Kada je riječ o preporukama za njegu kože, većina nas zna one uobičajene preporuke za ono što nas muči. Ako imaš suhu kožu, nanosit ćeš intenzivne hidratantne kreme, bez obzira na godišnje doba. Ali što ako tvoja suha koža možda uopće nije suha? Što ako je ona dehidrirana, i ti si je cijelo vrijeme njegovala pogrešno?
Mnogi pojmovi u njezi kože, kao što su suha i dehidrirana, često se koriste kao istoznačnice, kada su u stvarnosti to sasvim različite dvije stvari koje traže različite tretmane.
U čemu je razlika?
Najjednostavnije rečeno - suhoj koži nedostaju ulja, dok dehidriranoj koži nedostaje vode. No, ova dva pojma se razlikuju na još jedan vrlo važan način: suha koža je genetski tip kože s kojim ste rođeni, dok se dehidrirana koža može dogoditi svakome, pa i onima s masnom kožom.
Kako suha koža ima veze s tvojom genetikom i proizvodnjom prirodnih ulja kože, neki ljudi su skloniji ljuštenju i iritaciji povezanima sa suhoćom od drugih. Previše i preagresivno čišćenje, pilinzi i toniranje može dodatno poremetiti prirodnu sposobnost kože da proizvodi vlastita ulja, što će je učiniti suhom. Uz to i neki lijekovi - poput onih za akne - također mogu dovesti do smanjenja proizvodnje prirodnih ulja kože. Reagira li tvoja koža na prekomjerno čišćenje ili nove lijekove? Onda možda imaš genetski sklonost suhoj koži.
Dehidrirana koža, s druge strane, obično je kratkoročna i potaknuta vrlo "suhim" zrakom ili niskom vlagom u okolišu. Suhi zrak može izvući vodu iz epidermisa osmozom, što je (za one koji su zaboravili biologiju) fizički proces u kojem voda prirodno putuje iz mjesta s višim sadržajem vode u onaj s nižim sadržajem vode. Kada je koža u pitanju ti znači da voda "napušta" normalnu kožu i odlazi u suhi zrak, čineći je dehidriranom.
Imam li ja suhu ili dehidriranu kožu?
U početku možda nećeš moći prepoznati razliku, ali dehidrirana koža i suha koža zapravo imaju nešto drugačije fizičke karakteristike. Dehidrirana koža izgleda manje "živo" i sjajno, manje je elastična i obično se na njoj lakše primijete borice nego na zdravoj koži. Suha koža, s druge strane, često je crvena, ljušti se ili čak svrbi.
Budući da je suha koža genetsko nasljeđe, oni koji pate od nje mogu doživjeti da se manifestira na više različitih načina. Uzroci suhe kože uključuju uobičajena upalna stanja poput atopijskog dermatitisa ili ekcema i još više kroničnih kožnih bolesti kao što su rana rosacea i psorijaza.
Dehidrirana koža s druge strane naprosto izgleda kao da imaš loš dan - borice su primjetnije, ona nema zdrav sjaj - zamisli biljku koja nije zalijevana neko dulje vrijeme. I premda se ovdje radi o smanjenju količine vode iz kože, možda će te iznenaditi kad saznaš da to mogu uzrokovati i ultraljubičaste zrake (izlaganje suncu), topliji zrak ili zagađenje zraka - sve to može dovesti do pojave borica, lošeg izgleda i dehidriranosti kože.
Koje je rješenje za ove probleme?
Također je preporučljivo korištenje hidratantnih maski za pojačani učinak hidratacije. I na kraju - pijte nešto više vode!
Ne postoji samo jedan lijek za suhu ili dehidriranu kožu. Suhu kožu najbolje je tretirati s proizvodima koji donose ulja natrag u kožu, poput krema s ceramidima ili prirodnim uljima. Najbolja ulja za suhu kožu su:
- kokosovo ulje
- bademovo ulje
- arganovo ulje
- ulje sjemenki grožđa
- ulje šipka (ploda divlje ruže)
- ulje marule
- jojoba ulje
- maslinovo ulje
- avokado ulje
S druge strane, osobe koje pate od dehidrirane kože trebaju tražiti proizvode s humektantima koji vežu vlagu, kao što su:
- hijaluronska kiselina
- natrij PCA (sodium PCA)
- glicerin
- med
- urea
- Aloe Vera
- hidrolizirani proteini pšenice / baobaba / riže
- aminokiseline
- hidrolizirani kolagen i elastin...