom života možemo imati više srodnih duša, a treći da takvo što uopće ne postoji jer nitko nije automatski 'rezerviran' za nekoga. Jer svi imaju mane i vrline. I doista, netko u mladosti može upoznati partnera za kojeg misli da je njegova/njena srodna duša, a onda u zrelim godinama sreću pronaći s nekim drugim.
Pojam srodne duše kompliciraniji je nego što se čini, no što o njemu kaže znanost? Je li ispravno reći da je tvoj partner tvoja srodna duša? Ili se do tog stadija dolazi s vremenom kad se emocionalno i fizički razumijete i ulažete u odnos?
Naravno, ovo su retorička pitanja o kojima možeš razmisliti, a i mi ćemo na njih pokušati odgovoriti u nastavku.