O suhoj koži možda češće govorimo u zimi (najčešće posljedica hladnih vjetrova ili pak suhog zraka od grijanja), no puno nas ima problema sa suhom i osjetljivom kožom i ljeti. Ljetne vrućine mogu kožu lišiti njene prirodne hidratacije, zbog čega ona zateže, crveni, svrbi i peruta se – a to može biti veoma neugodno.
Doktorica dermatologije Milica Marković smatra kako je suha koža problem svih generacija kojem se pokušava stati na kraj godinama: "Suha koža predstavlja kompliciran fenomen koji je neprekidno predmet mnogobrojnih istraživanja."
Suha koža prepoznaje se po finoj građi i manje vidljivim otvorima lojnih žlijezda (pora). Koža je mat, lagano hrapava i bez sjaja, a u predjelu očiju sklona stvaranju bora. Veoma često suha koža je i osjetljiva (iako svaki tip kože može biti osjetljiv), a to pak znači da je tanka, delikatna, brzo reagira na hladnoću i toplinu te je vrlo podložna sunčanim opekotinama i alergijskim reakcijama. Osim toga, osjetljivost kože – koja, kako pokazuju istraživanja, zahvaća 56 posto žena, povećava se s godinama.
Zbog čega je koža isušena i osjetljiva?
Suhoća i osjetljivost kože može biti posljedica jednog ili više čimbenika: genetska predispozicija, često ili pretjerano izlaganje suncu, vanjski čimbenici (hladnoća ili pretjerana vrućina i štetne sunčeve zrake, vjetar), loša prehrana, starenje, atopijski ekcemi i razne dermatoze.
Postoji još nekoliko uzroka koji isušuju kožu ljeti...
Premalo vode - Iako vam se čini da pijete dosta vode, to možda nije dovoljno. Sve, naravno, ovisi o tome koliko se znojite pa čak i da toga možda niste niti svjesni. Recimo ako ste na moru ili odlazite na bazen – onda niste svjesni koliko se znojite i dok plivate. Zato je potrebno povećati količinu vode koju popijete. Pijte i dok niste žedni, jer kada osjetite žeđ već je prekasno. Po vrućinama potrebno je barem 2.5 litara dnevno, a ako se puno krećete i više.
Klima - Radijatori i peći isušuju našu kožu zimi, a ljeti je čest uzročnik suhe kože – klimatizacijski uređaj. Iako vam pomaže da se riješite vrućine, klima isušuje vaša prirodna ulja u koži – zbog čega ona zateže i peruta se.
Predugačak boravak u moru ili bazenu - Iako smo najvećim dijelom sačinjeni od vode, naša tijela nisu namijenjena za predugačak boravak u vodi, jer ipak nam je koža namijenjena za boravak u prirodno suhoj okolini (na zraku). Kada previše vremena provodimo u vodi, i onda izađemo van, voda isparava s naše kože i često sa sobom povlači i dio naše prirodne vlažnosti kože. Uz to, sol u moru i klor u bazenima narušavaju lipidnu barijeru naše kože, što je dodatno isušuje.
Pogrešni proizvodi njege suhe kože – „Upotrebom čistača koji su namijenjeni masnoj koži ili sadrže mentol, alkohol, salicilnu kiselinu, eukaliptus, mint i mirisne sastojke može doći do osjetljivosti suhe kože, naročito na koži lica. Poseban oprez treba imati i pri primjeni korektivne šminke poput pudera, rumenila i drugih praškastih dekorativnih kozmetičkih preparata. Ako nije naznačeno da su namijenjeni osjetljivoj koži moguća su dodatna isušivanja i osjetljivost. Također, nanošenje pilinga, maski koje isušuju ili drugih abrazivnih sredstava je potpuno nepreporučljivo kod suhe kože.”, sve ovo česte su pogreške kod izbora proizvoda za njegu suhe kože, objašnjava dr. Marković.
Vraćanje hidratacije koži
Na nivou epidermisa, uzrok suhoće kože je pomanjkanje međustaničnih lipida što uzrokuje manjak hidratacije. Stanice koje čine najgornji hidrolipidni sloj kože djeluju kao barijera – štite kožu i sprečavaju prekomjeran gubitak vode. No, kada je taj sloj oštećen zbog prije spomenutih vanjskih faktora i stanice kože više nisu toliko međusobno povezane dolazi do prekomjernog gubitka vode te osjećaja neugode na koži: ona postaje hrapava i javlja se osjećaj zatezanja. Upravo zato koža treba učinkovitu i prilagođenu njegu.
