
Ledena revolucija: kako je 'face icing' osvojio Tiktok i promijenio pravila igre u njezi kože

U svijetu ljepote koji se neprestano mijenja, rijetko koji trend uspije zadržati pažnju kao što je to uspjelo "face icingu" ili zaleđivanju lica. Ono što je nekada bio trik starih holivudskih diva i supermodela za borbu protiv natečenosti prije snimanja, danas je postalo viralna senzacija. Zahvaljujući TikToku, gdje videi s oznakom #icefacial broje stotine milijuna pregleda, umakanje lica u posudu s ledenom vodom ili masiranje kože kockicama leda postalo je nezaobilazan korak u beauty rutini mnogih. No, radi li se samo o prolaznom hiru ili se iza ovog hladnog rituala kriju stvarne dobrobiti za kožu? Zašto je led odjednom postao beauty zvijezda?
Popularnost ledene terapije za lice može se pripisati kombinaciji nekoliko faktora. Prvo, radi se o iznimno pristupačnoj i jednostavnoj metodi. Za razliku od skupih seruma i tretmana, sve što vam je potrebno nalazi se u vašem zamrzivaču. Drugo, u eri kada se sve više teži prirodnoj i održivoj njezi, led se nameće kao rješenje bez kemikalija.
Naravno, ključnu ulogu odigrale su društvene mreže koje su ovaj stari trik približile novoj generaciji. Kada vidite supermodele poput Kate Moss ili Belle Hadid kako se kunu u moć ledene kupke za lice, teško je ne poželjeti isprobati. Estetičari i dermatolozi također potvrđuju da, ako se izvodi pravilno, hladna terapija može ponuditi vidljive, iako često privremene, rezultate.
Kako uranjanje lica u led poboljšava izgled kože?
Osnovni princip na kojem se temelji "face icing" jest krioterapija. Niska temperatura uzrokuje vazokonstrikciju, odnosno sužavanje krvnih žila na površini kože. Tijelo na to reagira tako što šalje pojačanu količinu tople krvi u to područje, što poboljšava cirkulaciju, opskrbljuje stanice kisikom i hranjivim tvarima te rezultira zdravim, blistavim sjajem.
Osim toga, sužavanje krvnih žila pomaže smanjiti upalu i crvenilo, što je posebno korisno kod akni ili nakon neprospavane noći. Estetičarka Renée Rouleau ističe i "pulling" efekt – ako nanesete serum prije tretmana ledom, sužavanje kapilara može pomoći da aktivni sastojci prodru dublje u kožu.
Ključne prednosti ledene terapije
Dobrobiti koje se pripisuju ovom hladnom ritualu su brojne, a ovo su neke od najvažnijih:
- Smanjuje natečenost i podočnjake: Hladnoća potiče drenažu viška tekućine iz limfnog sustava, što gotovo trenutačno smanjuje natečenost lica i vrećice ispod očiju. Za dodatni učinak, neki stručnjaci predlažu zamrzavanje kockica kave jer kofein dodatno pomaže u sužavanju krvnih žila.
- Umiruje akne i upale: Protuupalna svojstva leda čine ga odličnim saveznikom u borbi protiv upalnih akni poput cista i papula. Hladnoća smanjuje crvenilo i bol, a neki estetičari preporučuju naizmjenično stavljanje hladnih i toplih obloga kako bi se potaknula cirkulacija i ubrzalo zacjeljivanje.
- Privremeno smanjuje pore i bore: Hladnoća trenutačno zateže kožu, čineći pore i fine linije manje vidljivima. To čini "face icing" odličnim primerom prije nanošenja šminke. Važno je naglasiti da ovaj efekt ne rješava uzrok bora, poput gubitka kolagena, ali pruža izvrsno kratkoročno rješenje.
- Ublažava opekline od sunca: Ako ste pretjerali sa sunčanjem, led može pružiti olakšanje, smiriti bol i ublažiti upalu.
Pravilan i siguran način primjene
Iako se čini jednostavno, važno je pridržavati se nekoliko pravila kako biste izbjegli iritaciju ili oštećenje kože.
Nikada ne nanosite led izravno na kožu. To može uzrokovati opekline od leda i oštetiti zaštitnu barijeru kože. Uvijek zamotajte kockicu leda u tanku pamučnu krpu, gazu ili papirnati ručnik. Alternativno, možete koristiti alate poput ledenih valjaka (ice rollers) ili globusa.
Pripremite kožu. Prije tretmana temeljito očistite lice. Nakon tretmana, nanesite hidratantnu kremu ili serum kako biste spriječili isušivanje.
Masirajte, ne mirujte. Laganim, kružnim pokretima masirajte lice, fokusirajući se na čelo, obraze, bradu i čeljust. Nikada ne zadržavajte led na jednom mjestu dulje od nekoliko sekundi. Cijeli tretman ne bi trebao trajati dulje od 10 do 15 minuta, i to najviše jednom dnevno.
Tko bi trebao preskočiti ovaj trend?
Iako je "face icing" općenito siguran, nije za svakoga. Osobe s vrlo osjetljivom ili tankom kožom trebale bi biti oprezne jer hladnoća može izazvati dodatnu iritaciju. Također, ako imate slomljene kapilare, led ih može učiniti vidljivijima.
Stručnjaci iz Cleveland Clinic savjetuju oprez osobama s rozacejom. Iako nekim ljudima može pomoći smanjiti crvenilo, kod drugih ga može pogoršati. Zanimljiv trik za smanjenje crvenila jest stavljanje kockice leda na nepce, što hladi receptore koji su povezani s krvnim žilama u licu. Osobe s dijabetesom, Raynaudovim sindromom ili kardiovaskularnim problemima trebale bi se posavjetovati s liječnikom prije isprobavanja ovog trenda.
Zaključno, "face icing" je fantastičan, pristupačan trik za brzi "pick-me-up" kože. Može vas razbuditi, smanjiti natečenost i dati vam onaj željeni sjaj. Ipak, važno je imati realna očekivanja – led nije čudotvorni lijek za bore ili genetski uvjetovane podočnjake, već koristan dodatak vašoj redovitoj i promišljenoj rutini njege.


'Uzlet gavrana': Je li Mara Branković bila ljubavnica mađarskog junaka Jánosa Hunyadija?

Tommy Hilfiger ljetno sniženje do -50% – stil za sezonu koja traje!
