Kada se vani temperatura spusti, a u zatvorenim prostorijama se počne grijati tada je vaša koža pod napadom. Niska vlaga i zimske navike poput dugih vrućih kupki mogu uzrokovati da vaša osjetljiva koža pukne, počne se ljuštiti i svrbjeti. Koža oštećena zimskim uvjetima čini vas podložnijima infekcijama jer jako suha koža može puknuti i mogu vam se stvoriti ranice koje su idealno mjesto za skupljanje bakterija. Pa što možete učiniti da spasite kožu?
U koži se nalaze lojne žlijezde koje izlučuju ulje i čine vašu kožu mekanom te sprječavaju gubitak vlage. No svaki put kad perete kožu, skidate to ulje koje je štiti, pa vam vlaga ispari, a koža se isušuje. U zaštiti kože mogu vam pomoći kreme, mlijeka i ulja koja će zadržati vlagu u koži. Sastojci koji vam pomažu u tome su petrolatum, mineralna ulja, lanolin, glicerin, propylene glycol, proteini i neki vitamini. Prije nego kupite kremu, provjerite na deklaraciji sastav.
Osim krema, evo još nekoliko savjeta kako pomoći koži:
- koristite ovlaživač zraka. Ako imate centralno grijanje, obavezno nabavite ovlaživač zraka. Najbolje da uzmete ovlaživač koji lako možete premještati, tako da ga preko dana držite u prostorijama gdje najviše boravite, a preko noći ga možete staviti u spavaću sobu. Vlažniji zrak preko noći će vam najviše pomoći u borbi protiv suhe kože.
- koristite zaštitnu kremu protiv sunca kad je vedro, osobito ako ste u planinama. Zaštitni faktor 15 će vam biti dovoljan, ali što ste na većoj visini, uzmite jaču zaštitu.
- ako ćete biti na hladnoći duže vrijeme ili se bavite zimskim sportovima, trebate se zaštiti od prevelikog zagrijavanja tijela, tako da vam ne bude hladno i da ne budete mokri, što naravno uzrokuje isušivanje kože. Najbolji način da to učinite je da se odijevate u slojevima. Svila bi trebala biti na koži – dobar je izolator, mekana je, lagana i omogućava koži da diše. Ali osim toga se i jako brzo suši, pa se vaša koža neće nadražiti od stalne vlage. Izbjegavajte pamuk jer zadržava vlagu. Vuna je otpornija na vlagu i zadržava svojstvo izolacije i kada je vlažna. No, nije vrlo ugodna kada je izravno na koži. Uz ovo, na tržistu postoji odjeća od mikrovlakana koja se brzo suši, omogućava koži da diše, lagana je, ima antimikrobska svojstva te je ugodna za nositi.
- vani obavezno nosite rukavice da zaštite ruke od hladnoće i suhog zraka.
- izbjegavajte vruću vodu. Iako će vam poslije hladnoće dobro doći vruća kupka ili tuš, ta vruća voda će vam jednako lako isušiti kožu zimi, kao i ljeti. Vruća voda lakše rastapa tjelesna ulja i tako ćete ih lakše isprati, a koža će vam ostati suha. Također se preporuča da što manje koristite sapun jer i on ispire prirodna zaštitna ulja sa kože. Nakon što operete ruke odmah nanesite kremu kako bi zadržali vlagu.
- čim se okupate ili otuširate, nježno osušite kožu (trljanje ručnikom nadražuje kožu i apsorbira previše prirodnih ulja sa kože) i nanesite mlijeko za tijelo. Na taj ćete način zadržati vlagu u koži, što će vas zaštititi od suhog zraka u zatvorenim prostorijama, kao i oštrih uvjeta vani. Nemojte zaboraviti na ruke i na lice.
Ako se pridržavate ovih jednostavnih naputaka, vaša će koža cijelu zimu biti neoštećena i izbjeći ćete napetost i svrbež karakterističan za ovu sezonu.
Osim neugodnog osjećaja napetosti i svrbeža, suha koža čini vas podložnijima infekcijama