Retinol je jedan od najučinkovitih saveznika protiv starenja. Dokazano djelotvoran, postao je slavan anti-age aktivator, derivat vitamina A. Osim što sprečava nastanak bora, ima učinkovito djelovanje kod učvršćivanja i zacjeljivanja kože. Taj aktivator pokazuje se kao idealna kombinacija učinkovitosti i podnošljivosti, za razliku od retinolne kiseline, drugog derivata vitamina A, koja je vrlo efikasna, ali i nadražujuća, zbog čega je i zabranjena njezina upotreba u kozmetičkim proizvodima. U prirodnom stanju, vitamin A dobiva se iz dva izvora: kao retinol koji se nalazi u hrani (jetricama, jajetu, mlijeku) ili kao pre-retinol, nazivan još i provitamin A, a koji spada u grupu karotenoida koji se nalaze u raznom obojenom voću i povrću.
Kome se preporučuje retinol
Kod korištenja kreme s retinolom protiv bora, njezinu upotrebu treba prilagoditi tipu kože. Važno je i u koje se doba dana primjenjuje, te koliko dugo će se koristiti. Ako se odlučite za korištenje proizvoda s retinolom, preporučuje se početi u 30-im godinama. U 40-im godinama trebalo bi pak redovito koristiti proizvode s retinolom za noćnu njegu lica. Koliko često ćete ga koristiti, ovisi o tipu kože i vrsti proizvoda. Uvijek treba nanositi male količine i koristiti retinol uz hidratantnu kremu. Najbolje je početi koristiti retinol proizvode svake druge noći, a promjene bi se trebale početi primjećivati ??u rasponu od tjedan dana do osam tjedana. No, postoje vrste koža koje ne bi trebali tretirati retinolom, na primjer patite li od ekcema.
Snažno djelovanje
Retinol je učinkovit u smanjivanju bora, staračkih mrlja, ali treba znati da ne reagira svačija koža isto na ovaj spoj. Kod onih čija koža nema dovoljno tzv. retinoidnih receptora može se, privremeno, javiti crvenilo, ljuštenje i osjetljivost. Retinoidni receptori su proteini koji su sastavni dio naše kože. Oni su svojevrsni prijenosnici koji retinoide (derivate vitamina A) otpuštaju duboko u kožu, potičući proizvodnju kolagena. Prilikom nanošenja na kožu retinol podeblja epidermu, koja starenjem postaje tanja. U dubljim slojevima kože retinol spriječava razgradnju sastavnih dijelova kože (kolagena, elastina), tako da koči djelovanje kolagenaze. Stimulira sintezu kolagena i elastina, te tako vidljivo smanjuje dubinu bora. Koža je zato na površini homogenija, a u dubini ima bolju potporu i ponovno stječe elastičnost. Retinol s postepenim otpuštanjem je nova generacija molekule, i kao proizvod prikladan je i za osjetljivu kožu. Obzirom da je retinol fotoosjetljiv trebalo bi ga koristiti samo noću. Učinkovitost retinola se smanjuje čim se izloži zraku ili dnevnom svjetlu. Ne idite van ili na sunce ukoliko imate kremu s retinolom na licu jer bi to moglo izazvati negativne posljedice. Također prorijedite upotrebu ako primjetite jaku nadraženost, ljuštenje i prhutanje, tada kremu s retinolom koristite nekoliko puta tjedno, a u ostale dane samo hidratantnu kremu. Retinol je najsnažniji oblik vitamina A koji se može nabaviti na kozmetičkom tržištu. Receptori u koži pretvaraju ga u još snažniji oblik, retinoičnu kiselinu, zbog čega se i javlja osjetljivost.
Ublažava nastajanje bora
Djelovanje retinola protiv bora temelji se ponajprije na ubrzanju stanične aktivnosti, čime potpomaže regeneraciji tkiva u bazalnom sloju i zacjeljivanju. Sudjelujući u stvaranju ravnoteže i obnavljanju stanica, retinol igra tako važnu ulogu što se tiče problema zadebljanja kože. Na taj način posebno poboljšava stanje stare kože za koju je karakteristično usporeno stanično obnavljanje. Mnoge studije pokazuju da je, upravo zahvaljujući retinolu, poboljšana elastičnost kože, i spriječeno stvaranje bora uslijed djelovanja ultraljubičastog zračenja.
Ima učinkovito djelovanje kod učvršćivanja i zacjeljivanja kože