Shea maslac jedan je od onih sastojaka koji u kozmetičkoj industriji zauzima visoko mjesto po svojoj kvaliteti i iznimnoj učinkovitosti u zaštiti od štetnih utjecaja, pogotovo od hladnoće. Pomaže također kod raznih bolesti kože kao što su psorijaza, seboreja. Ujedno je i moćan borac protiv starenja kože, i kao takav nezamjenjiv u kremama s anti-aging efektom.
Iz svoje domovine Afrike shea maslac proširio se svijetom zahvaljujući svojim visokovrijednim svojstvima, bogat je nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima A i E.U zimskim mjesecima odgovarat će vam kreme i serumi sa shea maslacem, jer štiti od hladnoće, obnavlja kožu, pruža osjećaj mekoće, hrani ju i sprečava prijevremeno starenje. Posebice su zato proizvodi s karite maslacem preporučljivi za suhu kožu, ne samo lica, nego i tijela, kao i za kosu.
Nanesite ga u pakungu ili kao masku za kosu, samog, posebice ako imate kosu tretiranu čestim bojanjima, suhu ili lomljivu. Trudnice vole shea maslac u kremama, jer je učinkovit u borbi protiv strija, a kao potpuno prirodan proizvod koristi se i za njegu zahtjevne dječje kože.
Hidratizira kožu
Često se shea maslac naziva "afričko zlato, a zanimljivo je da ga u Africi smiju brati samo žene, što im omogućuje da ostvare dodatni prihod svojoj obitelji, i zbog čega je sječa stabala na kojima raste ovaj orašasti plod, zabranjena.
- Za njegovu popularizaciju u kozmetičkoj industriji vjerojatno je najzaslužniji Olivier Baussan, osnivač francuske kozmetičke kuće L’Occitane. On je, naime, još prije dvadesetak godina lansirao 100-postotni karite maslac. Proizvodnja shea maslaca - čak i za moderne kozmetičke preparate - još je uvijek primitivna: ubrani orasi se suše, zagrijavaju u glinenoj peći i potom usitnjavaju u mužaru. Ta se masa miješa s vodom, mijesi 45 minuta, a dobiveni maslac, koji je bijeložute boje i opora mirisa, odvaja se i obire. Nakon toga, spreman je za nanošenje na kožu, ističu u kozmetičkoj kući L’Occitane.
Shea maslac se u kozmetičkoj industriji posebice koristi u proizvodima za njegu usana i ruku, a naročito se preporuča da se zimi koristi u velikoj količini. Možete i sami napraviti kremu za lice ili za ruke u kojima je glavni sastojak shea maslac. Obično se u tim receptima za kućnu pripremu kombinira s bademovim uljem, te raznim eteričnim uljima. Savjete o količini i načinu izrade pripravka najbolje da potražite u biljnim ljekarnama gdje sve te sastojke možete i kupiti. Cijena za pakiranje od 100g kreće se već od 50-tak kuna.
Nerafinirani shea maslac se koristi i u izradi prirodnih sapuna, jer ima i dodatno svojstvo, a to je da je prirodna zaštita od UVA i UVB zraka. Kao krema može pomoći kod određenih kožnih problema. Nisu zabilježene nikakve alergijske reakcije u njegovoj primjeni, može se koristiti nakon depilacije kako bi se koža brže obnovila, te za brže zacjeljivanje bilo kakvih rana.
(M.G.)