Gdje je nestao vaš orgazam? I kako ga pronaći – svaki puta

Otkrijte rješenje za ovaj frustrirajući misterij

Gdje je nestao vaš orgazam? I kako ga pronaći – svaki puta

Postizanje orgazma ponekad se može činiti kao pravi izazov. Ok, da, i sam čin seksa pruža velik užitak, i nema veze što povremeno možda ne doživite vrhunac, no ako se to sve više pretvara u trajno stanje – nedoživljavanje orgazma može biti prilično frustrirajuće. Kao nekakav tajni, ekskluzivni klub u kojem svi ostali, čini se, uživaju,a vi nikako da dobijete ulaznicu.

Iako medicinski problemi, poput problema s radom srca koji uzrokuje slabiji protok krvi prema vulvi i klitorisu mogu otežati postizanje orgazma, to je zaista rijetko. No, postoje i puno češći razlozi koji vas možda sprečavaju u postizanju vrhunca u seksu.

Foto: © Igor Mojzes - fotolia

1. Nedovoljno stimulacije klitorisa

Klitoris je najčešće glavna zvijezda u predstavi orgazma. Oko 70 posto žena orgazam postiže kroz direktnu stimulaciju klitorisa, a ne vaginalnu penetraciju. To znači, ako nikada niste doživjeli vaginalni orgazam, niste niti približno jedini, i drugo možda vam naprosto fali direktne stimulacije klitorisa. Isprobajte s time – za vrijeme seksa se sami dodirujte ili neka to čini vaš partner. Još jednostavnija opcija je da u seks rutinu ubacite i seks igračke, kao što je vibrator.

2. Previše stimulacije klitorisa

S druge strane, moguće je i da ponekad vaša najosjetljivija točka na tijelu traži nešto manje pažnje. Što nije čudno jer u klitorisu ima čak 8000 završetaka živaca. Ako imate veoma osjetljiv klitoris prekrijte ga mekanom ili svilenkastom tkaninom prije nego se počnete dirati ili zamolite partnera neka bude nježniji u stimulaciji.

3. Hormoni su vam poremećeni

Ovo je moguće ako uzimate kontracepcijsku pilulu, što je u stvari užasno jer je zapravo i uzimate kao biste se mogli bezbrižno prepustiti užicima seksa. Pilula sprečava ovulaciju mijenjanjem razine estrogena, progesterona i testosterona. Te promjene mogu utjecati na libido, zbog čega ćete imati smanjenu želju za seksom, ili problema s postizanjem orgazma. Porazgovarajte sa svojim ginekologom o ovom problemu te se konzultirajte o drugim mogućnostima kontracepcije.

Poremećaj spolnih hormona moguć je i zbog stresnih životnih situacija, ali i zbog perimenopauze, koja se može javiti u kasnim 30-ima ili 40-ima kada se tijelo priprema za menopauzu. U ovom slučaju opet se radi o poremećaju estrogena, progesterona i testosterona koji mogu smanjiti tjelesni odgovor na orgazam (pa se neće činiti kao strastvena, burna oluja, već više kao obična kišica). I u ovom slučaju konzultirajte se s ginekologom koji vam može pomoći riješiti problem.

4. Misli su vam sve posvuda

Teško je doživjeti orgazam ako za vrijeme seksa razmišljate o koječemu – što sve morate obaviti sutra, jeste li napravili sve na poslu, što će klincu sutra jesti... Koncentriranost na seks i na užitak koji doživljavate je ključan dio postizanja orgazma. Za žene jako velik dio tjelesnog odgovora na seksualni podražaj kreće u mozgu. Na svu sreću ovo je veoma jednostavno riješiti. Fokusirajte se na to što radite i kako se dobro osjećate dok vodite ljubav s partnerom. Budite prisutni i pokušajte se zabaviti najbolje što možete – jer možda vas upravo čeka najbolji orgazam vašeg života.

5. Borite se s anksioznošću, velikim stresom ili depresijom

Sva ova psihička stanja mogu utjecati na doživljavanje orgazma, osobito ako pijete lijekove za nešto od navedenog. Serotonin, dopamin i norepinefrin uključeni su u reakciju tijela na seksualni podražaj i doživljavanje orgazma, ali oni su također pod utjecajem lijekova koji liječe anksioznost i depresiju. Čak i ako ne pijete lijekove pokušajte raditi na opuštanju i rješavanju ovih problema. I nemojte se sramiti konzultirati s liječnikom o ovome. Žene bi trebale moći uživati u seksu i postavljati pitanja bez osjećaja srama.