Fluor genitalis je sekret u rodnici. Njegova količina i izgled mijenjaju se ovisno o količini hormona, te psihičkim i fizičkim okolnostima. Normalan iscjedak u rodnici zdrave žene ima različite funkcije, a najvažnija je zaštita gornjih dijelova genitalnog trakta od infekcije. Uporabom alkalnih sapuna i neutralnih kupki stvaraju se uvjeti za razvoj brojnih patogenih bakterija, koje uzrokuju promjenu iscjetka.
Kako pravilno održavati intimnu higijenu?
U intimnoj higijeni preporuča se izbjegavati alkalne sapune. Njihovom se uporabom stvaraju uvjeti za razvoj brojnih patogenih bakterija. Danas postoje sredstva za intimnu njegu žene koja svojom kiselošću (pH) stvaraju prvu branu infekciji genitalnog trakta.
Kako pH faktor utječe na zdravlje genitalnog trakta?
Stupanj kiselosti je od neobične važnosti. Kisela sredina (pH = 3,5-4,4) je ključni faktor za normalnu biološku funkciju rodnice i za njenu sposobnost obrane i samoočišćenja. Döderleinove bakterije razlažu glikogen iz raspadnutih stanica i stvaraju mliječnu kiselinu. Ona, pak, onemogućuje razvitak različitih uzročnika bolesti koji se nalaze u genitalnom traktu ili dolaze izvana. Dakle, preduvjet zdravlja genitalnog trakta je održavanje kiselosti optimalne za postojanje Döderleinovih bakterija.
Što pogoduje genitalnim infekcijama?
Žena je već od prve menstruacije izložena promjenama, a osobito početkom seksualnog života. Fiziološki, kod svake menstruacije dolazi do porasta pH, što pogoduje infekciji. Do porasta pH dolazi prilikom šećerne bolesti, infekcije genitalnog trakta (cervicitis, endometritis, piometra), te prilikom hormonalnih poremećaja. Trudnoća i babinje su stanja u kojima je žena izuzetno osjetljiva na infekcije. I dugotrajna primjena antibiotika, ispiranja, te strana tijela u rodnici također pogoduju infekciji. Ponekad se neracionalnom uporabom antibiotika i drugih tvari u vaginaletama može uništiti normalna vaginalna flora, a time i osnova prirodne obrane od infekcije.
Prva linija obrane od genitalnih infekcija