LUKSUZ KOD KUĆE

LED maske za lice potpuni su hit. Evo zašto ih preporučuju i dermatolozi

Isprobaj LED masku i vidi sama – možda ćeš otkriti novu tajnu do savršene kože!

LED maska za lice
Foto: Shutterstock

Sigurno si na Tiktoku vidjela brojne influencere kako koristi LED maske za lice. Ove maske futurističkog izgleda prije su bile rezervirane samo za elitne kozmetičke salone, no danas ih možeš naručiti preko interneta i uživati u njima kod kuće. Koriste se za njegu kože lica, čišćenje, ali i pomoć kod brojnih kožnih problema.

Istražili smo kako funkcioniraju LED maske za lice i jesu li vrijedna investicija u skincare rutinu ili samo još jedan beauty gadget trend koji će brzo proći.

Što su LED maske za lice?

LED (Light Emitting Diode) maske su uređaji koji koriste različite valne duljine svjetlosti za tretiranje specifičnih problema poput akni, smanjenje bora ili poboljšanje teksture kože. Istovremeno, u beauty rutinama LED maske se koriste za bolju apsorpciju skincare proizvoda kako bi koža lica imala onaj zdrav i sjajan izgled.

Radi se o uređajima koji potiče biokemijske reakcije u stanicama, poput povećanja proizvodnje kolagena, a istraživanja su pokazala kako redovito korištenje može dovesti do poboljšanja u teksturi kože i smanjenju bora. Sam rezultat ovise o uređaju, učestalosti korištenja i tvojoj koži.

Image
UČINKOVITA NJEGA

Balzami za čišćenje lica u trenu otapaju šminku, a bolja su opcija od micelarne

Boje LED maske za lice

LED maske koriste različite boje svjetla, a kao što kaže dr. Elika Hoss iz Mayo Clinica, "Različite boje LED svjetla služe različitim svrhama." Svjetlosna terapija ne samo da poboljšava izgled kože, već pomaže u borbi protiv specifičnih problema, poput akni, bora i neujednačenog tena.

Plava svjetlost

Plava svjetlost djeluje na najgornji sloj tvoje kože te pomaže u uništavanju bakterija koje uzrokuju akne. Ako se boriš s break-outovima, plava svjetlost može biti pravi spas – čisti pore i smanjuje upale. Idealna je za održavanje čiste i uravnotežene kože.

Crvena svjetlost

Crvena svjetlost prodire dublje u kožu i potiče prirodnu proizvodnju kolagena. Time se smanjuju upale i bore, a koža postaje čvršća i mladolikija. Savršena je za one dane kada želiš postići glatki, obnovljeni izgled kože.

Image
Foto: Pexels

Žuta svjetlost

Žuta svjetlost prodire nešto dublje od plave i obično se koristi za poboljšanje tona kože. Pomaže u smanjenju crvenila i daje koži dodatni boost sjaja.

Blizu infracrvena svjetlost

Blizu infracrvena svjetlost prodire najdublje u kožu, dosežući slojeve gdje se aktiviraju dodatni terapijski učinci. Ova boja pomaže koži da se regenerira i može poboljšati oporavak nakon intenzivnijih tretmana. Idealna je ako želiš ciljano djelovanje na dublje slojeve kože za dugoročna poboljšanja.

Kako se koristi LED maska za lice?

Korištenje maske je stvarno jednostavno – sve što trebaš je očistiti lice i staviti masku na lice. Većina maski je dizajnirana tako da se udobno postavi i ne zahtijeva dodatno držanje, pa možeš sjediti ili ležati dok maska radi svoj posao. Tretman obično traje nekoliko minuta dnevno i ovisi od maske do maske, kao i od svjetlosti do svjetlost.

Trenutno na tržištu postoje dvije vrste LED maski za lice – mekane i krute. Fleksibilne, odnosno mekane maske su super udobne jer se savršeno prilagođavaju tvojim konturama, što ih čini idealnim izborom za svakodnevnu upotrebu, a još su praktične i za putovanja jer ih lako možeš spakirati. S druge strane, krute maske su puno izdržljivije, što je super opcija ako tražiš masku koja će duže trajati.

Isplati li se kupiti LED masku?

LED terapija ti definitivno može pomoći u ublažavanju bora, smanjenju akni i ubrzavanju zacjeljivanja, ali rezultati će ovisiti o redovitosti tretmana. Dok profesionalni tretmani u dermatološkim ordinacijama koriste snažnije svjetlosne izvore za dramatičnije efekte, kućni uređaji pružaju suptilna poboljšanja uz pravilnu upotrebu. Ako ćeš koristiti masku nekoliko minuta dnevno, svaki dan, tijeskom mjesec dana, možda primjetiš razliku.

Međutim, bitno je da znaš kako LED terapija nije rješenje za sve kožne probleme. Ne djeluje na dublje akne poput cisti niti uklanja crne i bijele prištiće, a neki dokazi sugeriraju da plava svjetlost može pridonijeti starenju kože kroz stvaranje slobodnih radikala. Prije tretmana, lice mora biti čisto, a kod profesionalnih tretmana koristi se zaštitna oprema poput naočala. Osobe koje koriste određene lijekove ili imaju specifične kožne i očne bolesti trebaju se savjetovati s dermatologom.

LED maske mogu biti prilično raznolike – cijene se kreću od manje od 50 dolara do gotovo 2000 dolara. Naravno, skuplje maske obično nude jače terapijske učinke, slične onima koje bi ti iskusila u dermatološkoj ordinaciji, dok su pristupačnije verzije odlične za kućnu njegu. Iako su LED maske općenito sigurne i neinvazivne, važno je pridržavati se uputa proizvođača. Ako se odlučiš za kupnju, potraži dermatološki odobren proizvod kako bi bila sigurna da je maska testirana i sigurna za upotrebu. Iako neki stručnjaci misle da su rezultati blagi, LED maske mogu biti savršen dodatak tvojoj svakodnevnoj rutini.