Mislite da znate sve o kontracepciji? Saznajte istinu o čestim zabludama vezanim za to kako bi odabrali pravu metodu zaštite od trudnoće, kao i o njihovim nuspojavama.
1. Uzimanje hormonskih kontraceptiva deblja.
- To je čest uzrok strahu i razlog da se ne započne sa kontracepcijom. A nebi trebao biti. Iako svaka žena reagira drugačije, Cochraneova analiza iz 2011 godine (uključeno 49 studija, usporedba sa placebom) pokazala je da tablete nisu uzrok dobivanja na težini. Ipak, savjet je da se uz uzimanje pilula zdravo hranite, i vježbate.
2. Dojenje sprečava trudnoću.
- Nažalost, pogrešno. Iako je poznato da dojenje stopira ovulaciju u 95-98% slučajeva, to svakako nije dovoljno da bi ga proglasili apsolutnom zaštitom. Stoga je preporuka da se uz dojenje koristi još neka metoda zaštite (prezervativ, pilule).
3. Ne može se zatrudnjeti za vrijeme mjesečnice.
- Krivo. Tijelo može otpustiti jajnu stanicu u bilo koje doba menstruacijskog ciklusa (rijetko i u vrijeme mjesečnice). Čimbenici, poput stresa, dob, tjelesna težina, lijekovi mogu utjecati na razinu spolnih hormona koji odredjuju vrijeme ovulacije. Osim toga spermij u idealnim uvjetima može “živjeti” u vagini ili maternici i do 6 dana.
4. Neće se zatrudnjeti ako se tuširate ili mokrite nakon odnosa.
- Spermiji nakon ejakulacije ulaze u kanal vrata maternice (cerviksa), te ih ispiranje ili mokrenje nakon spolnog odnosa nemože odstraniti. Uz to tuširanje odstranjuje, uz patogene I “zdrave” bakterije te stvara dobru podlogu za upale.
5. Intrauterini uložak (spirala) je pogodna samo za žene koje su radjale.
- Spirala je vrlo učinkovit oblik kontracepcije (99%, ako je pravilno postavljena) i iako je njeno umetanje ugodnije u žena koje su radjale (zbog veće duljine vrata maternice u njih), nove i kraće spirale (“Jaydess”, “Skyla”) su pogodne i za nerotkinje.
6. Nemoguće je zatrudnjeti nakon prvog spolnog odnosa.
- Moguće je. Do trudnoće dolazi spajanjem spermija i jajne stanice i to je moguće u bilo koje doba spolnog života. Za trudnoću je dovoljan jedan spolni odnos i šansa za trudnoću je ista kod prvog, kao i kod stotog.
7. Prezervativ smanjuje njegov užitak
- Zaboravite što ste čuli o tome. Činjenica je (potvrdjena u studiji Journal of Sexual Medicine) da je osjećaj oba partnera isti sa ili bez prezevativa. Stoga, ako niste ljubitelj hormonskih pripravaka ovo je najbolji način za prevenciju trudnoće. Konačno, vrlo je učinkovit u sprečavanju spolno prenosivih bolesti.
8. Vaše tijelo treba odmor od hormonskih tableta.
- U stvarnosti jedini razlog za prestanak korištenja pilula je želja za trudnoćom. Drugim riječima - možete ostati na pilulama koliko god dugo želite. Iznimka su injekcije Depo-Provera koje mogu biti uzrokom gubitka koštanih minerala, te se zbog toga preporučaju koristiti najviše do 2 godine.
9. Kontracepcijske pilule uzrokuju rak dojke.
- Kada je riječ o riziku za rak dojke poznato je da je on neznatno povećan u korisnica hormonske kontracepcije (rak dojke je povezan sa hormonskim statusom žene). Redovite kontrole ginekologa i radiologa (mamografija) preporuka su za ove žene. Sretna okolnost je da je rizik za rak dojke ravan nuli 10 godina nakon prestanka korištenja ovih preparata.
10. Plodnost je smanjena nakon prestanka korištenja pilula.
- Djelimično točno. Istina je da je u nekih žena (50%) plodnost blago smanjena prvi ciklus nakon prestanka korištenja pilula, no neplodnost nikako nije posljedica (ili nuspojava) korištenja hormonskih preparata. Velika većina žena će imati ovulaciju 3-6 mjeseci nakon prestanka terapije.
