Jedna studija pokazala je kako otprilike oko 30 posto žena doživi bol tijekom spolnog odnosa, a mnoge smatraju kako je to uobičajeno i da će proći samo od sebe. Seks ne bi trebao biti bolan niti neugodan, a ako često doživljavaš bol tijekom odnosa s partnerom, možda je vrijeme za posjet liječniku.
Brojni su čimbenici koji mogu uzrokovati bolne spolne odnose, a postoji i stručni medicinski naziv za ovu vrstu boli. Dispareunija je bol koja nastaje tijekom spolnog odnosa, ili neposredno nakon njega u području spolnih organa žene. Vodeći je uzrok spolne disfunkcije kod žena, a može biti uzrokovana određenim bolestima ili pak psihičkim poremećajima. Bol se kod većine žena javlja povremeno, no može biti i trajna.
Što je uzrok bolnih spolnih odnosa?
Neki od najčešćih uzroka boli tijekom spolnih odnosa su vaginalna suhoća, hormonalne promjene, uzimanje određenih lijekova, gljivice i policistični jajnici. Dispareunija se često javlja kod žena u menopauzi, a mnoge žene odgađaju posjet liječniku misleći kako je to normalno ili se srame govoriti o tome.
Aktivan seksualni život važan je dio svakog odnosa, no ako već neko vrijeme osjećaš bolove za vrijeme spolnih odnosa s partnerom, onda bi svakako trebala posjetiti liječnika. On će najprije utvrditi koji je uzrok boli, a potom i preporučiti odgovarajuću terapiju za rješavanje ovog neugodnog problema.
U nastavku ti otkrivamo 6 znakova koji ti jasno daju do znanja da je vrijeme da posjetiš liječnika ako osjećaš bol i neugodu tijekom spolnih odnosa s partnerom.
Lubrikanti ne pomažu
Vaginalna suhoća čest je uzrok bolnih spolnih odnosa, osobito kod žena u menopauzi. Razina estrogena se smanjuje, što može izazvati suhoću rodnice. Lubrikanti su odlično rješenje u takvim situacijama, no ako ni to nije dovoljno te je seks i dalje bolan, možda je vrijeme da se posavjetuješ sa svojim ginekologom.
Krvariš nakon spolnog odnosa
Bez obzira na to jesi li u menopauzi ili ne, krvarenje nakon spolnog odnosa nije uobičajeno i o tome bi svakako trebala razgovarati sa svojim liječnikom. Naime, krvarenje može biti i simptom nekih ozbiljnijih bolesti.
Osjećaš bol tijekom mokrenja
Stanjivanje stijenki u vagini, poznato i kao vaginalna atrofija, može biti uzrokovano smanjenjem razine estrogena. To se obično događa nakon menopauze, a vaginalna atrofija povećava rizik od raznih vaginalnih infekcija i infekcija urinarnog trakta. Neki od simptoma koji se tada javljaju su i učestalo mokrenje te bol i peckanje tijekom mokrenja, a to dodatno može pogoršati i bol tijekom spolnih odnosa. Ako si osjetila neke od navedenih simptoma, obavezno posjeti liječnika koji će ti propisati antibiotike za liječenje infekcije.
To negativno utječe na odnos s partnerom
Seks je važan dio svakog odnosa, a ako ga nema ili je nekvalitetan, to se može negativno odraziti i na sam odnos s partnerom. U zdravoj i kvalitetnoj vezi oba bi partnera trebala uživati tijekom spolnog odnosa. Možda se osjećaš posramljeno ili se bojiš razgovarati o tome s partnerom ili si u potpunosti izgubila interes za seks. Izbjegavanje seksualnih odnosa, ali i razgovora o tome što te muči loše će utjecati na tvoj odnos. Budi otvorena i iskrena prema svom partneru. Svakako posjeti liječnika, a od pomoći može biti i odlazak psihoterapeutu za odnose.
Bojiš se spolnih odnosa
Seksualni odnosi dio su zdrave veze, no radi konstantne boli tijekom spolnih odnosa možda si počela osjećati odbojnost prema seksu pa čak i prema partneru. Ako osjećaš bol tijekom spolnih odnosa već neko vrijeme te ništa ne poduzimaš po tom pitanju, to u konačnici može izazvati i anksioznost te loše utjecati na tvoj odnos s partnerom što dodatno pogoršava cijelu situaciju. Ako se bojiš boli tijekom spolnih odnosa, osjećaš se anksiozno ili već neko vrijeme radi toga izbjegavaš seks s partnerom, onda je svakako vrijeme za posjet liječniku.
Bol se pogoršava
Nekim ženama kod bolnih spolnih odnosa pomažu lubrikanti i kreme za rodnicu koje se mogu kupiti u ljekarni bez recepta. Ipak, kod drugih to nije dovoljno te se bol s vremenom i pogoršava. Ako si isprobala razne metode i ništa od toga ti nije pomoglo te i dalje osjećaš bol tijekom spolnih odnosa, svakako dogovori pregled kod liječnika ili ginekologa. Kako bi posjet liječniku prošao što bolje, prije odlaska se dobro pripremi. Sastavi popis simptoma koje osjećaš i razmisli o pitanjima koja bi voljela postaviti liječniku. Tvoj liječnik je tu da ti pomogne, i mentalno i fizički, pa nema razloga da osjećaš nelagodu ili sram.