Afera 'Jonah Hill'

Razlike između granica i manipulacije u vezi: Iz primjera slavnog glumca svi možemo nešto naučiti

Psiholozi ističu da nema ništa loše u postavljanju granica i zalaganju za sebe, no takvim potezima ne bismo trebali omalovažavati i umanjivati važnost tuđih emocija ili iskustava

profimedia-0646576217.jpg
Foto: Profimedia.hr

Ovih dana puno se priča o porukama koje je slavni glumac i zvijezda filma 'Don't Look Up', Jonah Hill slao svojoj bivšoj djevojci, a na temelju njihovog primjera svi možemo naučiti neke vrlo važne lekcije kad su u pitanju romantične veze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Ključno ih je prepoznati na vrijeme

Ponekad ih je teško uočiti: 7 znakova koji otkrivaju toksičnu vezu

Spomenuti je glumac, naime, prošle godine osvojio publiku svojim dokumentarnim filmom 'Stutz' u kojem prikazuje život i karijeru svog psihoterapeuta, dr. Phila Stutza. Osim toga, Hill u dokumentarcu progovara i o svom odnosu sa Stutzom i savjetima koje mu je dao o tome kako se ponašati u odnosima.

Problem je nastao jer je Hillova bivša djevojka, surferica Sarah Brady, javno optužila glumca za emocionalno zlostavljanje, a poruke koje je objavila na društvenim mrežama sugeriraju da je Hill ustvari na neki način zloupotrijebio alate koje je usvojio tijekom psihoterapije i iskoristio ih za pokušaj manipulacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brady je na svojim Instagram storijima čak i objavila screenshotove svih poruka koje joj je glumac slao tijekom njihove veze između 2021. i 2022. godine, a koje razotkrivaju njegove tehnike putem kojih je pod krinkom 'granica' pokušavao manipulirati svojom djevojkom i nametnuti joj određena pravila o tome kako bi se trebala ponašati želi li biti s njim u vezi. Iz poruka se vidi kako joj Hill nabraja stvari koje ne bi trebala raditi, primjerice pozirati u kupaćem kostimu, surfati u društvu muškaraca ili biti u neprimjerenim prijateljskim odnosima s drugim muškarcima, jer time ne poštuje njegove 'granice za romantičnu vezu'.

Psihoterapija je danas postala jako trendi i preporučljivo je o svojim problemima razgovarati sa stručnom osobom te paziti na svoje mentalno zdravlje. Međutim, jako je važno imati na umu da se određeni pojmovi koji su u terapijskim razgovorima jako popularni, poput 'gaslightinga', 'narcizma' ili 'granica' i 'postavljanja granica' mogu i zloupotrijebiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pexels

Psiholozi ističu da nema ništa loše u postavljanju granica i zalaganju za sebe, no takvim potezima ne bismo trebali omalovažavati i umanjivati važnost tuđih emocija ili iskustava. Iz poruka se jasno može zaključiti kako je Hill osoba koja je puno vremena provela kod psihoterapeuta, ali i netko tko bi trebao razmisliti o sesiji zlouporabe ultimatuma u vezama.

Čak i terapeuti vide potencijalne probleme u klijentima koji koriste propisanu terapiju u svom svakodnevnom životu.

'Mislim da se mnogo takozvanih 'terapijskih razgovora' koristi kao oružje u odnosima kao način svaljivanja krivnje, odbacivanja odgovornosti i na kraju pokušaja kontroliranja ponašanja drugih kada se osjećamo neugodno,' istaknula je psihoterapeutkinja Britt Caron, za Huffpost.

POGLEDAJ VIDEO: Kako uspješno postaviti granice u odnosima?

1/3