Šampon i regenerator među važnijim su stavkama kada je u pitanju naš režim njege. Jedan čisti vašu kosu i vlasište, dok drugi pomaže u hidrataciji, lakšem raščešljavanju i sprječavanju petljanja kose. Ali ako ne vidiš rezultate koje želiš od svog šampona i regeneratora, možda se pitaš trebaš li nešto promijeniti?
Iako je uvriježeno, zapravo je pogrešno mišljenje da se kosa može "naviknuti" na određeni šampon ili regenerator. Ovaj mit kruži već neko vrijeme, ali zapravo uopće ne drži vodu.
"Ideja da se vlasište ili kosa 'naviknu' ili 'postanu imuni na' određeni proizvod je mit, više se radi o tome imaju li vaše vlasište ili kosa nove potrebe za drugačijim proizvodima", objasnila je dermatologinja Kseniya Kobets za Livestrong. "Na primjer, korištenje šampona bez sulfata, uz suhe šampone i proizvode za oblikovanje kose, može dovesti do nakupljanja prljavštine na vlasištu, a možda će vam trebati i pročišćavajući šamponi ili čak mehanički piling vlasišta."
Steven Line, predstavnik Američkog kozmetičkog udruženja, slaže se da kosa i vlasište ne moraju nužno razviti toleranciju ili ovisnost o određenom šamponu ili regeneratoru. Međutim, on ističe da je itekako moguće prestati vidjeti prednosti šampona ili regeneratora ako i kada prestaneš koristiti određeni proizvod.
"Na primjer, ako koristite hidratantni šampon i regenerator, vaša kosa može s vremenom postati biti više hidratizirana i manje sklona isušivanju. Međutim, ako prestanete koristiti te proizvode, vaša će se kosa vratiti u prijašnje stanje", objasnio je za spomenuti portal.
Kao i kod bilo kojeg drugog proizvoda koji koristiš u njezi tijela, možda ćeš morati nešto promijeniti - ne zato što "prestaje djelovati", već zato što se potrebe tvoje kose i vlasišta mijenjaju.
Ne postoji određeno vrijeme koliko često trebaš mijenjati šampon ili regenerator, ali možda je vrijeme za promjenu ako primijetiš bilo koji od ovih znakova:
Primijetila si promjene u kosi ili tjemenu
Jedan od glavnih razloga za promjenu rutine njege kose je ako primijetiš promjene na vlasištu ili kosi (ili oboje), poput nakupljanja prljavštine od upotrebe suhog šampona ili proizvoda za stiliziranje, masnoće vlasišta, svrbeža, peruti ili ispucalih vrhova, ističe dr. Kobets.
"S vremenom, kako starimo, a također i kako tretiramo kosu sa sušilom, peglom za kosu, kemikalijama i bojama, naše potrebe za vlasištem mogu se promijeniti, bilo da postaje više suho ili masno, a također se može promijeniti i naša kosa", kaže ona. "Lomljivoj kosi potrebniji su sastojci poput glicerina, pantenola ili silikona."
Vrijeme se promijenilo
Početak toplijeg vremena i godišnja doba poput proljeća i ljeta uzrokuju pojačano znojenje vlasišta, što može zahtijevati češće pranje kose i specifičnu upotrebu pročišćavajućih šampona, kaže dr. Kobets. S druge strane, hladnije vrijeme može uzrokovati suho i osjetljivo vlasište sklono svrbežu.
Dr. Kobets preporučuje korištenje pročišćavajućeg šampona - koji uklanja naslage s kose - u toplijim mjesecima i hidratantnog šampona s glicerinom - koji vlaži i sprječava lomljenje - u hladnijim mjesecima.
Imaš probleme s vlasištem
Ponekad ćeš možda morati pojačati svoj režim pranja kose s proizvodima na recept, napominje dermatologinja Beth Goldstein.
Određeni šamponi za perut koji se izdaju na recept – poput onih s cink piritionom, salicilnom kiselinom, ketokonazolom ili selenijevim sulfidom – mogu djelovati na jedno pogoršanje, ali ne i na drugo, tako da ćeš možda trebati rotirati ili izmjenjivati ove šampone s vremena na vrijeme. Isto vrijedi i za šampone za psorijazu.
Međutim, ako se stanje tvoje kose ili vlasišta ne promijeni i pronađeš šampon koji ti odgovara, nema potrebe za rotiranjem ili mijenjanjem proizvoda.
Prošla si kroz određene tretmane s kosom
Tretmani poput minivala ili keratinskog ravnanja ili nekog drugog kemijskog procesa također znače promjenu stanja tvoje kose te da kosa i vlasište zahtijevaju određenu promjenu kad je u pitanju njega.
Zbog takvih tretmana svakako bi trebala razmisliti o promjeni šampona ili regeneratora kako bi bolje odgovarali novim potrebama tvoje kose, objašnjava dermatologinja Kristina Collins. "U slučaju kemijskog procesa, važno je odabrati više hidratantnih proizvoda koji pomažu popraviti ili zagladiti kutikulu", kaže ona za Livestrong.
Isto tako, ako si obojila kosu, trebala bi razmisliti o proizvodima dizajniranima posebno za obojenu kosu.
Kosa ti je narasla
Ako puštaš kosu, dr. Collins kaže da ćeš možda morati promijeniti šampon ili regenerator kako kosa bude postajala duža zbog činjenice da ju dodatna dužina može učiniti podložnijom nakupljanju proizvoda, a samim time i dodatne prljavštine i neželjenih naslaga.
"Duža kosa zahtijeva detaljniju rutinu pročišćavanja koja bi, uostalom, mogla pomoći vratiti kosi više sjaja i volumena", kaže ona.