Savjeti stručnjaka

Dobar seksualni život nakon menopauze? Moguće je, evo i kako

Seks je važna komponenta veze, bez obzira na godine, i važno je znati kako u njemu možeš uživati i nakon menopauze

menopauza-seks.jpg
Foto: Unsplash

To je nepobitna činjenica - menopauza može pokvariti naš seksualni život. Ako prolaziš kroz "promjenu" i nađeš se pred izazovima u odjelu za intimnost, nisi sama. Mnoge žene prijavljuju bolan seks, poteškoće u povezivanju sa svojim partnerima i opći nedostatak užitka tijekom i nakon menopauze. Uz te čimbenike, ali i mnoge druge koji smanjuju tvoj libido, kako uopće pristupiti ovom problemu?

Image
Nova faza

Pet stvari koje bi svaka žena trebala znati o menopauzi

Ne postoji čarobno rješenje za vraćanje tvog seksualnog života na pravi put, ali nemoj dopustiti da te to odvrati. Seks je važna komponenta veze bez obzira na godine - ne samo da nam pomaže da se povežemo s partnerom, nego su i brojne studije pokazale da seks ublažava stres, poboljšava zdravlje srca, izoštrava pamćenje i povećava sreću.

Image

Kako bi bolje razumjela probleme s kojima se žene susreću i kako ih riješiti, evo što je o svemu tome za Woman's World podijelila ginekologica i stručnjakinja za seksualno zdravlje, dr. Suzanne Gilberg-Lenz.

Što uzrokuje nizak libido tijekom i nakon menopauze?

Gilberg-Lenz ističe da svaka žena drugačije doživljava menopauzu. Neke mogu osjetiti niži spolni nagon, a neke ne. U oba slučaja, kaže ona, na libido može utjecati društveni pritisak. Mnoge žene mogu osjećati sram zbog seksa u starijoj dobi, bilo da je to zato što misle da starije odrasle osobe ne bi trebale imati bogat seksualni život ili zato što im je neugodno zbog svog tijela.

Osim toga, Gilberg-Lenz napominje da se žene često suočavaju s promjenama u privatnom životu tijekom menopauze. New York Times izvještava da se mnoge žene između 50 i 74 godine osjećaju previše zauzetima za seksualni život. Neke brinu o starijim roditeljima, a neke imaju partnere s ozbiljnim zdravstvenim problemima, što im otežava seks. Druga strana medalje je fizička promjena. "Gubitak estrogena nije bolest. To je normalan fiziološki događaj koji će promijeniti tkivo i reakciju na stimulaciju. Seks može postati manje zadovoljavajući ili bolniji", kaže Gilberg-Lenz.

Image
Foto: Pexels

Ostali hormoni u tijelu također će fluktuirati, uključujući progesteron i testosteron. Sve ove fluktuacije mogu dovesti do valova vrućine, noćnog znojenja, umora, nesanice, glavobolje, suhoće rodnice i drugih simptoma. Povrh toga, možda se suočavaš s drugim medicinskim problemima u ovoj fazi svog života. Zdravstveni problemi mogu se neočekivano pojaviti u srednjoj dobi, uključujući visoki krvni tlak, visok kolesterol, dijabetes i artritis, a svi ovi čimbenici mogu doprinijeti niskom libidu.

Može li uzimanje suplemenata pomoći seksualnom nagonu?

Iako ne postoji jedinstveno rješenje za nizak libido, Gilberg-Lenz vjeruje da dodaci prehrani mogu neizravno poboljšati našu seksualnu intimnost ublažavanjem simptoma menopauze. Hormonska terapija najučinkovitiji je tretman za simptome menopauze poput valunga.

Važno je napomenuti da hormonska nadomjesna terapija nosi rizike, uključujući povećan rizik od krvnih ugrušaka u nogama i plućima. Također može povećati rizik od raka dojke, osobito ako ga bolesnica koristi pet ili više godina. Kao rezultat toga, liječnici ga općenito neće preporučiti ženama s poviješću raka dojke, krvnih ugrušaka i drugih čimbenika rizika kao što su bolesti srca i moždani udar.

Srećom, postoji mnogo suplemenata bez hormona koji mogu ublažiti simptome menopauze i potencijalno povećati naš libido, a za to je najbolje obratiti se svom liječniku ili ginekologu, kako bi pronašla onaj koji ti najbolje odgovara. Nikako nemoj na svoju ruku sama sebi propisivati 'terapiju'.

Zašto gubitak estrogena uzrokuje bolan seks?

Istraživanja pokazuju da gubitak estrogena uzrokuje suhoću vagine, uobičajenog krivca za nelagodu tijekom seksa. Osim toga, gubitak estrogena kod žena u menopauzi uzrokuje da vaginalne stanice pohranjuju manje glikogena. Gubitak glikogena mijenja kiselost rodnice, koja postaje manje kisela, mikrobiom se pomiče i uzrokuje iritaciju, a rodnicu je podložnija bakterijskim upalama.

Image
Foto: Pexels

Vaginalni losioni i hidratantne kreme koje smanjuju bolan seks

Ako misliš da bi vaginalni losion ili krema koja sadrži estrogen poboljšala tvoje simptome, razgovaraj sa svojim ginekologom. Liječnik ti može propisati vaginalnu kremu s estradiolom koja sadrži estrogen, a koju možeš nanositi svakodnevno. A ako nisi kandidat za sustavnu hormonsku terapiju – hormonsku terapiju u obliku tableta – zbog svog zdravstvenog stanja, Gilberg-Lenz kaže da estradiolna vaginalna krema još uvijek može biti sigurna za korištenje.

"Mislim da velik broj žena ne shvaća da možeš koristiti hormonsku nadomjesnu terapiju u vaginalnim i vulvarnim tkivima, a da to uopće neće utjecati na ostatak tvog tijela", kaže Gilberg-Lenz i dodaje da je najbolje da razgovaraš sa svojim liječnikom o svojim specifičnim ograničenjima kako bi vidjela je li lokalna hormonska terapija pravi izbor za tebe.

Inače, lokalni proizvod bez estrogena može biti od pomoći. Iako neestrogenski vaginalni losion neće pomoći na isti način kao estrogenski losion, može vratiti vlagu tom području. Uz to, tu su vaginalni losioni i hidratantne kreme, koje je važno redovito koristiti kako bi s vremenom smanjila simptome. Ovo nisu lubrikanti za seks – već više kao proizvodi za njegu kože.

Uz prave resurse, proizvode i zdravstvenu njegu, možeš dramatično poboljšati svoj seksualni život i uživati ​​u intimnosti u bilo kojoj dobi.