Med je blago iz prirode koje ljudi od davnina koriste za zdravlje. Pripisuju mu se brojna ljekovita svojstva pa je tako med prirodni antibiotik, djeluje na viruse, ima antikancerogeni učinak, jak je antioksidans i obiluje hranjivim sastojcima. Rok upotrebe mu je neograničen. Osim što ćeš njime sladiti čaj i obogatiti slatka i slana jela, med možeš koristiti i izvana, u njezi kože.
Naravno, vodi računa da izabereš pravi med. Ne mislimo pritom na vrstu, nego da nije pun šećera. Najbolje ga je kupovati kod provjerenog pčelara. Što se tiče same vrste, i o tome bi se dalo govoriti, no koji god da uzmeš, dobro će djelovati na kožu. Ipak, prije, nego što ga počneš koristiti, provjeri na zapešću jesi li možda alergična na med. Ako izostane reakcija na koži, slobodno se upusti u beauty tretmane medom.
U nastavku pročitaj kako koristiti med u njezi lica te na koja stanja kože djeluje.
Antiupalni učinak meda iskoristi za tretiranje akni i psorijaze
Studija iz 2107. godine koju je objavio Karger, akademski izdavač znanstvenih i medicinskih časopisa, pokazala je da med ima jak antiupalni učinak te je kao takav odličan u tretiranju akni i psorijaze. Osim toga, med je odlično sredstvo za tretiranje rana i ožiljaka. Svakodnevnom upotrebom, smanjuje njihovu vidljivost.
(FOTO: Profimedia.hr)
Anti-age učinak meda
Med hrani kožu, čini ju blistavom i zategnutom. Pomaže zaglađivanje bora i prevenira pojavu novih te čini kožu mladolikom. S obzirom da je jak antioksidans, med sanira oštećenja na koži nastala djelovanjem slobodnih radikala.
(FOTO: Pexels)
Kako koristiti med u njezi kože?
Kao što smo spomenule, prije no što uvrstiš med u svoju beauty rutinu, testiraj ga na koži. Nanesi ga na manji dio i pričekaj 20 minuta. Ako primijetiš bilo kakvu vrstu iritacije, nemoj ga koristiti.
Med možeš nanijeti na kožu lica u čistom obliku, umasirati ga i ostaviti da ga koža upije pa višak blazinicom ukloniti. Isto tako, možeš ga pomiješati s baznim uljem pa napraviti masku za lice ili dodati unutra žličicu mljevene kave i napraviti piling.