Pitaš li mlade u Hrvatskoj što misle o uletima na društvenim mrežama ili Tinder swipeanju, ima onih koji će se zgroziti jer, misle, ondje možeš naći samo neobavezno 'druženje'. Drugi će biti sumnjičavi prema novim pravilima u dejting svijetu, ali će takvim platformama ipak dati priliku jer zbog užurbane svakodnevice nemaju previše vremena za sklapanje novih poznanstava i potencijalne romanse.
Treća skupina mladih, a ovdje govorimo o osobama u ranim i srednjim dvadesetima, kažu da su upravo zahvaljujući Tinderu i Badoou, dvjema vjerojatno najpopularnijim platformama za upoznavanje partnera, sad u sretnoj vezi. Prosudili su se po fotografijama, Tinder ih je matchao (spojio), dopisivali su se, a onda su izašli. Tad im je prestalo biti važno gdje su se upoznali.
Nova dejting pravila
Jer ono što se prije trideset godina činilo čudno, današnjim je studentima – pripadnicima Generacije Z – uglavnom normalno. Tko bi rekao da ćeš potencijalnog dečka moći tražiti putem ekrana, zar ne?
I dok se mladi Hrvati ipak najviše uzdaju u ulete uživo, statistike pokazuju da su upravo ovakve platforme u Americi središnje mjesto upoznavanja partnera. Totalni boom Tindera u Hrvatskoj sigurno je potaknula karantena uslijed koronavirusa kad je društveni život bio ograničen. Dvije godine nakon čini se da ondje zaista možeš nabasati na svog susjeda i kolegu s posla ili faksa.
Slične statistike pokazuju da se Amerika suočava s fenomenom usamljenih muškaraca. Prema pisanju Psychology Todaya, nikad prije nije bilo toliko samaca među mlađim i muškarcima srednjih godina. Iako se spomenuti tekst ne dotiče žena, za pretpostaviti je onda i da žene sve češće biraju biti same. Dejting svijet jednostavno ima nova pravila.
Poželiš li, možeš se svaki dan viđati s drugom osobom jer je nalaženje s više potencijalnih partnera postala realnost, mladima više nije toliko važno tko prvi zove ili plaća na spoju, a izgleda da su i puno oprezniji kad su u pitanju 'ozbiljne veze'. I sad jedno iznenađenje – istraživanja pokazuju da se današnji dvadesetogodišnjaci u spolne odnose stupaju rjeđe nego prijašnje generacije!
Uz to, brak se više ne smatra prvom stepenicom odraslog života – upravo suprotno. Prema dostupnim podacima, Generaciji Z vjenčanje jednostavno nije prioritet.
Nekoliko je glavnih razloga ovakvog zaokreta u sagledavanju romantičnih odnosa među generacijom rođenom krajem i nakon devedesetih. Većina toga može se primijeniti i u hrvatskom kontekstu.