Mnoge se žene bore s masnom kosom, a to zna biti prilično frustrirajuće. Iako se svakodnevno pranje kose čini kao jedino rješenje, to nije uvijek praktično jer iziskuje previše vremena.
Zašto uopće nastaje masna kosa i kako je se riješiti i pravilno je njegovati? Prema stručnom pojašnjenju, masna kosa nastaje radi pojačanog lučenja sebuma na vlasištu i uzrokovana je prekomjernom aktivnošću lojnih žlijezda na korijenu kose. Kao rezultat toga javljaju se masni pramenovi, a ponekad i masna perut i vlasište.
Do pojačanog lučenja sebuma dolazi zbog različitih uzroka, kao što su stres, pogrešna njega kose te nezdrava prehrana. Na sreću, postoje određeni savjeti i trikovi koji zaista djeluju kod masne kose, a u nastavku navodimo nekoliko njih koje vrijedi isprobati.
Koji je uzrok masne kose?
Masnu kosu mogu uzrokovati razne stvari, pojasnio je frizerski stručnjak Marc Ballance za Cosmopolitan. Jedan od uzroka može biti genetika pa ako imaš masnu kosu, vjerojatnije je da ćeš imati i masno vlasište. Hormonalna neravnoteža također može potaknuti prekomjernu proizvodnju sebuma u cijelom tijelu, uključujući i vlasište, što rezultira masnom kosom, napominje dermatologinja Jessie Cheung. Nadalje, masnu kosu mogu uzrokovati i loše navike i nepravilna njega kose.
"Prečesto pranje kose šamponom, stavljanje regeneratora na vlasište, netemeljito ispiranje kose, ostavljanje proizvoda na vlasištu, pa čak i prehrana neki su od najčešćih krivaca za masnu kosu", kaže Ballance.
Iako masna kosa može biti neugodna, to nije nužno loša stvar. "Prirodna ulja koja vaše tijelo proizvodi postoje s razlogom da hrane vlasište i kosu", kažu stručnjaci. "Međutim, ono što može biti loše je nakupljanje sebuma, što može izazvati pojavu prhuti, začepiti pore i u konačnici uzrokovati opadanje kose."
Kako se riješiti masne kose?
Iako postoji mnogo razloga zašto se kosa masti, postoje i brojni načini kako se nositi s tim problemom.
Jednom tjedno operi kosu šamponom za dubinsko čišćenje
Nakupljanje proizvoda za stiliziranje kose jedan je od glavnih uzroka viška sebuma. Ako nisi spremna izbaciti te proizvode iz svoje rutine, probaj jednom tjedno oprati kosu šamponom za dubinsko čišćenje kose i vlasišta. Takve vrste šampona pružaju detoks i čiste kosu i vlasište od viška sebuma, prljavštine i naslaga proizvoda.
Ouai Detox Shampoo – 30 €
Kosu peri mlakom vodom
Pranje kose mlakom vodom puno je bolje za cjelokupno zdravlje kose, ali također može smanjiti masnoću, prema Ballanceu. Naime, vruća voda uklanja prirodna ulja iz folikula i isušuje kosu, što rezultira većom proizvodnjom sebuma i dovodi do tog masnog osjećaja.
Nemoj stavljati regenerator na vlasište
Ako ti je kosa sklona mašćenju, stavljanje regeneratora na korijen kose može potencijalno pogoršati situaciju. Prema tome, izbjegavaj teške formule pune ulja i maslaca jer bi ti od toga kosa mogla izgledati još masnije. Bolji su izbor hidratantni regeneratori koje je najbolje nanositi samo od sredine vlasi do vrhova kose. Na taj način kosa će biti hidratizirana i sjajna, ali ne i izgledati masno.
Jednom tjedno napravi piling vlasišta
Osobe s masnom kosom trebale bi redovito raditi piling vlasišta. Dobar izbor su kemijski pilinzi za vlasište koji sadrže AHA ili BHA kiseline koje pomažu kod odstranjivanja mrtvih stanica kože. No, mogu se koristiti i fizički pilinzi koji su izvrsni za nježno uklanjanje naslaga s tjemena.
Kérastase Paris Scrub Energisant - 61,79 €
Promijeni proizvode za stiliziranje kose
Teški lakovi, gelovi i pjene za kosu nisu najbolji izbor za masnu kosu, ističu stručnjaci. Pokušaj ih zamijeniti nježnijim i prozračnijim proizvodima za njegu poput seruma i maglica za kosu. Treba biti oprezan i sa suhim šamponima, ističu stručnjaci. Iako ti proizvodi mogu produžiti vrijeme između dva pranja, nemoj pretjerivati jer prečesto korištenje može začepiti pore na vlasištu i tako izazvati još više masnoće.