I žene i muškarci obično biraju nekoga tko im je blizak po godinama – premda je česta situacija da žene biraju nekoliko godinama starije muškarce, a muškarci nešto mlađe žene. To se u svakodnevici objašnjava vrlo jednostavno: ženama je lakše pronaći zajednički jezik s muškarcem malo starijim od nje jer je taj čovjek emocionalno zreliji i uglavnom joj pruža sigurnost i povjerenje. Muškarčev odabir nešto mlađih žena povezan je, među ostalim, s evolucijskom psihologijom prema kojoj je mlađa žena nositeljica 'dobrih gena', ona je energična i vitalna te kao takva dobar izbor.
No, treba uzeti u obzir da je svaki čovjek priča za sebe i da određena razlika u godinama ne mora značiti da će ta veza biti uspješna. Nema pravila jer nekoga životne okolnosti i drugi čimbenici natjeraju da s 25 godina budu zreliji nego što je netko s 40. I psiholozi tvrde da dob katkad nije presudan faktor (ne)uspješnosti veze – važno je da se dvoje ljudi slaže, razumije te osjećaju da su bitni aspekti odnosa zadovoljeni. Ukratko: daleko je važnije kakav je netko nego koliko je stariji ili mlađi od tebe.
Ipak, često se raspravlja kolika je optimalna razlika u godinama u vezama. Prijeđe li par tu 'granicu' – barem što se tiče društvenih očekivanja – mogao bi si postaviti nekoliko pitanja. Parovi s 10 ili više godina razlike smatraju se parovima s velikom dobnom razlikom te bi, pod utjecajem društva, mogli razmatrati ova tri pitanja.
Izdvojio ih je psiholog Mark Travers za portal Psychology Today i odmah napomenuo da nijedna veza ne dolazi s jamstvom da će trajati zauvijek. Nije u redu ni pošteno reći da je par s velikom dobnom razlikom osuđen na neuspjeh. Par može biti sretan čak i ako je jedan od njih stariji ili mlađi 10 pa i 15 godina. Ovdje se, dakako, ne dotiče ekstrema u kojima je muškarac 30+ godina stariji od djevojke.