Ah, ta mjesečnica! Neke žene mogu po njoj namjestiti sat, dok s druge strane, neke žene ne mogu nikako predvidjeti kada će „tetka“ stići u posjet. Ipak, vjerujemo da većina žena živi u sredini između te dvije krajnosti. Također, svaka žena tijekom svojih plodnih godina doživljava određene veće i manje promjene u ciklusima zbog raznoraznih razloga, što ponekad rezultira izostankom menstruacije, koji ne mora uvijek značiti trudnoću. Ili može…
Činjenica je da žene najčešće nisu svjesne uzroka zašto im mjesečnica izostaje po nekoliko dana, tjedana, pa čak i mjeseci. Naravno, uvijek za takve veće ili manje poremećaje postoje uzroci… Sigurno da svaki neopravdani izostanak mjesečnice, posebno ako su oni česti, kod svih žena izaziva određenu brigu i strah za vlastito zdravlje, a kod žena koje nisu ostvarile majčinstvo i dodatnu brigu o mogućnosti začeća.
I dok čak 30 posto žena doživljava veće ili manje nepravilnosti ciklusa tijekom određenoga životnog razdoblja, najčešće nisu svjesne uzroka. Odlučili smo zato istaknuti one najčešće, ali nažalost i ne jedine uzroke kašnjenja mjesečnice. U svakom slučaju, ako su kašnjenja mjesečnice česta, preduga (duža od 45 dana), te ako do sada nemate nikakvu dijagnozu, svakako trebate potražiti mišljenje ginekologa i zatražiti dodatne pretrage radi utvrđivanja uzroka. Samo bez panike, ali i s dozom opreza i brige za vlastito zdravlje.
Biokemijska trudnoća
Mnoge žene kojima mjesečnica kasni nekoliko dana do 10-ak dana, a nakon toga dožive jače krvarenje, često popraćeno grčevima, bile su trudne, a nisu ni znale. Riječ je bila, naime, o biokemijskoj trudnoći, odnosno trudnoći u kojoj je došlo do oplodnje, ali se zametak nakon implantacije nije održao, zbog kromosomskih, hormonalnih ili drugih problema. Procjene su da čak 40 do 50 posto trudnoća završava na taj način, a žene ih nisu ni svjesne. No, zbog toga često dolazi do kašnjenja menstruacije.
Prestanak uzimanja kontracepcijskih pilula
Žene koje prestanu piti kontracepcijske pilule često iskuse kašnjenje menstruacije u sljedećih tri do šest mjeseca od prestanka. Naime, tijelo ponovno samo počinje proizvoditi svoje prirodne hormone koji su potrebni za uspostavljanje redovitog ciklusa. Potrebno je jedno određeno vrijeme da se razine hormona ustale te uspostavi „red“.
Sindrom policističnih jajnika
Ako već duže vrijeme imate probleme s neredovitim ciklusima, ginekolozi će među prvim stvarima posumnjati na policistične jajnike. Naime, mnoge žene imaju taj sindrom u različitim oblicima. U tim slučajevima postoje razne hormonalne terapije koje mogu pomoći u regulaciji samih ciklusa, te drugih nuspojava, kao što je prekomjerna tjelesna težina, pojačana dlakavost…
Prerana menopauza
Procjene su da jedna od 100 žena, nažalost, pati od preuranjenog klimakterija ili primarne insuficijencije jajnika (POI), što rezultira kašnjenjem, pa čak i potpunim izostanakom menstruacije. Ono što je specifično kod POI-a jest da je najčešće riječ o određenim kromosomskim poremećajima, mutacijama gena ili upalnim procesima… Nažalost, kod žena koje nisu ostvarile majčinstvo, to može predstavljati veliki problem, posebno ako se ne otkrije na vrijeme.
Stres
Prilikom stresnih situacija nije neobično na tijelo reagira kašnjenjem mjesečnice. Naime, stres utječe na rad štitnjače i proizvodnju hormona, koji pak utječu na proizvodnju spolnih hormona, što može dovesti ili do preuranjene menstruacije ili pak kašnjenja. Jedini trajni lijek – smanjenje stresa!
Uzimanje antidepresiva
Mnoge tablete koje se propisuju za smanjenje simptoma depresije, anksioznosti i tako dalje mogu biti uzrok kašnjenja i izostanka mjesečnice.
Prebrzo mršavljenje i debljanje
Razne vrste dijeta za mršavljenje ili pak nakupljanje kilograma zbog različitih poremećaja na psihičkome ili fizičkom planu može uzrokovati kašnjenje mjesečnice. Najčešće su uzroci nezdrave dijete, poremećaji u prehrani, poremećaji u radu štitne žlijezde i razne druge bolesti, veliki napori (sportašice). Dobra je vijest da dok se tijelo oporavi od šokova koje je doživjelo, ciklus bi se trebao normalno uspostaviti. No, što je više takvih oscilacija, to mogu nastati veći problemi.
Foto: © Ana Blazic Pavlovic - Fotolia