Njega stopala nakon ljeta

O stopalima valja brinuti cijelu godinu

Njega stopala nakon ljeta

Ispucana koža, tvrde naslage na petama, osjećaj umora i težine u nogama, te i slične tegobe česta su pojava s kojom će se mnogi susresti nakon povratka s ljetovanja.

Što poduzeti kod kuće kad je njega stopala u pitanju, a koje tretmane izabrati u pedikerskim salonima? Njega stopala u svakom slučaju trebala bi uključivati piling koji zaglađuje i obnavlja kožu, zatim kupku koja umiruje i revitalizira, te završno kremu ili balzam koji hrani, hidratizira i osvježava kožu stopala.

Kupka, krema, balzam

Za njegu stopala najprije pripremite dobru kupku, koja će osvježiti noge i pripremiti kožu za daljnje tretmane. Ako imate problema s tvrdom, ispucanom kožom na petama, svakodnevno koristite kremu koju ćete kombinirati s kupkom, kako bi učinak bio bolji. Nakon kupke, stopala masirajte vlažnim kamenom dok koža ne postane glatka, te zatim nanesite kremu. Kremu treba nanositi na poluvažnu kožu , a ako vas stopala zbog zadebljane kože peku, nabavite kremu koja djeluje i antiseptički.

Za suhu kožu najbolje su hidratantne, masne kreme ili ulja koja će omekšati kožu i nahraniti ju. Osim kreme, stopala možete njegovati i posebnim balzamom, obogaćenim eteričnim uljima. Ružmarin je čest sastojak krema i balzama za njegu stopala jer pojačava cirkulaciju, daje svježinu i ugodan miris.  Balzam hrani kožu i idealan je za svakodnevnu njegu. Nanosi se ujutro i zadržava svježinu stopala tijekom cijeloga dana.

Kako izbjeći najčešće tegobe sa stopalima

Balzam i kupka pomažu kod rješavanja problema znojenja i neugodnih mirisa. Pedikeri savjetuju da se svakodnevno koriste preparati koji sprečavaju prekomjerno znojenje, a nakon pranja obavezno treba upotrijebiti puder za stopala. Preporuka je i da se nosi prozračna, udobna i ne pretijesna obuća, u kojima noga može „disati“. Bolje kupiti veće, nego tijesne cipele, ako se već mora birati. Nogama smetaju cipele s previsokom potpeticom, ali i one potpuno ravne.

U toplijim mjesecima češća su pak i gljivična oboljenja na stopalima. Koža postaje tanka, crvena i svrbi, a mogu nastati i mali mjehurići. Zbog toga je jako važno nakon tuširanja dobro obrisati kožu među prstima.Trebalo bi izbjegavati da hodate bosi na bazenima, u saunama i na sličnim mjestima.

Pažljivo s lakiranjem

Lak isušuje nokte i zato nije dobro pretjerivati s lakiranjem, jer će nokti postati lomljivi. To je posebice izraženo ljeti, kada češće koristimo lak kako bi uljepšali nokte i dodatno istaknuli noge u novim sandalama.  Čvrsti nokti pokazatelj su da unosite optimalnu količinu kalcija i vitamina A. Prije lakiranja na nokte  svakako nanesite bezbojnu podlogu, lak koji štiti nokte od listanja i pucanja. Treba birati i kvalitetan odstranjivač laka za nokte, koji će ih štititi od isušivanja.

Image



Njega stopala kod kuće

U njegu stopala kod kuće svakako uključite piling i hidratizirajuće proizvode posebno oblikovane da nahrane i osvježe suha i umorna stopala. Piling možete napraviti jedanput tjedno. Piling može biti kupovni, iz drogerija i drugih trgovina, ili ga napravite od smjese maslinova ulja, šećera i morske soli, kojom treba dobro istrljati tvrda područja na stopalima. Priuštite si kupku s lavandom ili eukaliptusom koji imaju  protubakterijski i protugljivični učinak. Time i započnite tretman, jer je poslije kupke omekšalu kožu lako odstraniti s rašpom, a na osjetljivijim površinama s posebno oblikovnom alatkom za ravnanje kože.

Kod redovite upotrebe rašpe preporuka je koristiti kremu za kožu koja sadrži voćnu kiselinu. Birajte rašpu za stopala koja ima jednu grubu i drugu nježniju stranu. Višak kože koji je omekšao namakanjem prvo obradite grubom stranom rašpe, a zatim završite nježnom. Kod kućne njege koristite uz rašpu, još i kamen kako bi se uklonila suha koža, a izbjegavajte skalpel.

Nakon što ste završili sa stopalima krećete na nokte. Kako biste izbjegli urastanje u meso, nokte treba uvijek ravno rezati. Pazite da ostanu četvrtastog oblika i samo malo zaobljeni na uglovima. Nemojte ih duboko rezati sa strane jer možete napraviti problem s urastanjem noktiju. Ukoliko postoji višak kožice koji je prešao na nokte, pogurajte ga drvenim štapićem. Nakon toga, da bi nokti bili lijepi i spremni za lakiranje, površinu zagladite rašpicom za poliranje.

Pedikuru završite nanošenjem hidratantne ili masne kreme ili ulja s hranjivim sastojcima kako bi nahranili kožu. Kožu na stopalima treba redovito mazati, kako ne bi popucala. Zato prije spavanja izmasirajte stopala, dobro ih natrljajte masnom, hranjivom kremom i obucite pamučne čarape. Ovaj tretman posebice je pogodan za suha stopala.

(M.G.)