TEŽE SE STVARAJU

Ovo su 3 položaja za spavanje koja sprječavaju nastanak bora

Kvalitetan san ključan je za zdravlje i ljepotu kože, a time i nužan u sprječavanju nastanka bora

Bore.jpg
Foto: Shutterstock

Kvalitetan san ključan je za zdravlje i ljepotu kože. Dok spavaš, tvoje tijelo obnavlja stanice i proizvodi kolagen, što pomaže u održavanju elastičnosti i mladolikog izgleda kože. Međutim, način na koji spavamo može imati značajan utjecaj na pojavu bora i drugih znakova starenja.

Zašto je važna poza za spavanje?

Poza u kojoj spavaš ima velik utjecaj na tvoju kožu, posebno na licu. Kada spavaš u određenom položaju dulje vrijeme, to može uzrokovati ponavljajući pritisak na određene dijelove lica, što s vremenom može dovesti do nastanka bora. Osim toga, nepravilni položaji mogu uzrokovati nakupljanje tekućine u licu, što rezultira jutarnjim oticanjem i podočnjacima.

Prema dr. Debri Jaliman, dermatologinji iz New Yorka i autorici knjige "Skin Rules", spavanje na boku ili trbuhu s licem pritisnutim uz jastuk može dovesti do stvaranja dubokih bora na čelu i obrazima. Stoga je važno odabrati pozu za spavanje koja minimizira pritisak na lice i omogućuje koži da se pravilno obnavlja tijekom noći.

Najbolje poze za spavanje protiv bora 

Odabir prave poze za spavanje može značajno utjecati na izgled kože i sprječavanje nastanka bora. Međutim, važno je zapamtiti da je kvalitetan san samo jedan dio sveobuhvatne njege kože.

Spavanje na leđima

Spavanje na leđima smatra se najboljom pozom za sprječavanje nastanka bora. U ovom položaju, lice nije pritisnuto uz jastuk, što smanjuje mogućnost stvaranja nabora i linija na koži. Osim toga, ovaj položaj pomaže u ravnomjernoj raspodjeli tekućine u licu, smanjujući jutarnje oticanje i podočnjake.

Kako bi maksimizirala koristi spavanja na leđima, koristi jastuk koji podupire prirodnu krivulju vrata i glave. Možeš također staviti mali jastuk ispod koljena kako bi smanjila pritisak na donji dio leđa.

Spavanje na boku s posebnim jastukom

Ako ti je teško spavati na leđima, spavanje na boku može biti dobra alternativa. Međutim, važno je koristiti odgovarajući jastuk koji će smanjiti pritisak na lice. Preporučuje se korištenje jastuka od svile ili satena, koji omogućuju da koža "klizi" po površini, smanjujući trenje i nabore. Također, možeš koristiti posebne jastuke dizajnirane za spavanje na boku, koji imaju udubljenje za glavu i vrat, čime se smanjuje pritisak na lice.

Image
Foto: Shutterstock

Spavanje s povišenim uzglavljem

Podizanje glave za vrijeme spavanja može pomoći u smanjenju nakupljanja tekućine u licu, što može dovesti do smanjenja oticanja i podočnjaka. Koristi dodatni jastuk ili podigni uzglavlje kreveta za nekoliko centimetara kako bi postigla blagi nagib.

Poze za spavanje koje treba izbjegavati 

Spavanje na leđima ili na boku s odgovarajućim jastukom najbolje su opcije za očuvanje mladolikog izgleda kože. Međutim, postoje položaji koje bi bilo dobro izbjegavati tijekom spavanja:

Spavanje na trbuhu

Spavanje na trbuhu smatra se najgorom pozom za kožu lica. U ovom položaju, lice je pritisnuto uz jastuk cijelu noć, što može dovesti do stvaranja dubokih bora i linija. Osim toga, ovaj položaj može uzrokovati bolove u vratu i leđima.

Image
Foto: Shutterstock

Spavanje s rukom ispod glave

Iako se može činiti udobnim, spavanje s rukom ispod glave može uzrokovati nabore na licu i dekolteuu. Ovaj položaj također može dovesti do utrnulosti ruke i bolova u ramenu.

Savjeti za bolji san i ljepšu kožu

Osim odabira prave poze za spavanje protiv bora, postoje i drugi načini na koje možete poboljšati kvalitetu sna i njegu kože tijekom noći:

Koristi svilenu ili satensku jastučnicu - Ove tkanine smanjuju trenje i mogu pomoći u sprječavanju nastanka bora.

Nanesi noćnu kremu prije spavanja - Kvalitetna noćna krema može pomoći u obnovi kože tijekom sna. Potraži kreme s retinolom i hijaluronskom kiselinom za najbolje rezultate.

Image
HRVATICE JE OBOŽAVAJU

Kultna francuska A313 krema. Evo kako je koristiti i koje su moguće nuspojave

Održavaj redovit raspored spavanja - Pokušaj ići na spavanje i buditi se u isto vrijeme svaki dan, uključujući i vikende.

Stvorite opuštajuću rutinu prije spavanja - Topla kupka, čitanje knjige ili lagana meditacija mogu vam pomoći da se opustite prije spavanja.

Izbjegavaj elektroničke uređaje prije spavanja - Plavo svjetlo koje emitiraju mobiteli i tableti može poremetiti proizvodnju melatonina, hormona koji regulira san.

Održavaj optimalnu temperaturu u spavaćoj sobi - Idealna temperatura za spavanje je između 16 i 18°C.

Redovito vježbaj - Redovita tjelesna aktivnost može poboljšati kvalitetu sna, ali izbjegavajte intenzivno vježbanje neposredno prije spavanja.

Kombinacija pravilne poze za spavanje, dobre higijene sna i odgovarajuće njege kože prije spavanja može ti pomoći da se probudiš s osvježenim i blistavim tenom. Eksperimentiraj s različitim pozama i savjetima dok ne pronađeš ono što najbolje odgovara tvojoj koži i navikama spavanja. Uz malo truda i pažnje, možeš maksimizirati koristi "ljepotnog sna" i dugoročno održati zdravu i mladoliku kožu.

Zapamti, svaka osoba je jedinstvena, pa ono što odgovara drugima možda neće odgovarati tebi. Slušaj svoje tijelo i prilagodi ove savjete svojim potrebama. Ako imaš ozbiljnih problema sa spavanjem ili kožom, uvijek je najbolje posavjetovati se s liječnikom ili dermatologom koji može dati personalizirane savjete i tretmane.