Ako se svađaš s partnerom na ovaj način, mnogo su veće šanse da ćete se rastati

Stručnjaci za odnose otkrivaju obrasce ponašanja koji dovode do razvoda

Ako se svađaš s partnerom na ovaj način, mnogo su veće šanse da ćete se rastati

Ne postoji određena formula zbog koje se neki parovi rastavljaju. Ponekad stvari jednostavno ne funkcioniraju ili osobe nisu stvorena jedna za drugu. Ipak, istraživanja stručnjaka pokazala su da argumenti i način na koji ih koristimo u raspravama s drugom stranom mogu uvelike utjecati na sudbinu samog odnosa i dugoročne sreće.

Svađe koji vode razvodu su one koje stvaraju određeni jaz između partnera koji je, jednom dok se stvori, vrlo teško prijeći.

Istraživači su utvrdili kako postoje četiri stila komunikacije koji mogu predvidjeti kraj odnosa. Navike poput kritika, prezira, obrambenih stavova i obrušavanja su na neki način svojevrsni toksični obrasci na temelju je moguće zaključiti da odnos određenog para neće potrajati.

Izbjegavanje takvog načina komunikacije jedna je stvar, no vrlo je bitno na pravi način koristiti argumente prilikom rasprava s partnerom. Svađe i rasprave dio su svakog odnosa i to je sasvim normalno, no pristupanje raspravama s ljubavlju ono je što ukazuje da će veza uspjeti.

Stručnjaci za odnose otkrivaju kako su ljubaznost i velikodušnost veliki prediktori uspješnog braka. Ako u komunikaciji između partnera nedostaju te osobine, odnos postaje ispunjen prezirom i nemogućnošću da u svome partneru pronađete nešto pozitivno.

Dakako, da jedna grozna svađa ne mora značiti da će se par rastati, no ako je brak konstantno ispunjen određenim negativnim obrascima ponašanja koji uključuju grubost i kritiku, umjesto ljubaznosti i razumijevanja, mnogo su veće šanse da će u konačnici doći do razvoda.

U nastavku otkrivamo osam obrazaca ponašanja prilikom rasprave s partnerom za koje stručnjaci tvrde da dovode do razvoda.

Obrambeni stav

Jedan od najštetnijih obrazaca kada su u pitanju svađe je obrambeni stav. Iako nam se možda čini da je to prirodna reakcija na kritike, ujedno to može biti glavna prepreka za rješavanje problema u odnosu. Kada jedan od supružnika kritizira drugog, a on reagira obrambenim stavom, problem se ne rješava a kritizirana osoba se osjeća još gore, otkrivaju stručnjaci i terapeuti za odnose. Treba znati izraziti frustraciju na siguran i produktivan način, bez kritiziranja. Također, vrlo je bitno saslušati drugu stranu bez zauzimanja obrambenog stava.


Image

Pasivna agresija

U odnosima se mnogi služe pasivnom agresijom u svrhu postizanja svojih ciljeva, no to zasigurno nije zdrav način za održavanja dugoročnog odnosa ili braka. Pasivno-agresivna komunikacija može izazvati još dublje probleme jer strana koja zauzima taj stav nije jasna o svojim očekivanjima u odnosu. Iskrena komunikacija ključ je zdravog odnosa pa valja partneru jasno dati do znanja što ti ne odgovara kao i što od njega očekuješ. Na taj način, mnogo su veće šanse da će tvoje potrebe u budućnosti biti ispunjene.


Image

Povlačenje

U pojedinim odnosima postoji obrazac kod kojeg jedna osoba napada dok se druga povlači i odustaje od daljnje komunikacije. Kod ovog nezdravog obrasca ponašanja jedna strana agresivno napada dok se druga još više povlači u sebe.  Tako se stvara začarani krug koji u konačnici dovodi do osjećaja nepovezanosti. Vrlo je važno pronaći način za zdravu raspravu u kojoj će oba partnera sudjelovati jednako, svaki sa svojim argumentima.


