Zdrave odnose karakteriziraju međusobno poštenje, povjerenje i predanost među ljudima. U jednostranoj vezi, međutim, često se čini kao da jedna osoba ulaže većinu energije i truda kako bi veza funkcionirala.
U ovoj vrsti odnosa jedna osoba se osjeća kao da je ona ta koja se brine oko odnosa i daje sve od sebe. Problem s bilo kojim jednostranim odnosom je taj što može biti iscrpljujuć i teško ga je održati na duge staze.
Iako jednostrani odnosi ne znače nužno da se jedna osoba iskorištava, oni često ukazuju na problem u komunikaciji ili kompatibilnosti između dvije osobe. Moguće je da jedan partner ne osjeća tako snažno vezu kao drugi, ili možda jedna strana još nije sigurna kako se osjeća u vezi s tim.
Koje su točno karakteristike i znakovi jednostranih odnosa i što trebaš učiniti ako se nađeš u takvoj vrsti odnosa - provjeri u nastavku.
Što je jednostrana veza?
Jednostrani odnos može se definirati kao neuravnotežen međuljudski odnos u kojem jedna osoba ulaže više energije ili gdje jedna osoba ima više kontrole. Ova neravnoteža može biti jedan od mnogih čimbenika, poput toga da je jedna osoba predanija ili da je jedna osoba više zainteresirana za vezu.
U zdravoj, uravnoteženoj vezi znaš da se možeš osloniti na drugu osobu i znaš gdje stojiš s njom. Međusobni, ravnopravni odnosi osiguravaju stabilnost i sigurnost.
U jednostranoj vezi, jedna osoba obavlja većinu posla, bilo da je to financijski, fizički, emocionalno ili mentalno. U romantičnoj vezi to može uključivati jednu osobu koja pokreće većinu komunikacije, planira većinu zajedničkih aktivnosti ili se brine o većini dužnosti koje bi par trebao ravnopravno dijeliti.
Znakovi jednostrane veze
Jednostrani odnosi mogu biti u različitim oblicima. To može uključivati tvoj odnos s partnerom, ali može uključivati i druge međuljudske odnose, uključujući one s roditeljima, prijateljima i kolegama. Neki od znakova jednostranog odnosa na koje treba obratiti pažnju su: