Bolne menstruacije

Brojne žene pate od problema bolnih menstruacija

Bolne menstruacije

Brojne pacijentice mi se javljaju zbog ovog problema, te je red da Vas i upoznam sa njim. Karakterizirana je srednje blagim do izraženim bolovima (grčevima ili probadanjem) u donjem abdomenu (ispod pupka) ili križima tijekom nekoliko dana u doba mjesečnice. Ako bol ne prolazi uz lijekove ili niste u mogućnosti pohadjati školu i obavljati dnevne aktivnosti zbog bolova govorimo o “dismenoreji” (lat.). Postoje dva tipa dismenoreja: primarna i sekundarna.

- Primarna je češći oblik dismenoreja. Obično započinje grčevima u donjem abdomenu 1-2 dana prije mjesečnice i traje 2-4 dana. Smanjuju se sa dobi, a često i nestaju nakon prvog poroda.

- Sekundarna dismenoreja je bol prouzročena nekom bolešću ženskih reproduktivnih organa (endometrioza, upalna bolest zdjelice, suženje vrata maternice, miomi). Ona započinje ranije tijekom menstruacijskog ciklusa a traju dulje u odnosu na primarnu.

Što su uzročnici dismenoreje?

Grčevi koje osjećate u vrijeme menstruacijskog krvarenja posljedica su kontrakcija maternice (stiskanje i opuštanje mišića maternice koje tjera krv iz nje). Na taj način mišići maternice suzuju krvne žile i smanjuju dotok krvi (oksigenaciju) mišića. Dodatno, sluznica maternice otpušta prostaglandine (pod utjecajem naglog pada spolnih hormona - estrogena i progesterona krajem ciklusa), kemijsku tvar koja pojačava snagu kontrakcija, osobito prvih dana mjesečnice. Visoke koncentracije prostaglandina ujedno mogu uzrokovati in mučninu, proljeve i glavobolju.

Jesu li menstruacijski bolovi isti kao kod PMSa (premenstrualnog sindroma)?

Nisu. Simptomi PMSa, kao promijene raspoloženja, osjetljivost dojki ili nadutost, prethode menstruaciji i obično prestaju sa početkom krvarenja. S druge strane, bolovi kod dismenoreje se obično pojačavaju sa pojavom mjesečnice i imaju drugačije uzročnike i terapiju.

Kako liječiti menstrualne bolove?

- Antiupalni lijekovi - liječenje bolova treba započeti sa pojavom bolova, a u težim slučajevima i 1-2 dana prije početka krvarenja. U tu grupu lijekova spadaju nesteroidni antiupalni lijekovi - Aspirin, Brufen, Ibuprofen, Nalgesin. Radi se o “antiprostaglandinima”, lijekovima koji sprečavaju djelovanje prostaglandina. Oni uz smanjenje bolova i kontrakcija maternice omogućavaju i lakše otjecanje krvi. Preporuka je da se započne sa terapijom dan-dva prije početka menstruacije, u nešto većim dozama (2x2 tbl/dan). Ne smiju se uzimati kod alergije na aspirin ili ako imate želučane smetnje (čir, vrijed). Poželjno ih je uzimati sa hranom.

- Hormonsko liječenje - Oralne kontracepcijske tablete, anti-baby pilule, kao i drugi oblici hormonske kontracepcijske terapije (naljepci, vaginalni prstenovi, injekcije Depo-provere, hormonski intrauterini ulošci-Mirena) se preporučaju zbog njihovog učinka na stanjenje sluznice maternice što umanjuje količinu menstruacijske krvi i grčeve. Ponekad se prepisuju u trajnoj terapiji što može dovesti i do izostanka menstruacija.

Dodatna terapija:  

- topli oblozi na donji trbuh
- tople kupke
- akupunktura
- joga
- tjelovježba

- Dijeta - Promjenom načina prehrane možete ostvariti značajno poboljšanje. Ono podrazumijeva prehranu koja uravnotežava metabolizam eikozanoida (derivata arahidonske kiseline slične hormonima), kombinirana sa unosom odgovarajućih količina vitamina B6 (100 mg/dan), magnezija (3x100 mg/dan) i vitamina E (3x50 mg/dan).

Zelene namirnice umanjuju smetnje. Preporuča se jesti žitarice, mahunarke, zeleno povrće kuhano na pari. Takodjer, esencijalne masne kiseline (Omega 3) su dobar izbor.

S druge pak strane ono što treba smanjiti, izbjegavati i ograničiti su: rafinirani ugljikohidrati (keksi, kolači, bijeli šećer, kruh, peciva od bijelog brašna), crveno meso, jaja (žumanjak), margarin, biljna mast. Svakako je preporuka izbaciti oštre začine, prženu i masnu hranu, šećer, sol, alkohol, češnjak i luk. Kod žena alergičnih na kvasac svakako treba biti umjeren sa unosom pečene hrane, kruha, finih peciva i industrijskih voćnih sokova.

Ako pak niti jedna od ovih metoda ne pomogne moj savjet je da se javite svom ginekologu, koji će učiniti dodatne pretrage (bris rodnice i vrata maternice, ultrazvuk i eventualno laparoskopiju) kako bi otkrili uzrok bolnim mjesečnicama i ciljano liječili bolest.

Sretno. Vaša “GynNova”.

Autor: Gordan Crvenković dr. med.



Mobitel: 099/2816-368
Telefon: 01/4829-819
E-mail:
gynnova@gmail.com
Adresa: Trg Marka Marulića 15, Zagreb
Web: www.gynnova.hr
Facebook: https://www.facebook.com/gynnova



Više o autoru:

Gordan Crvenković dr. med.

Image

Nakon studija medicine u Moskvi (2. MOLGMI) i Zagrebu (Medicinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu) dr. Gordan Crvenković odradio je jednogodišnji staž u OB „Sestre Milosrdnice“, u Zagrebu. Stručni ispit položio je 1988. godine.

Od 1989. godine usavršava se kao znanstveni novak u KB „Sveti Duh“, na odjelu ginekologije i porodništva, pod mentorstvom prof. Asima Kurjaka. Poučen njegovim znanjem i iskustvom stekao je uvid u najnovija dostignuća iz područja ultrazvuka (osobito u ranoj detekciji tumora ženskog reproduktivnog sustava). U tom razdoblju napisao je, ili učestvovao u izradi, brojnih znanstvenih radova, objavljenim u najeminentnijim svjetskim časopisima i udžbenicima iz područja ginekologije. Završio je poslijediplomski studij na temu: „Ultrazvuk u kliničkoj medicini“. Njegov rad prepoznat je od strane priznatog stručnjaka, prof. Lawrence Platt-a na 1. Svjetskom kongresu ultrazvuka u ginekologiji i porodništvu (London, 1991. godine). Od te godine postaje član njegovog tima u probiru raka jajnika („Gilda Radner Ovarian Cancer Detection Program“), u najvećoj privatnoj bolnici zapadne Amerike - „Cedars-Sinai Medical Center“, Beverly Hills, Los Angeles. Uz klinički rad i dalje se bavio znanošću, te objavio 15ak radova na temu ranog otkrivanja tumora jajnika i maternice. Na 3. Svjetskom kongresu (Las Vegas) osvaja 2. mjesto u kategoriji mladih znanstvenika.

Po povratku u Hrvatsku 1996. godine započinje specijalizaciju iz ginekologije u „Klinici za ženske bolesti i porode“, KBC Zagreb. Specijalistički ispit položio je 2001. godine. Uz rad na Odjelu za humanu reprodukciju i endokrinologiju, voditelj je Zavoda za planiranje obitelji u istoj bolnici od 2008. godine.
Stečeno znanje iz područja ultrazvuka i medicinski pomognute oplodnje i dalje nesebično dijeli sa novim naraštajima domaćih i stranih ginekologa na brojnim seminarima, simpozijima i kongresima.

Od 2010. godine prelazi u najveću privatnu polikliniku iz područja ginekologije, porodništva i humane reprodukcije u Hrvatskoj (pod vodstvom prof. Velimira Šimunića, pionira „umjetne oplodnje“ u nas). Subspecijalistički ispit iz humane reprodukcije položio je 2011. godine.
Član je Američkog Instituta za Ultrazvuk u Medicini (AIUM), počasni član Medicinske Akademije sjevernog Čilea od 1991. godine, kao i svih hrvatskih ginekoloških asocijacija.

Predstavnik je Hrvatske u upravnom tijelu („board of directors“) Europske Udruge za kontracepciju od 2006. godine.
Sa tvrtkom „Cook Medical, USA“ sudjeluje u razvoju  i primjeni suvremenih katetera za dijagnostiku nepravilnih krvarenja iz maternice i patologije endometrija u neplodnih parova. Na tu temu educira ginekologe diljem Europe.
Od listopada 2015. godine, jedini je ginekolog u Hrvatskoj licenciran od IOTA-e (International Ovarian Tumor Analysis), međunarodne organizacije za ultrazvučnu dijagnostiku novotvorina jajnika.
Kao osnivač ordinacije za ginekologiju, porodništvo i reproduktivnu medicinu "GynNova", dr Crvenković je pružao usluge pacjenticama u Rovinju od 2013. godine.

Otvaranjem ordinacije za ginekologiju i porodništvo u Zagrebu, 2015. godine, dr Gordan Crvenković želi svo svoje znanje i iskustvo podijeliti sa pacijenticama Zagreba i šire.