Image

Žestoki počeci rasprava

Način na koji se počinješ raspravljati odnosno svađati s partnerom uvelike utječe na to kako će ta vaša rasprava i završiti. Ako svoje rasprave uvijek započinjete na posve pogrešan način, mnogo su veće šanse da vaš odnos ide u pogrešnom smjeru. Treba znati razgovarati s partnerom, a pritom je i vrlo važno kako se partneri prilikom tog razgovora ponašaju jedno prema drugom. Primjerice, želiš li izraziti svoje nezadovoljstvo, učini to na što neutralniji način ili čak uz dozu empatije, a ne uz korištenje sarkazma i kritika jer to dovodi do razdora. Želite li ti i tvoj partner ostati zajedno, morate naučiti teške razgovore započinjati na pozitivniji i konstruktivniji način.

Image

Negativan stav

Kod rastavljenih je parova uočeno da su tijekom braka svojim konfliktima i raspravama pristupali s velikom negativnošću. Na temelju istraživanja stručnjaci su otkrili kako bi za uspješan odnos omjer trebao biti 5:1 odnosno, 5 pozitivnih interakcija na 1 negativnu. Oni to nazivaju 'magičnim omjerom'. Kod parova koji imaju mnogo veću vjerojatnost da će se rastati naglašena je ta negativnost prilikom svake rasprave, a pozitivni su stavovi uglavnom izostavljeni. Želiš li popraviti stvari u odnosu, pokušaj se fokusirati na pozitivne strane i nemoj uvijek kritizirati svog partnera, čak ni u jako teškim situacijama.  


Image

Svađate se uvijek u pogrešnom trenutku

Ponekad je teško odabrati trenutak za početak svađanja, no ako se ti ili tvoj partner osjećate loše ili preopterećeno, onda je najbolje izbjegavati rasprave te pričekati dok se cijela situacija malo ne primiri. Osjećaš li se bijesno ili si pod velikim stresom, znači da si izgubila sposobnost kreativnog načina rješavanja problema. Rasprave u tim trenucima mogu voditi samo u propast.  


Image

Ignoriranje

Tretiranje partnera tišinom vrlo je nezdrava i nepristojna navika koja ne može rezultirati ničim dobrim. Kada se svađe između partnera pretvore u kaos, a jedna strana prestane sudjelovati to je poput kamenovanja, otkrivaju terapeuti za odnose. Pronalaženje načina za zdravu komunikaciju tijekom svađe, umjesto zatvaranja i ignoriranja, može uvelike pomoći da oba partnera ostanu na istoj stranici te da poslušaju jedno drugo.  



Image

Kritiziranja karakternih osobina

Posve je razumljivo da želiš kritizirati svog partnera ako je učinio nešto što te povrijedilo. Ipak, kritiziranje njegovih osobina tijekom svađanja vrlo je loše. Najbolje je partneru direktno reći što te je povrijedilo, ali ne na način da ističeš njegove loše karakteristike jer time napadaš njegovu osobnost i identitet. Vrlo je važno pronaći način kako istaknuti što nas smeta, ali bez korištenja tih toksičnih obrazaca ponašanja koji mogu dovesti do razvoda.

Kad je u pitanju uspješan i dugoročan odnos, ljubaznost i velikodušnost vrlo su važne varijable. Iz tog razloga, sasvim je logično da obrasci svađanja koji sprečavaju takvu otvorenost mogu biti oni koji se na duge staze pokazuju kao najrazorniji.  

Niti jedna od ovih navika ne mora značiti da ćete se rastati, ali naučite li promijeniti svoje loše navike i obrasce ponašanja kad su u pitanju načini na koji se svađate s partnerom, mnogo su veće šanse da ojačate svoju vezu te da će vaš odnos biti uspješan i sretan.


Image


Foto: Unsplash