Moj savjet Vama je da prije početka korištenja svakako porazgovarate sa ginekologom i odaberete pravu metodu kontracepcije za Vas. Sretno. Vaša “GynNova”.
Autor: Gordan Crvenković dr. med.
Mobitel: 099/2816-368
Telefon: 01/4829-819
E-mail: gynnova@gmail.com
Adresa: Trg Marka Marulića 15, Zagreb
Web: www.gynnova.hr
Facebook: https://www.facebook.com/gynnova
Više o autoru:
Gordan Crvenković dr. med.
Nakon studija medicine u Moskvi (2. MOLGMI) i Zagrebu (Medicinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu) dr. Gordan Crvenković odradio je jednogodišnji staž u OB „Sestre Milosrdnice“, u Zagrebu. Stručni ispit položio je 1988. godine.
Od 1989. godine usavršava se kao znanstveni novak u KB „Sveti Duh“, na odjelu ginekologije i porodništva, pod mentorstvom prof. Asima Kurjaka. Poučen njegovim znanjem i iskustvom stekao je uvid u najnovija dostignuća iz područja ultrazvuka (osobito u ranoj detekciji tumora ženskog reproduktivnog sustava). U tom razdoblju napisao je, ili učestvovao u izradi, brojnih znanstvenih radova, objavljenim u najeminentnijim svjetskim časopisima i udžbenicima iz područja ginekologije. Završio je poslijediplomski studij na temu: „Ultrazvuk u kliničkoj medicini“. Njegov rad prepoznat je od strane priznatog stručnjaka, prof. Lawrence Platt-a na 1. Svjetskom kongresu ultrazvuka u ginekologiji i porodništvu (London, 1991. godine). Od te godine postaje član njegovog tima u probiru raka jajnika („Gilda Radner Ovarian Cancer Detection Program“), u najvećoj privatnoj bolnici zapadne Amerike - „Cedars-Sinai Medical Center“, Beverly Hills, Los Angeles. Uz klinički rad i dalje se bavio znanošću, te objavio 15ak radova na temu ranog otkrivanja tumora jajnika i maternice. Na 3. Svjetskom kongresu (Las Vegas) osvaja 2. mjesto u kategoriji mladih znanstvenika.
Po povratku u Hrvatsku 1996. godine započinje specijalizaciju iz ginekologije u „Klinici za ženske bolesti i porode“, KBC Zagreb. Specijalistički ispit položio je 2001. godine. Uz rad na Odjelu za humanu reprodukciju i endokrinologiju, voditelj je Zavoda za planiranje obitelji u istoj bolnici od 2008. godine.
Stečeno znanje iz područja ultrazvuka i medicinski pomognute oplodnje i dalje nesebično dijeli sa novim naraštajima domaćih i stranih ginekologa na brojnim seminarima, simpozijima i kongresima.
Od 2010. godine prelazi u najveću privatnu polikliniku iz područja ginekologije, porodništva i humane reprodukcije u Hrvatskoj (pod vodstvom prof. Velimira Šimunića, pionira „umjetne oplodnje“ u nas). Subspecijalistički ispit iz humane reprodukcije položio je 2011. godine.
Član je Američkog Instituta za Ultrazvuk u Medicini (AIUM), počasni član Medicinske Akademije sjevernog Čilea od 1991. godine, kao i svih hrvatskih ginekoloških asocijacija.
Predstavnik je Hrvatske u upravnom tijelu („board of directors“) Europske Udruge za kontracepciju od 2006. godine.
Sa tvrtkom „Cook Medical, USA“ sudjeluje u razvoju i primjeni suvremenih katetera za dijagnostiku nepravilnih krvarenja iz maternice i patologije endometrija u neplodnih parova. Na tu temu educira ginekologe diljem Europe.
Od listopada 2015. godine, jedini je ginekolog u Hrvatskoj licenciran od IOTA-e (International Ovarian Tumor Analysis), međunarodne organizacije za ultrazvučnu dijagnostiku novotvorina jajnika.
Kao osnivač ordinacije za ginekologiju, porodništvo i reproduktivnu medicinu "GynNova", dr Crvenković je pružao usluge pacjenticama u Rovinju od 2013. godine.
Otvaranjem ordinacije za ginekologiju i porodništvo u Zagrebu, 2015. godine, dr Gordan Crvenković želi svo svoje znanje i iskustvo podijeliti sa pacijenticama Zagreba i šire.