„Treba uvijek imati na umu da pravilnu njegu čini najprije umivanje adekvatnim neagresivnim čistačem namijenjenim osjetljivoj koži ili micelarnom vodom, a tek onda i hidratizirati kremom. Uz to, savjetuje se i dodatna visoka ili vrlo visoka zaštita od sunca.”, ističe dr. Marković
S obzirom na karakteristike suhe kože bitno je izbjegavati proizvode na bazi agresivnih sastojaka i orijentirati se ka onima koji sadrže umirujuće i hidratizirajuće sastojke te onima koji obnavljaju i zacjeljuju kožu. Preporučuje se korištenje proizvoda koji u sastavu imaju ceramide, shea maslac, ulja jojobe i suncokretove sjemenke. Uz njih veoma su važna i sljedeća dva sastojka...
Hijaluronska kiselina i glicerin su ključni
Glicerin se odavno koristi u kozmetičkoj industriji što nije čudno jer posjeduje jedinstvenu sposobnost – humektans je, a to znači da privlači vodu iz okoline i donjih slojeva kože, odnosno pomaže nadoknaditi izgubljenu vlagu te je dugo čuva u koži. Ako ga nanesete na lice, koža ga neće apsorbirati već će glicerin stvoriti nevidljiv film koji privlači mikroskopske molekule vode, koje se nalaze u zraku, i tako hidratizira kožu.
Izrazito je bitno birati njegu koja sadržava hijaluronsku kiselinu. Radi se o tvari koja se prirodno nalazi u našem tijelu, prije svega u vezivnom tkivu i zglobovima, a njezina najvažnija sposobnost je vezanje vode. Zbog svoje sposobnosti da pohrani vodu do 1000 puta veću od svoje težine, hijaluronska kiselina je izrazito važan suradnik u njezi suhe kože. Ona je najmoćniji hidratant poznat znanosti pa time i vrlo poželjan sastojak hidratantnih krema. Iz tog razloga se preporučuje birati onu njegu koja u svom sastavu ima ovlaživače poput hijaluronske kiseline, glicerina i antioksidanse, koji štite kožu od vanjskih utjecaja.
„Hijaluronska kiselina koja je dopremljena izvana se brže razgrađuje u odnosu na vlastitu hijaluronsku kiselinu tako da je njena primjena neophodna svakodnevno u cilju očuvanja hidratacije i efekta pomlađivanja kože. Dodatak hijaluronske kiseline kremi je posebno važan kod intenzivnijeg vanjskog zagađenja ili nepovoljnih klimatskih prilika kao što su jaki vjetrovi, suh zrak ili jako sunce. ”, napominje dr. Marković. Koristan savjet je da proizvode s hijaluronskom kiselinom nanosite na vlažnu kožu, primjerice pošpricanu termalnom vodom, jer će tada ljepše djelovati na vašu kožu.
Za ljeto preporučuju se gelovi
Rekli smo puno toga o uzrocima suhoće i osjetljivosti kože, te koji su ključni sastojci za nadoknadu toliko potrebne hidratacije kože. A treba spomenuti i kako nije svejedno koji ćete proizvod za njegu kože lica izabrati. Gel hidratantne kreme najbolje su za ovo doba godine jer su lagane, moćne i brzo se upijaju, a istovremeno značajno jačaju zaštitnu barijeru vaše kože i pružaju joj svu potrebnu hidrataciju.
Mixa Hyalurogel Light krema je koja sadrži sve najvažnije što smo spomenuli. Ima laganu hidratantnu gel konzistenciju i sadrži upravo sve ove sastojke koji su najsnažniji saveznici u borbi protiv suhe i osjetljive kože. Ona će pomoći obraniti kožu od vanjskih štetnih čimbenika koji su osobito prisutni sada u ljetnim mjesecima, a istovremeno će je zahvaljujući hijaluronskoj kiselini i glicerinu nahraniti, dati joj svu potrebnu vlagu i učiniti je mekanom, podatnom, njegovanom i otpornom.
Snažna 24-satna hidratacija, lagana tekstura bez ostavljanja masnih tragova je ono što koža želi za bezbrižno ljeto i zato ne zaboravite pružiti svojoj koži njegu koju i zaslužuje!