Parfemi su osjetljivi proizvodi čija dugovječnost i kvaliteta uvelike ovise o načinu čuvanja. Da bismo očuvali njihov miris i postigli da nam omiljena bočica parfema traje dulje, važno je znati pravilno skladištiti parfeme te izbjegavati najčešće pogreške.
Iako ih mi često volimo držati u kupaonici ili na policama kao dekorativan dodatak jer lijepo izgledaju, stručnjaci za parfeme ističu da to baš i nije najbolja opcija.
Kako pravilno čuvati parfeme?
- Drži ih dalje od svjetla – Prirodna ili umjetna svjetlost može ubrzati razgradnju sastojaka parfema, što dovodi do promjene mirisa. Najbolje ih je čuvati na tamnom mjestu, poput ormarića ili ladice.
- Izbjegavaj toplinu – Parfemi su osjetljivi na visoke temperature, stoga ih nikada nemoj držati blizu radijatora, pećnice ili na direktnom suncu. Idealna temperatura za čuvanje parfema je sobna, između 15 i 20 stupnjeva.
- Čuvaj parfeme na suhom mjestu – Vlaga može negativno utjecati na sastojke u parfemu, pa se preporučuje izbjegavati mjesta s visokom vlagom, poput kupaonice. Parfeme je najbolje držati u prostorima s umjerenom razinom vlage.
- Najbolje ih je držati u originalnoj ambalaži – Kutije u kojima dolaze parfemi nisu samo ukrasne, već služe i kao zaštita od svjetlosti i vlage. Čuvanje parfema u originalnoj ambalaži produžit će njegov vijek trajanja.
- Izbjegavaj pretjerano otvaranje – Svaki put kada otvoriš bočicu parfema, zrak ulazi i počinje razgrađivati miris. Zbog toga bi bočicu trebalo otvarati samo onda kada je zaista trebaš.
Najčešće greške koje treba izbjegavati kod čuvanja parfema
- Ostaviti parfeme u kupaonici – Vlaga, promjene temperature i svjetlost u kupaonici mogu značajno ubrzati proces oksidacije parfema, zbog čega će miris brže izblijediti. Radi toga, nije dobro čuvati parfem u vlažnoj prostoriji poput kupaonice.
- Držanje bočica na sunčevom svjetlu – Mnogi imaju naviku stavljati parfeme na komode ili police gdje su izloženi direktnom svjetlu. Ovo je jedna od najvećih grešaka jer UV zračenje razgrađuje sastojke i na taj način utječe na miris parfema.
- Ostaviti parfem u automobilu – Toplina u automobilu, osobito ljeti, može uništiti parfem u vrlo kratkom vremenu.
- Skladištenje bez originalne kutije – Iako kutija može izgledati nepotrebno, ona pruža dodatnu zaštitu, pogotovo ako parfem držimo na mjestima s promjenjivim uvjetima.
Razlika između čuvanja parfema ljeti i zimi
Iako se osnovna pravila za čuvanje parfema ne mijenjaju, postoji nekoliko razlika između čuvanja parfema ljeti i zimi:
- Ljeti: Visoke temperature i sunčeva svjetlost mogu brzo uništiti parfem. Tijekom ljetnih mjeseci najbolje je čuvati parfeme na hladnijim mjestima u domu, daleko od direktnog svjetla i izvora topline. Ako je moguće, možeš ih privremeno premjestiti u hladnjak, posebno ako su u bočicama od prozirnog stakla.
- Zimi: Zimi, iako nema toliko problema s toplinom, izloženost suhom zraku može utjecati na miris. Kako bi se to izbjeglo, idealno je držati parfeme na mjestima s umjerenom vlagom i temperaturom. Pazi na izvore topline poput radijatora i grijalica, jer nagle promjene temperature nisu poželjne.
Pravilno čuvanje parfema može produžiti njihov životni vijek i očuvati kvalitetu mirisa, stoga je važno biti pažljiv s uvjetima u kojima se bočice nalaze i pravilno ih čuvati i skladištiti.