Tetovaže i piercinzi – gdje bole najmanje, a gdje najviše?

Nema bezbolnog mjesta, no s pažljivim odabirom i pripremom možete smanjiti bol na minimum.

Tetovaže i piercinzi – gdje bole najmanje, a gdje najviše?

Voljeli biste ukrasiti svoje tijelo nekom lijepom tetovažom ili piercingom, no ono što vam stoji na putu je strah od boli?
Iako svaka osoba ima drugačiju toleranciju i prag boli, žene su poznatije da imaju i do sedam puta veći prag boli nego što imaju muškarci, a razlog je vjerojatno onaj fizički – zbog lakšeg podnošenja boli rađanja.

Ipak, svima je poznato da su određena mjesta na tijelu manje otpornija na bol od drugih, a najjednostavniji test je da sami sebe pokušate uštipnuti na mjesto gdje biste voljeli tetovažu. Također, postoje mjesta koja su osjetljivija na stavljanje tetovaža i piercinga od drugih, jer ne samo da će vjerojatno jače boljeti tijekom samog postupka, nego i kasnije.

Evo koja mjesta prema iskustvima osoba koje imaju tetovaže i piercinge manje ili više bole od drugih.

Gdje boli tetoviranje?

Ako želite iskusiti što manju bol, tada definitivno morate birati mjesta gdje imate više mišićne mase (ili masnoće), deblju kožu i gdje kost nije blizu površine. Najgora opcija za stavljanje tetovaža su mjesta gdje ima mnogo krvnih žila, gdje je kost odmah ispod površine kože te gdje su završeci živaca.

No, koja su to mjesta koja manje bole? Primjerice, ako razmišljate o manjoj tetovaži, a koja je na zanimljivome  mjestu i ženstvena, područje iza uha je jedno od najboljih mjesta.

Image




Drugo mjesto koje nešto manje boli je gornji dio ruke, isključujući unutarnju stranu ruke.

Image



Image




Jedno od popularnijih mjesta za tetovažu je područje gornjeg dijela leđa iznad lopatica, gdje bol ne bi smjela biti pretjerana.

Image



Image




Po prilici istu razinu boli trebali biste osjećati na području trbuha i bedra. Jedno od popularnijih mjesta, također je bočna strana trbušne šupljine.

Image



Image




Općenito, najbolnije su tetovaže koje se rade odmah iznad kosti jer igla za tetoviranje probija kožu sve dok kosti, odnosno okosnice, što može biti vrlo bolno. Među najbolnijim tetovažama se smatraju one oko gležnja, tetovaže prstiju, tetovaže koje idu po sredini kralježnice i kostima zdjelice, te rebrima(posebno ako ste mršaviji).

Image



Image




Unutarnji dijelovi ruku i nogu smatraju se mjestima srednje jačine boli. Ne bole kao tetovaže koje se rade iznad kosti, a opet bole jače od prvih spomenutih mjesta tetovaža.

Image



Image




Također, ne treba posebno naglašavati da mjesta kao što su bradavice, venerin brijeg te područje koje vodi k stidnici i sl. bole zbog velikog broja živaca na tim područjima.  


Gdje boli piercing?

Područje ušne resice, ali i općenito uha, najmanje je bolno mjesto za piercinge, pa zbog toga i povijesno najpopularnije mjesto za bušenje. Pri tome treba naglasiti da je piercing gornjeg dijela ušne školjke kroz hrskavicu mnogo bolniji od ušne resice.

Image




Jedno od najpopularnijih mjesta za stavljanje piercinga je kroz septum (središnju nosnu hrskavicu) ili pak jednu stranu nosnica. Ovi piercinzi, posebno kroz septum, mogu boljeti nešto jače, posebno ako se ne naprave profesionalno. No, ovi piercinzi spadaju u kategoriju srednje bolnih.

Image




Zanimljivo je spomenuti da piercing kroz obrvu može boljeti jače od piercinga septuma ili nosnice.

Image




Jedno od najmanje bolnih mjesta za piercing trebao bi biti pupak, pa ga tako žene nerijetko i daju probušiti više puta (tijelo nakon nekog vremena izbaci piercing).

Image



Image




Mnogo su bolniji piercinzi jezika, donje usnice i frenuluma jezika ili gornje usne, ali i mnogo opasniji. Naime, postoji veliki rizik od boli nakon samog postupka, oteknuća i infekcija, bez obzira koliko profesionalno bio izveden postupak. Također, s piercingom jezika i frenuluma moguće su i druge komplikacije kao što je krvarenje, oštećenje živaca i tako dalje.

Image



Image



Image




Ako pak razmišljate od piercingu bradavica, također očekujte mnogo boli, ali isto tako imajte na umu da je veličina piercinga proporcionalna količini boli.

Image



Također, prilikom piercinga razmišljajte o debljini nakita (gaugea)- što manji gauge, to je nakit deblji. Zato se za vrlo osjetljiva područja biraju tanji piercinzi od 16 ili 18 gaugea.

Kako se pripremiti?

Kada se pripremate za tetovažu ili piercing, važno je da to nikako ne činite na prazan želudac i da ste dovoljno hidratizirani. Naime, zbog boli može doći do vrtoglavice, povišenja ili pada tlaka, pada šećera, pa i nesvjestice, a što pun želudac i dovoljno tekućine sprječava.

Ako stavljate veću tetovažu, uzmite sa sobom najdražu glazbu, stavite slušalice i pokušajte se opustiti. U ljekarnama ili pak salonima za tetovažu ili piercinge mogu se nabaviti kreme koje efektivno umrtvljuju određene dijelove kože na koji se nanesu. No, one će ublažiti bol, neće je u potpunosti ukloniti. Tražite da vam se nanese prije postupka, no možete uzeti i standardnu tabletu protiv boli, samo ne na bazi ibuprofena jer može pojačati krvarenje. Njega možete uzeti kada postupak završi i kada krvarenje prestane.